collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Успеав да скрпам 4 дена надвор од Македонија, да се избањам во Јадранско море.
Морската фауна е ДРАМАТИЧНО побогата од онаа што ја гледав во Паљури, Грција, пошарена, поразновидна, поинтересна, како за корали, така и за риби и останат жив свет. За жал краткото време не ми дозволи подробно да разгледувам, ама она „на прва топка“ што го видов остава силен впечаток. Куп нови анмемони, розеви, зелени, окер и сиви, црни корали меки, калустреа (?!?) со интересна флоуросцентна окер - зелена, некои црвени ситни, темно сини SPS (!?!),  и што ли уште не. Имаше некои мали 5-6 см риби, како гоби, ама жар црвени, неверојатно длабока црвена боја со темна, скоро црна глава. еден куп други шарени рипчиња, многу козици, ракови, крави, школки, полжави, краставици ...
Овде песок нема ни за лек, се е карпа и камен, па можеби и тоа е причината ...
Она што ме фрапира е грижата за фауната и природата воопшто, на нацинално ниво е ЗАБРАНЕТ било каков риболов, па и спортски, со трска, нуркање и слично. Често мештаните ме предупредуваа да не вадам школи и риби за да не ме пријават, „добронамерно“ нели ...

Тоа се првите впечатоци од тука, голем поздрав до сите ...

Link

Author Topic: Поздрав од Шолта, остров 15-тина км од Сплит, Хрватска  (Read 888 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Успеав да скрпам 4 дена надвор од Македонија, да се избањам во Јадранско море.
Морската фауна е ДРАМАТИЧНО побогата од онаа што ја гледав во Паљури, Грција, пошарена, поразновидна, поинтересна, како за корали, така и за риби и останат жив свет. За жал краткото време не ми дозволи подробно да разгледувам, ама она „на прва топка“ што го видов остава силен впечаток. Куп нови анмемони, розеви, зелени, окер и сиви, црни корали меки, калустреа (?!?) со интересна флоуросцентна окер - зелена, некои црвени ситни, темно сини SPS (!?!),  и што ли уште не. Имаше некои мали 5-6 см риби, како гоби, ама жар црвени, неверојатно длабока црвена боја со темна, скоро црна глава. еден куп други шарени рипчиња, многу козици, ракови, крави, школки, полжави, краставици ...
Овде песок нема ни за лек, се е карпа и камен, па можеби и тоа е причината ...
Она што ме фрапира е грижата за фауната и природата воопшто, на нацинално ниво е ЗАБРАНЕТ било каков риболов, па и спортски, со трска, нуркање и слично. Често мештаните ме предупредуваа да не вадам школи и риби за да не ме пријават, „добронамерно“ нели ...

Тоа се првите впечатоци од тука, голем поздрав до сите ...
anrovla

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Pozdrav Vlado gledaj slikaj ne pipaj i ubav pomin.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Vlado pozdrav ubav pomin i butni od tie anemonite u kupaki nekoja  :embarrass:

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Ха, ха, ти да бутнеш  :happy:
Патем, овде ги викаат „власуљи“ и воопшто  не ги сакаат, на едно дете, кое се лизна и со грб падна на неа, му се појави флека, како опекотина ...
anrovla

vsutarov

 • Guest
Pozdrav Vlado.I bez sliki,dzabe ti e,ne se vazi :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Начекај момент и земај  jea
Само внимавај да не те начека некој  :police:

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Ви должам слики, прекрасен остров, неверојатно  чувство, штета што немам слики од риби / корали ...


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]
anrovla

vsutarov

 • Guest
Prekrasno mesto,more si e more.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal