collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
imam sansa da zemam "NIKKOR AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR" vo zamena za mojot 18-55mm VR + doplata od 90Evra... pa me interisira mislenjeto od poiskusnite dali e dostojna zamena za standarniot objektiv (za primaren objektiv), dali vredi da se doplati?, osven zumot sto + bi dobil?, pozitivni strani na objektivot, mani i sl..
sekoj komentar mi e dobrodojden.

Link

Author Topic: Sovet za 18-105mm objektiv  (Read 1272 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nachevski

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo, Macedonia
 • Age: 35
 • Posts: 720
 • Activity:
  0%
 • Karma: 109
Sovet za 18-105mm objektiv
« on: May 10, 2012, 09:56:28 AM »
imam sansa da zemam "NIKKOR AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR" vo zamena za mojot 18-55mm VR + doplata od 90Evra... pa me interisira mislenjeto od poiskusnite dali e dostojna zamena za standarniot objektiv (za primaren objektiv), dali vredi da se doplati?, osven zumot sto + bi dobil?, pozitivni strani na objektivot, mani i sl..
sekoj komentar mi e dobrodojden.
« Last Edit: May 10, 2012, 09:59:38 AM by Nachevski »

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Одг: Sovet za 18-105mm objektiv
« Reply #1 on: May 10, 2012, 11:03:33 AM »
zemaj i ne misli se

vsutarov

 • Guest
Одг: Sovet za 18-105mm objektiv
« Reply #2 on: May 10, 2012, 01:52:36 PM »
Dobra varijanta e toa.No,ako nemas nesto potreba od zoom,a sakas nesto poseriozno,ima NIKON eftin objektiv fiksen izvadeno NIKKOR AF-S DX 35mm F1.8 G,neverojaten e za cena od 200evra.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Sovet za 18-105mm objektiv
« Reply #3 on: May 10, 2012, 02:19:20 PM »
најдобро решение е да го пробаш објективот па да видиш какви слики ќе вадиш со него, односно дали ќе ти одговара...

инаку ова е многу добро видео во кое има објаснување на разликите помеѓу двата објектива: 18-55 и 18-105. во целина според прегледот 18-105 не е идеален, но е нешто подобар објектив од 18-55.

за парите треба да си видиш колку одат на ново/ старо и двата објектива па да пресечеш дали да го менуваш со доплата или да си земеш половен пошо овој што ти го нудат е исто така користен.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=q1-GP_jtklw&feature=related[/youtube]

vsutarov

 • Guest
Одг: Sovet za 18-105mm objektiv
« Reply #4 on: May 10, 2012, 02:33:01 PM »
18-55 vadi neznacitelno,nesto podobro sliki od 18-105.105-ta bi trbalo da ima pogolema distorzija poradi optikata

Offline Nachevski

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo, Macedonia
 • Age: 35
 • Posts: 720
 • Activity:
  0%
 • Karma: 109
Одг: Sovet za 18-105mm objektiv
« Reply #5 on: May 10, 2012, 02:33:44 PM »
pocttopus, go gledav klipov nz kolku pati vishe ali dr e nekoj od iskustvo sto go ima ili go koristel so ke mi kaze sovet. inaku za objektivot e nov, neotpakuvan. drugarce od danska saka da zema aparat (d3100) i se dogovorivme da zeme vo paket so takov objektiv, poso ne go interisiraat nego objektivi i sl, pa koj ke dojde (najverojatno za nedela-2) da mu go dadem mojot objektiv i da mu ja doplatim razlikata vo cenata, poso vo paket e poeftin mn. e sea ostanuva da razmislim dali ke imam nekoja pridobivka + od nego i da mu potvrdim.. zatoa i barav soveti pred da izbrzam  :embarrass:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Sovet za 18-105mm objektiv
« Reply #6 on: May 10, 2012, 11:28:31 PM »
јас се потрудив да ти дадам барем мал (теоретски) совет и мислам дека пред да купуваш фотографска техника, треба убаво да го разлисташ интернетот и некако да се потрудиш да го пробаш објективот пред да го земеш. супер ако се најде некој што го има објективот, па да се сретнеш со него и да ти покаже како тој ракува со него, но ако не може да се најде таков, тогаш појди до pixplus и тие од таму ќе ти кажат некои основни работи за него.

до тогаш, според мене е подобро да продолжиш со читањето бидејќи понекогаш е доволно и од она што ќе го прочиташ. денес на интернет има толку многу добри прегледи, што можеш многу добро да ги искористиш во твојата техника на сликање...

јас сметам дека на таков начин се стекнуваш со знаење бидејќи со тоа ти си формираш мислење за оваа ситуација. според мене подобро од тоа амин...

на [Login or Register] линк има уште подетално објаснување за објективот и на една од страните има и слики колку да видиш во какви ситуации најдобро функционира овој модел. исто така обрни внимание на делот со [Login or Register] бидејќи има поделени ставови, а тие сепак се дел од праксата.

се надевам дека не сум погрешно разбран до тука...

инаку ако станува збор за нов објектив, тогаш се исплати да доплатиш 90 евра + твојот 18-55. на тој начин би заштедил околу 50 евра минимум (моја груба проценка) во однос со цените што се кај нас, но оваа информација можеш да си ја провериш и преку нет или ако им појдеш на pixplus...

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Одг: Sovet za 18-105mm objektiv
« Reply #7 on: May 11, 2012, 05:32:59 AM »
Abe sto mudruvate mnpgu, "obicnioit" objektiv e dobar za fotki na plazha i to e to, sve drugo e podobro od nego

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Одг: Sovet za 18-105mm objektiv
« Reply #8 on: May 11, 2012, 05:59:16 AM »
Abe sto mudruvate mnpgu, "obicnioit" objektiv e dobar za fotki na plazha i to e to, sve drugo e podobro od nego
taka si e :icon_thumright:

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal