collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
imam 300l akvarium so kanister atman ef 3  30w  800l / h no nekako ne zadovoluva.
Po moe mislejne deka kinezot vrti okolu 250l/h so sto da dopolnam za da se postigne podobra filtracija

Link

Author Topic: mi treba sovet  (Read 1744 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bizo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: gevgelija
 • Age: 42
 • Posts: 74
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
mi treba sovet
« on: August 21, 2012, 06:23:32 AM »
imam 300l akvarium so kanister atman ef 3  30w  800l / h no nekako ne zadovoluva.
Po moe mislejne deka kinezot vrti okolu 250l/h so sto da dopolnam za da se postigne podobra filtracija

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 43
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Одг: mi treba sovet
« Reply #1 on: August 21, 2012, 07:50:49 AM »
Ili pojak kanister 1500l/h +++ ili nadvoresen filter so pojak protok - nema treche rodzaci, 300l ne se malku  :headbang:
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: mi treba sovet
« Reply #2 on: August 21, 2012, 08:21:29 AM »
Протокот не е лош, лош ти е филтер материјалот, или недоволен. Кога ќе ставиш добар филтер материјал и те како ќе брка работа. Прашање е и дали аквариумот ти е добро исциклиран?  :dontknow:

Offline pirat_07

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2009
 • Location: Kavadarci
 • Age: 43
 • Posts: 691
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Одг: mi treba sovet
« Reply #3 on: August 21, 2012, 08:49:36 AM »
Jas pod default smetav deka filter materijalot e ok i se vodev po sporedba na 900l/h na mojot 250l...
Koj posleden se smee... ne go razbral vicot :)

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: mi treba sovet
« Reply #4 on: August 21, 2012, 10:30:00 PM »
imam 300l akvarium so kanister atman ef 3  30w  800l / h no nekako ne zadovoluva.
Po moe mislejne deka kinezot vrti okolu 250l/h so sto da dopolnam za da se postigne podobra filtracija
Како измери дека се 250 литри на час?
Што филтер материјал имаш и како е нареден?
Колку време ти функционира аквариумот?
Растенија?
Риби?
Температура?
Осветлување?
Ѓубрење?
Дај отвори тема, претстави го аквариумот убаво па да оцениме отприлика што би бил проблемот.

Offline bizo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: gevgelija
 • Age: 42
 • Posts: 74
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: mi treba sovet
« Reply #5 on: August 22, 2012, 07:39:28 AM »
pa vaka  bure od 50l go izprazni za 13minuti.kanisterot e so dve komori vo dolnata imam sunger onoj fabrickiot i kuglici a vo gornata pucval.osvetluvajne 6 neonki  od 18w degenbao (kineski)fluorescent.5 koreni od eden vid na rastenie neznam kako se vika.tem.od 27 pa sega ide i do 30 c.  akvariumot mi funkcionira 16 meseci.Od ribi imam 4skalari 2karasi 1trifogaster 2 serpi 1 plexostomus 1 ancistrus 30 ksifo 2 coridoras .A za poslednite 2 meseci mi umrea 30 neonki 8 serpi 5trifogasteri 2 plexostomusi 5 ancistrusi 50 ksifo 7 coridorosi.gubrivo ne sum staval do sega posto vo gevgelija i nema od kaj da se kupi.

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Одг: mi treba sovet
« Reply #6 on: August 22, 2012, 08:43:00 AM »
Протокот не е лош, лош ти е филтер материјалот, или недоволен. Кога ќе ставиш добар филтер материјал и те како ќе брка работа. Прашање е и дали аквариумот ти е добро исциклиран?  :dontknow:

Drugar jas ne se soglasuvam so tvoeto mislenje zatoa sto imam i jas ist kanister za pomaliot akvarium i znam kolku moze da postigne vo praksa.
@bizo:Spored mene i moe iskustvo protokot kako prvo e premnogu slab za 300 L akvarium, a plus toa i  filter materijalite ne se dovolno.....so eden zbor kazano za toj akvarium tebe ti treba pogolem kanister za da nemash problemi.Pozdrav  :icon_thumright:
« Last Edit: August 22, 2012, 08:46:18 AM by Dj »
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: mi treba sovet
« Reply #7 on: August 22, 2012, 10:57:34 AM »
Јас би се повторил пак, аквариумот не е циклиран, или евентуално
филтер материјалот премногу да ти го гуши протокот. Макар 500 литри проток
со добар материјал би го држел твојов аквариум кристал  :icon_thumright:
ова е мое мислење и не барам да се сложите со него  :notworthy:

Offline bizo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: gevgelija
 • Age: 42
 • Posts: 74
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: mi treba sovet
« Reply #8 on: August 22, 2012, 12:30:24 PM »
ok no kakov materijal da zemzm i kako do go rasporedam vo dvete komori

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: mi treba sovet
« Reply #9 on: August 22, 2012, 12:50:42 PM »
Јас би ти препорачал "Сина пена" или како уште се викаше не ми текнува. Ја користам во мрестни аквариум каде што во 200 литри вода имам и по 1000 скалари, и тоа ја користам со каменче за воздух, како сунѓер филтер и немам никаква мака со филтрацијата. Ова ти иде нешто како сунѓер, тврд со едри дупчиња, се сече по желба па комотно можиш во канистер да го сместиш без да ти го затега протокот. Го имаше во Акватика до скоро.

П.С.
Дај некој нека каже како се вика официјално овој филтер материјал никако да ми текне мајке му  :icon_salut:

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: mi treba sovet
« Reply #10 on: August 22, 2012, 01:00:57 PM »
bizo брате, да те прашам, дали редовно менуваш вода, дали си запознаен добро со тоа како да исциклираш аквариум и како да го одржиш нивото на амонијак (нитрати, нитрити) на минимално ниво? Извини на прашањево ако не му е место, али мислам дека немаш проблем со канистерот туку со ова горенаведеното.

Извини уште еднаш ако те увредив, пошто стварно ти запнав, али сакам да ти помогнам и да го надминеш проблемот со лошата вода, како што кажа и самиот ти се дешавал голем помор на риби досега, а тоа не верувам дека се должи на канистерот.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: mi treba sovet
« Reply #11 on: August 22, 2012, 01:36:06 PM »
Бурето не ти е мерило. Канистерот е наменет за да биде под аквариум и го користи притисокот на водата во аквариумот. Ти земи го цревото за чиста вода и стави го во кофа од 10 литра па види за колку време ќе се наполни кофата. Така ќе имаш отприлика поточен резултат.
Модра пена може да имаш но ти треба и сипорекс според мене. Сипорексот се продава како кинески керамички прстени кои уствари се сипорекс и се одлични. Освен сипорекс можеш на наредиш и биоболи.
Незнам со колку комори е твојот канистер. Ако е со 2 во првата би ставил пола модра пена и пола биоболи, додека во втората би ставил сипорекс 80% и 20% активен јаглен. Ако имаш 3 комори би ги поделил модрата пена и биоболите во посебни комори.
Вода менувај 30% неделно. Канистерот чисти го со аквариумска вода на 3-4 месеци. Ако е пренаселен аквариумот - почесто, ако е помалку населен поретко.
Ајде смени филтерматеријали, па тестирај проток  :icon_thumright:

Offline bizo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: gevgelija
 • Age: 42
 • Posts: 74
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: mi treba sovet
« Reply #12 on: August 22, 2012, 03:25:54 PM »
 55655 na sovetite i ke go napravam seto toa i ke vi kazam kako ke stojat rabotite.AJ SO SREKA

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Одг: mi treba sovet
« Reply #13 on: August 22, 2012, 03:50:29 PM »
Kako sto kaza Dimitar e najpametno i najkorisno vo tvojot slucaj. Jas bi dodal samo eden predlog, a toa e da napravis i podobra cirkulacija na vodata so nekoja motorna glava (na primer 1200 l/h, namesto tie rasprskuvaci sto gi imas na sredina.
Comming soon :)

Offline bizo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: gevgelija
 • Age: 42
 • Posts: 74
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: mi treba sovet
« Reply #14 on: August 23, 2012, 07:38:56 AM »
Da dobro kaza dimitar za protokot proveriv so kofa od 10 litri i se napolni za 1min pa taka izleguva okolu 600 do 700 l na cas.Denes ke pobaram i sina pena no ne veruvam deka ke najdam vo gevgelija. 55655 stvarno bev razocaran od kanisterot duri mislev i da go prodadam.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: mi treba sovet
« Reply #15 on: August 23, 2012, 11:01:16 AM »
Ти кажав дека немаш проблем со канистерот, пребарај по форумот, читај за циклирање на аквариум пред да направиш било каков чекор.  :icon_thumright:

Offline bizo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: gevgelija
 • Age: 42
 • Posts: 74
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: mi treba sovet
« Reply #16 on: August 23, 2012, 11:14:13 AM »
 55655 55655

Offline Ugrin

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 37
 • Posts: 280
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: mi treba sovet
« Reply #17 on: August 24, 2012, 11:03:49 AM »
Imam Ef3 so 800L i ponoviot Ef3 so 1000L. Ef3(800l/h) mislam deka e za akvariumi do 100-150l, dodeka noviot(1000l/h) moze do 250l max, normalno zavisi i od populacijata vo akvariumot.
Za 300l akvarium ke si zemes kanister so pogolem protok od 1000l/h i so 3-4 komori za da sobere povekje filter materijal.

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Одг: mi treba sovet
« Reply #18 on: August 24, 2012, 11:40:17 AM »
Imam Ef3 so 800L i ponoviot Ef3 so 1000L. Ef3(800l/h) mislam deka e za akvariumi do 100-150l, dodeka noviot(1000l/h) moze do 250l max, normalno zavisi i od populacijata vo akvariumot.
Za 300l akvarium ke si zemes kanister so pogolem protok od 1000l/h i so 3-4 komori za da sobere povekje filter materijal.
taka e  :notworthy:
jas u 350l imam kanister atman 3338 + sump so uste 10l earth balls i dosta plav sunger. loso od visak filtracija nema....

Tags:
 

mi treba pomos za filter i pumpa

Started by ladon

Replies: 3
Views: 1526
Last post December 23, 2011, 09:19:06 AM
by VercinGor
mi treba pomos za pesok

Started by ladon

Replies: 1
Views: 1341
Last post August 12, 2012, 05:29:39 AM
by angelandonovski
mi treba pomos za led

Started by ladon

Replies: 1
Views: 1179
Last post February 03, 2013, 10:38:18 AM
by zlatko32
Drva, korenja mi treba informacii kade da gi baram za bradest zmej

Started by stefanboskov1

Replies: 6
Views: 1858
Last post October 01, 2013, 09:21:31 AM
by stefanboskov1
mi treba sovet

Started by ladon

Replies: 10
Views: 1513
Last post February 06, 2013, 07:40:20 AM
by iljo
Users Online Users Online (24)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal