collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[Today at 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
налетав на нешто слично на ова :

http://www.youtube.com/watch?v=DEHU9LqefTY&feature=related

додуша не баш вакви али на доста интересен корен од дрво и еве веќе два дена го обработувам и припремам...
еве  како изгледаше кога го најдов - налетав на него (барав мало парче за еден пријател )...

[Login or Register]

http://www.youtube.com/watch?v=R1TvvMGkoN8&feature=youtu.be

вака изгледаше кога го најдов , следува понатамошна обработка  и опис на средувањето се евидентирано со слики и видеа (додуша со мобилен али све се гледа)... ;)

Link

Author Topic: Driftwood for aquarium  (Read 2498 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Driftwood for aquarium
« on: May 30, 2012, 10:19:02 AM »
налетав на нешто слично на ова :

http://www.youtube.com/watch?v=DEHU9LqefTY&feature=related

додуша не баш вакви али на доста интересен корен од дрво и еве веќе два дена го обработувам и припремам...
еве  како изгледаше кога го најдов - налетав на него (барав мало парче за еден пријател )...

[Login or Register]

http://www.youtube.com/watch?v=R1TvvMGkoN8&feature=youtu.be

вака изгледаше кога го најдов , следува понатамошна обработка  и опис на средувањето се евидентирано со слики и видеа (додуша со мобилен али све се гледа)... ;)

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #1 on: May 30, 2012, 10:27:48 AM »
 Masivnite parcinja baraat podolgotrajna obrabotka no ova vredi.Preubavo izgleda.

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #2 on: May 30, 2012, 10:33:36 AM »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=R1TvvMGkoN8&feature=youtu.be[/youtube]

е како такво земено е  , и отсечен е трупецот а оставен е само коренот за понатамошно чистење...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=odSX-vwX40A&feature=youtu.be[/youtube]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #3 on: May 30, 2012, 10:39:58 AM »
 Eden prakticen sovet za polesno mehanicko cistenje.Odnesi go vo nekoja Avtoperalna ubavo od site strani na vap da ispadne truliot del i necistotiite.

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #4 on: May 30, 2012, 10:51:16 AM »
Masivnite parcinja baraat podolgotrajna obrabotka no ova vredi.Preubavo izgleda.


така е  бараат многу повеќе обработка , многу полесно ке беше да го разделам на 3-4 парчиња  ама јас одлучив цело да го обработувам , поради тоа што имам све што ми треба за детално чистење - припрема...почнувајќи од ситен алат до WAP машина и компресор за воздух ...се тоа на 50-тина метра...


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=REXjIUpqzUM&feature=youtu.be[/youtube]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #5 on: May 30, 2012, 11:02:34 AM »
Eden prakticen sovet za polesno mehanicko cistenje.Odnesi go vo nekoja Avtoperalna ubavo od site strani na vap da ispadne truliot del i necistotiite.
   jea

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

ова беше сработено првиот ден ;)

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #6 on: May 30, 2012, 11:24:45 AM »
 560855 za trudot i temelnata obrabotka.

Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 841
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #7 on: May 30, 2012, 11:26:25 AM »
Odlicno drvo  :icon_thumright:

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #8 on: May 30, 2012, 11:33:03 AM »
после чистењето со вап-от , прејдов на длето,чекан и челична четка и детално ги чистев трулите места во наредните 3 часа , па да кажам симнав некои 2 кофи ѓубре (трулеж и парчиња од кората а имаше и камења сраснати во самиот корен )и еве го разултатот од првиот ден ...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=AOI1rvWtf1U&feature=youtu.be[/youtube]

vsutarov

 • Guest
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #9 on: May 30, 2012, 11:55:22 AM »
Retko videno ubavo parce drvo.Navistina lezi rabota vo nego,ama posle ke imas najubavo drvo vo Makedonija.
 560855

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #10 on: May 30, 2012, 11:56:56 AM »
Топ корен вреди да се обработи. 560855
Lose yourself in nature and find peace.

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #11 on: May 30, 2012, 12:07:56 PM »
фала дечки на сите  :embarrass:  55655

ова ќе го средувам полека со мерак пошто стварно е ретко видено дрво , лежи доста работа ама не брзам никаде , ќе го чистам до последна ронка...вториот ден после чистењето извадив една лопатка ѓубре (за разлика од првиот) и се надевам на се помалце и помалце... од утре стартувам пак со ВАП-от а после преоѓам на штрафцигер (за длето нема потреба ако има тука е ;) ) и со челичната четка го гребе фантастично а со штрафцигерот поситните места и детали ...тоа за третиот ден ...


Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #12 on: May 30, 2012, 12:21:28 PM »
 applause
Спијат ли рибите?

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #13 on: May 30, 2012, 12:29:00 PM »
ВТОР ДЕН (што би рекле некои фтор ;) )

[Login or Register]

сите тие гребаници и струганици од четката за да ги решам ..дрвото на количка и  правец на компресор...
имам среќа што се ми е при рака , вап машина на 20м , компресор на 40м , алат све што ми треба за обработка на дрво ...
 
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1VGbhNS7KgY&feature=youtu.be[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dXcLNQu0FeQ&feature=youtu.be[/youtube]

после тоа беше пак на вап и на чистење... продолжува утре  (3 ден)  aha

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62

Offline Gjurik

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Скопје
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #15 on: May 31, 2012, 08:55:58 AM »
Дрвото е „боли глава“!  :icon_thumright:
А се прашував, дали знаеш од што дрво е коренот?

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #16 on: May 31, 2012, 09:08:49 AM »
 не сум сигурен од што дрво е коренот , според оној дел од стеблото што го одфрлив најмногу ми личи на багрем според кората (дебела 2 цм) , ама пак други карактеристики ме пишмани дека ќе е багрем ...  :dontknow:

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #17 on: May 31, 2012, 11:22:35 AM »
може приметивте мала измена во ликот во предниот план ,негде околу средината одстранив едно парче ,поради преголемата ширина на дрвото (62 цм) така да одстранет е делот од слика 1 обележен со црвено и добиен е изгледот како на слика 2..
сл1
[Login or Register]
а со тоа и ми олесна во чистењето на средиштето на дрвото ...
сл2
[Login or Register]
 димензии 100 x 40 cm  :icon_thumright:

Offline ПРЧО

 • V I P
 • aquamaniac
 • *
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Kumanovo
 • Age: 42
 • Posts: 2868
 • Activity:
  0%
 • Karma: 103
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #18 on: May 31, 2012, 01:47:36 PM »
vrti suci, ova e prekrasno drvo, bravo za trudot

Offline diki

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 700
 • Activity:
  0%
 • Karma: 6
Одг: Driftwood for aquarium
« Reply #19 on: May 31, 2012, 02:46:23 PM »
odlicno e drvceto kako sreka jas da najdam vakvo

Tags:
 

Users Online Users Online (51)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal