collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Eden drugar ima betta borec go cuva vo kugla
zosto na povrsina na vodata mu se pojavuva kako pena meurcina
pozz

Link

Author Topic: betta  (Read 1503 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
betta
« on: July 06, 2012, 03:47:23 AM »
Eden drugar ima betta borec go cuva vo kugla
zosto na povrsina na vodata mu se pojavuva kako pena meurcina
pozz

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: betta
« Reply #1 on: July 06, 2012, 03:56:09 AM »
Затоа што во куглата нема никаква рамнотежа на параметрите, нема никаков екосистем, нека намали со храната и нека прави почести замени на вода  :icon_thumright:

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: betta
« Reply #2 on: July 06, 2012, 04:20:36 AM »
Nema nikakov problem so parametrite. Betta mazjacite pravat gnezdo od meurcinja na povrsina na vodata.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: betta
« Reply #3 on: July 06, 2012, 04:21:02 AM »
A moze i gnezdo pravi.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: betta
« Reply #4 on: July 06, 2012, 04:25:27 AM »
Епа тоа не е пена што го прават, можеби не се изрази убаво пријателов, а сам мажјак би правел гнездо без женка?

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: betta
« Reply #5 on: July 06, 2012, 05:13:51 AM »
Pravi i bez zenka koga ke mu prorabotat hormonite.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: betta
« Reply #6 on: July 06, 2012, 05:24:31 AM »
Не сум многу запознаен со бетиве, али ни на крај памет не ми текна дека можеби е таква работата со "пената"  :happy:

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: betta
« Reply #7 on: July 06, 2012, 05:31:38 AM »
 Eve na primer zabelezi po prodavnicive koga ke vidis samo mazjaci vo plasticni caski i golem del od niv gradat gnezdo.

Offline bams

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: ohrid
 • Age: 38
 • Posts: 121
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: betta
« Reply #8 on: July 06, 2012, 07:55:20 AM »
da nema zabuna na prasajnevo
ima meurcina sitni niz cela kugla na povrsinata na vodata
sepak vi 
blagodaram za informaciite

Offline Ugrin

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 37
 • Posts: 280
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: betta
« Reply #9 on: July 06, 2012, 06:32:13 PM »
Станува збор за мажјак кој се спрема за парење... Си прави гнездо човекот на негова територија и чека женка да дојде под гнездото иако во случајов маце потешко.  58805
Значи ни параметри ни разни други глупости, едноставно му работат хормоните како што кажа Ивица.
Нека стави другар ти во соседна тегла женка, па ќе види колку пена ќе има на површината.  :D

П.С Бетите спаѓаат во групата Лабиринтки. Имаат посебен орган со кој земаат кислород од атмосверата, а не растворен во водата. Па така земениот воздух го обмотуваат со слуз и прават гнездо од меурчиња.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal