collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Добар ден и мило ми е што и кај нас има ваков форум за комуницирање околу акваристика, епа вака јас добив поклон 20 литарски аквариум во кој си сместив 3 рибчиња што не им знам име, е сеа навистина се заразив па си планирам да напрам еден аквариум. Па ве замолувам да ми кажете димензии за аквариум , колку литарски да направам за да можам да чувам гупи и сличниве рибчиња кои можат да седат со нив, читав дека гупито и многу лесно се размножува, па значи би направил идеален аквариум за рибите кои се "мирни" значи нема да чувам циклиди! :) но сакам во аквариумот да имам богатство од риби! :) и да им направам идеално место за живеење и слично. Со Почит Нертил

Link

Author Topic: Планирам нов аквариум!:)  (Read 1506 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 36
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Планирам нов аквариум!:)
« on: July 26, 2012, 05:49:17 AM »
Добар ден и мило ми е што и кај нас има ваков форум за комуницирање околу акваристика, епа вака јас добив поклон 20 литарски аквариум во кој си сместив 3 рибчиња што не им знам име, е сеа навистина се заразив па си планирам да напрам еден аквариум. Па ве замолувам да ми кажете димензии за аквариум , колку литарски да направам за да можам да чувам гупи и сличниве рибчиња кои можат да седат со нив, читав дека гупито и многу лесно се размножува, па значи би направил идеален аквариум за рибите кои се "мирни" значи нема да чувам циклиди! :) но сакам во аквариумот да имам богатство од риби! :) и да им направам идеално место за живеење и слично. Со Почит Нертил

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Планирам нов аквариум!:)
« Reply #1 on: July 26, 2012, 06:56:02 AM »
Добредојде пријателе, ако сакаш многу риби како што викаш, ќе треба да правиш и голем аквариум, што би ти била добра инвестиција, затоа што како повеќе ќе се заинтересируваш така повеќе ќе го изоструваш укусот и се што сега ти е предизвик нема да те интересира за кратко време. Затоа јас би ти рекол дека не вреди да се инвестира во аквариум под 200 литри па и 250  :icon_thumright:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Планирам нов аквариум!:)
« Reply #2 on: July 26, 2012, 07:26:21 AM »
 56805 на  56048575

гупите се едни од најпопуларните риби во акваристиката, особено кај почетниците во ова хоби. тие се лесни за чување и не би имал некакви тешкотии околу оформување на аквариум за нив.

за гупите да се чуствуваат среќно, потребно е да се направи аквариум не помал од 40 литри за 10-12 гупи, а доколку имаш во план да чуваш поголем број на гупи или со други видови на риби, тогаш пожелно е да биде малку поголем.

димензиите на аквариумот најчесто се одредуваат според просторот во кој планираш да го сместиш така да прво испланирај каде ќе го поставиш, потоа измери го просторот и почни да правиш комбинации со димензиите на аквариумот.

најдобро е тие димензии да ги објавиш тука за да добиеш совети околу изработката на аквариумот.

со среќа... :icon_thumright:


Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Планирам нов аквариум!:)
« Reply #3 on: July 26, 2012, 10:10:01 AM »
Nertil najdobro ke bide da ne brzas i dobro da ja razgledas bazata na akvariumi od clenovite na  56048575.Sigurno ke bendisas nesto konkretno pa ke znaes kon sto da se nasocis a nie ke mozeme da ti davame pobliski odgovori okolu toa sto sakas da go napravis.

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 36
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Планирам нов аквариум!:)
« Reply #4 on: July 26, 2012, 05:46:32 PM »
Фала многу друштво, размилувам , разгледувам па ке одлучам! :)

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 36
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Планирам нов аквариум!:)
« Reply #5 on: July 29, 2012, 05:10:42 PM »
во локацијата каде што планирам да го сместам аквариумот можам овие димензии да ги употребам за аквариум 70x40x35 или 80x35x35 и двата сакам да ги направам со 6 мм стакло поради што 8 мм и 10тката за мене се скапи. давајте ми сега одговори сугестии и се друго што би било корисно за мене. фала однапред со почит нертил.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Планирам нов аквариум!:)
« Reply #6 on: July 30, 2012, 12:10:53 AM »
би можел да биде со 6mm, но да има и појачувања. за оваа литража мој предлог е да собереш уште малку пари и да го направиш барем со 8mm. кога се прави аквариум, особено на стакло не се штеди... 

еве [Login or Register] од калкулатор кој го пресметува безбедносниот фактор на аквариумот за секоја дебелина на стакло одделно и можеш да видиш самиот колку е разликата во двете ситуации (6 и 8mm).

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 36
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Планирам нов аквариум!:)
« Reply #7 on: July 30, 2012, 06:06:22 AM »
кога мислиш на појачувања кажи ми на какви појачувања се мисли, дајми некоја слика да видам, како да му кажам на стакларот

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 36
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Планирам нов аквариум!:)
« Reply #8 on: July 30, 2012, 08:09:15 AM »
и нека ми објасни некој што е тоа Safety Factor ?

Offline Damjan2

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Skopje,Dracevo
 • Age: 24
 • Posts: 77
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Планирам нов аквариум!:)
« Reply #9 on: July 30, 2012, 10:57:43 AM »
Safety factor e bezbednosta od toa dali akvariumot ke pukne staj go safety factor na 4.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Планирам нов аквариум!:)
« Reply #10 on: July 30, 2012, 12:26:36 PM »
на форумов има неколку аквариуми изработени со појачувања. почни да ги разгледуваш темите и ќе ги најдеш многу лесно. после тоа, пребарувањето на форумов работи доста добро така да користи го за сите работи што те интересираат. се наоѓа горе десно кај копчето "search". 

откако ќе ги најдеш работите што ти требаат и имаш нешто нејасно околу тоа, слободно прашај... ќе добиеш одговор за се.

на овој [Login or Register] имаш уште еден калкулатор. внимателно читај ги инструкциите и ќе ти стане појасно за што станува збор.

ако сакаш малку поопширно, тогаш [Login or Register] можеш да прочиташ...  :icon_thumright:

уште еднаш ќе кажам, 100 литри со 6mm стакло... многу тенко ми се гледа работава... дното не знам како ќе издржи... 

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Планирам нов аквариум!:)
« Reply #11 on: July 30, 2012, 10:33:33 PM »
Според мене за овие димензии не ти требаат појачувања.
Само гледај да ставиш сантим или два стиропор под аквариум  :icon_thumright:

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 36
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Планирам нов аквариум!:)
« Reply #12 on: July 31, 2012, 05:14:17 AM »
OK ајде вие што правите аквариуми дајте ми цени за овие димензии па можда ке одлучам да го направам кај вас ако ми одговараат цените! дајте ми подетални цени за 8 мм стакло. фала

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 36
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Планирам нов аквариум!:)
« Reply #13 on: August 03, 2012, 05:59:15 AM »
Никој не е заинтересиран да ми продаде аквариум а :) ebate beljata

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Планирам нов аквариум!:)
« Reply #14 on: August 03, 2012, 07:40:08 AM »
 Nertil ima nekolku lugje na forumov sto lepat odlicno no  site se na odmor.Strpi se malku nekoj sigurno ke ti dade ponuda.Vo kraen slucaj odi kaj Nenad on sigurno ke ti go zalepi i dobro i eftino.

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 36
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Планирам нов аквариум!:)
« Reply #15 on: August 03, 2012, 04:43:33 PM »
важи ај ке почекам :)

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal