collapse

* Prebaruvanje


The first post content
Здраво,

еве и јас да ви го претставам мојот акваријум. Акваријумот го имам веќе подолго време но неделава одлучив да го средам и да почнам одново.

Аквариум, фабрички од Декспорт, 90л
Филтрација: топ филтер во капакот (фабрички) + 1 внатрешен Атман 250 л/ч
Осветлување: 2 х Т8 60см (1 бела, 1 Гролукс). Утре ми е во план да местам ЛЕД ленти да видам што ќе испадне со тоа.
Подлога: Кварцен песок 0,5-1мм
Декорација: Камења
Растенија:  Нана, Vallisneria gigantea, Blyxa japonica, Nymphaea tiger lotus, Ludwigia red,
Риби: 1 залутан Labidochromis, кој утре ќе го селам

Уште треба да залепам позадина и да наместам DIY Co2 i тоа е тоа. Растенијата не се баш нешто посебно наредени, ги боцнав онака додека не се фатат.

Во друг аквариум (нано 10л) спремам тепих од Glossostigma elatinoides, но слики од тоа понатаму кога ќе се згусне :)

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]


Link

Author Topic: Мојот акваријум 90 литри  (Read 2560 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline joker_mkd

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 22
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Мојот акваријум 90 литри
« on: June 08, 2012, 01:05:48 PM »
Здраво,

еве и јас да ви го претставам мојот акваријум. Акваријумот го имам веќе подолго време но неделава одлучив да го средам и да почнам одново.

Аквариум, фабрички од Декспорт, 90л
Филтрација: топ филтер во капакот (фабрички) + 1 внатрешен Атман 250 л/ч
Осветлување: 2 х Т8 60см (1 бела, 1 Гролукс). Утре ми е во план да местам ЛЕД ленти да видам што ќе испадне со тоа.
Подлога: Кварцен песок 0,5-1мм
Декорација: Камења
Растенија:  Нана, Vallisneria gigantea, Blyxa japonica, Nymphaea tiger lotus, Ludwigia red,
Риби: 1 залутан Labidochromis, кој утре ќе го селам

Уште треба да залепам позадина и да наместам DIY Co2 i тоа е тоа. Растенијата не се баш нешто посебно наредени, ги боцнав онака додека не се фатат.

Во друг аквариум (нано 10л) спремам тепих од Glossostigma elatinoides, но слики од тоа понатаму кога ќе се згусне :)

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

« Last Edit: February 26, 2016, 09:06:49 AM by pocttopus »

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #1 on: June 08, 2012, 01:09:57 PM »
 Interesen pocetok no stakleno somce i Afrikanski ciklid se nekako mnogu nespojlivi.Na ciklidot ne mu e mesto vo trevata.Gledam deka te vlece zeleno i skoncentriraj se na toa.

Offline joker_mkd

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 22
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #2 on: June 08, 2012, 01:12:11 PM »
Циклидот е за еден пријател, го чувам до утре додека не дојде да го земе. Утре ќе лета надвор :)

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #3 on: June 08, 2012, 01:13:54 PM »
 Da znaes deka tesko se lovi.Vnimavaj da ne gi izotkornes trevite.Ili lovi go vo temno so bateriska svetilka.

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 27
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #4 on: June 08, 2012, 01:44:18 PM »
 :icon_thumright:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 7533
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #5 on: June 08, 2012, 03:51:27 PM »
убав старт...  applause... според мене би можел да ставиш уште малку песок...барем да има 3-5cm.

а и овие лиени аквариуми навистина делуваат доста интересно и сигурно...Offline joker_mkd

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 22
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #6 on: June 09, 2012, 12:33:34 PM »
Ima 3-5 cm pesok. Dnoto na akvarijumot ne pocnuva od crnata linija tuku e skroz dolu, taka da vizuelno izgleda kako da ima pomalku pesok. Napred ima 3cm a pozadi ima sigurno 6-7 cm

Offline joker_mkd

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 22
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #7 on: June 09, 2012, 12:43:29 PM »
Еве мал упдејт од денес. Голема благодарност до zalxov за подарените тревки. Исто така го средував капакот со ЛЕД диоди, но не успеав да го довршам, се надевам дека утре ќе имам време да го тестирам па ќе качам слики од новото светло.

60W исправувач на 12В од зелено пазарче = 600 ден.
5 метра диоди (чисто бели, обични бели, црвени и сини) = 1000 ден. Се надевам дека со ова ќе успеам да го покријам целиот спектар, ќе видам можеби ќе мора да откачувам или скратувам некои ленти зависно од резултатот.

[Login or Register]

[Login or Register]


Offline joker_mkd

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 22
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #8 on: June 10, 2012, 05:17:30 AM »
Денес го средив капакот со ЛЕД осветлување. Вкупна потрошувачка 16W. Морам да кажам дека сум презадоволен од интензитетот и квалитетот на светлото што го имам сега, како и од бојата. Инаку со измена на светлото успеав да спуштам  температура за 3 степени во аквариумот, и на допир диодите се скроз ладни, значи скоро никаква топлина не ослободуваат. Адаптерот намерно го земав со јачина од 60W за да не ми грее и тој.

Еве слики од капакот како и од акваријумот. Доколку некој има прашања во врска со LED светлото слободно контактирајте ме.

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #9 on: June 10, 2012, 05:32:05 AM »
 applause drugar i normalno  560855 za trudot i za fenomenalniot efekt sto si go postignal.Sega pomalku ke ti trosi pomalku ke ti gree a ke imas mnogu podobro svetlo.Kolku vkupno te cinese ovaa prepravaka?

Offline joker_mkd

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 22
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #10 on: June 10, 2012, 05:43:09 AM »
60W исправувач на 12В од зелено пазарче = 600 ден.
5 метра диоди (чисто бели, обични бели, црвени и сини) = 1000 ден (црвените не ги ставив затоа што даваа чудна нијанса на светлото)

Плус нешто жици, леткум штрафови, силикон и сл што веќе го имам по дома и 3-4 саати од слободното време :)

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 7533
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #11 on: June 10, 2012, 05:46:32 AM »
 applause... навистина многу убаво изгледаат тревките. и поприродно делуваат... 

 560855

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 7397
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #12 on: June 10, 2012, 07:42:01 AM »
Прекрасно изгледа аквариумот со новото светло. Само внимавај на исправљачот од влага.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 45
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #13 on: June 11, 2012, 12:07:24 AM »
mala zabeleska trafoto vadi nadvor ne e za vnatre ako sakas podolgo da trae i drugo ledovite nikoj da ne te laze deka ne great kako sto vikas ladni tie pogotovo lentite great ne se pipaat taka da moj sovet ti e da vneset nekoe ventilatorce da go tera topliot vozduh inace izvedbata ti e djam pozdrav

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #14 on: June 11, 2012, 01:11:57 AM »
 Neli great ako stavis trafo so mal kapacitet.Ako ima trafoto rezerva ne bi trebalo da great.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 45
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #15 on: June 11, 2012, 01:21:56 AM »
sakas stavi trafo i deset pati nad vatazata mora da se siri toplina aj ovie lentive i ne se dotolku ali power ledovite bez soodvetno ladenje rika za mesec dena i toa e mnogu

Offline joker_mkd

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 22
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #16 on: June 11, 2012, 01:40:36 AM »
mala zabeleska trafoto vadi nadvor ne e za vnatre ako sakas podolgo da trae i drugo ledovite nikoj da ne te laze deka ne great kako sto vikas ladni tie pogotovo lentite great ne se pipaat taka da moj sovet ti e da vneset nekoe ventilatorce da go tera topliot vozduh inace izvedbata ti e djam pozdrav

Значи после 12 ч работа лентите се потполно ладни. Можеби затоа што се залепени директно на металниот капак кој што има огромна површина и делува како ладилник. Второ што не се гледа од сликите, а што заборавив да пишам, трафото го отворив и внатре го имам залиено со силикон така да се надевам дека влагата нема да му прави посериозни проблем. Истото е зашрафено на металниот капак и помеѓу капакот и трафото има сребрена паста што се става на процесори за поголема термална спроводливост, значи капакот пак делува како ладилник.

Дали е ова доволно, само времето ќе покаже :D

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #17 on: June 11, 2012, 01:47:44 AM »
 applause  super pocetok ....top osvetluvanje  560855  za tebe   :icon_thumright:
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 38
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #18 on: June 11, 2012, 01:24:49 PM »
Abe sekade si me ispofalil za trefkite :) hahaha
Osvetluvanjeto odlicno si go sredil, nema sto.
Za trefkite si mozel odma da gi rasporedis, ne moras da cekas da se zafatat, posle kje ti bide poproblematicno.
Pozdrav i so srekja startot.
Спијат ли рибите?

Offline joker_mkd

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 22
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: Мојот акваријум 90 литри
« Reply #19 on: June 27, 2012, 12:49:46 AM »
Еве една интересна фотка од вчера. Наната ми исфрли неколку цветови и кога се случува перлинг, тогаш меурчињата излегуваат од цветовите, што мене ми е супер интересно :)

[Login or Register]

[Login or Register]

Tags:
 

Мојот аквариум

Started by decobt

Replies: 39
Views: 3149
Last post August 28, 2011, 02:12:47 PM
by decobt
Мојот аквариум

Started by WarBoSS

Replies: 49
Views: 4643
Last post June 28, 2013, 07:42:16 AM
by vsutarov
Мојот нов аквариум

Started by Kurzschluss

Replies: 27
Views: 4246
Last post November 08, 2016, 01:40:47 AM
by p
Мојот аквариум

Started by Stefanstip

Replies: 28
Views: 2565
Last post July 29, 2012, 09:19:54 AM
by Stefanstip
Мојот Аквариум :)

Started by jakovoff

Replies: 4
Views: 1007
Last post August 15, 2012, 10:26:15 PM
by zlatko32
Users Online Users Online (39)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2022, SimplePortal