collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
2 женки гупи, спремни за котење ги наредив  во иста котилица? Дали можат да се окотат или да ја тргнам едната ?

Link

Author Topic: Гупи прашање,  (Read 2219 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 36
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Гупи прашање,
« on: September 04, 2012, 06:45:43 AM »
2 женки гупи, спремни за котење ги наредив  во иста котилица? Дали можат да се окотат или да ја тргнам едната ?

angelandonovski

 • Guest
Одг: Гупи прашање,
« Reply #1 on: September 04, 2012, 08:02:29 AM »
moze so sigurnost :) samo kreni temperatura ako mozes na 28stepeni 29 za da se izmrestat pobrzo :)

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Гупи прашање,
« Reply #2 on: September 05, 2012, 03:02:53 AM »
Има голема веројатност едната да умри... досега кај мене било така секогаш кога ќе сум ставел 2 заедно...
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

angelandonovski

 • Guest
Одг: Гупи прашање,
« Reply #3 on: September 05, 2012, 05:46:22 AM »
kaj mene pa nema problem samo treba da pogodis tocen moment za da ne ja macis mnogu vo mrestilka moze zatoa umirala....

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 36
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Гупи прашање,
« Reply #4 on: September 05, 2012, 04:33:34 PM »
кај мене една женка оволкава е во стопмакот happyy никако да се окоти, во мрестилица е веке 20тина дена, ја пуштам во аквариум 2 дена па 3 дена во котилица па 2 дена ја пуштам па во котилица абе нејке и нејке вкрај сум изнервиран. и не знам шо е работава сеа не знам дал да ја тргнам да не умре во котилица од стрес и слично?

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 36
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Гупи прашање,
« Reply #5 on: September 11, 2012, 02:10:01 PM »
ај да не отворам нов топик да прашам тука, 3 дена бев отсутен ради одмор , се вракам дома 3те женки  гупи расцепани на сите страни? ко да имаја експлодирано? што може да биде ? машките се уште живи!

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Гупи прашање,
« Reply #6 on: September 11, 2012, 09:39:57 PM »
Pri nemoznost za poroduvanje moze da dojde do maceracija i da pukne vo vistinska smisla od raspagjanje i golema kolicina na gasovi.

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 36
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Гупи прашање,
« Reply #7 on: September 11, 2012, 11:37:52 PM »
фала на одговор другар

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 37
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Гупи прашање,
« Reply #8 on: November 04, 2012, 10:21:15 AM »
Ај и јас да не отварам нова тема.

Женката е трудна а нема осет кога ќе роди. Читав дека е за 3-5 недели.

Утре ќе купам котилица и за недела дена ќе ја ставам. Колку дена таму да ја чувам и да чекам? Што да правам со температура? Сега ми е на 26С во аквариум со гупи и неонки а горе во темава прочитав да сум зголемел требало...

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: Гупи прашање,
« Reply #9 on: November 04, 2012, 10:58:32 AM »
zemi si vnatresna kotilka ili mreza i samo stavi ja vnatre koga ke se iscedi izvadija ja majkata i tolku a temperaturata mozes da ja stavis 27-28 stepeni

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 36
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Гупи прашање,
« Reply #10 on: November 04, 2012, 11:45:06 AM »
Епа вака, јас чувам гупи веке 6 месеци , и редовно ми се котат женките. Јас практикувам тоа што ја редам 2-3 дена во котилица или мрежа , доколку не се коти ја вадам пола ден или ден надвор од котилица па после то пак ја врајкам. И нормално пази ја точката назад ако е скроз црна знаци темно црна таа е спремна за котење , намести температура на 27-28 па чекај ги малите :)

па обавести не

Offline jufka

 • aquamaniac
 • ******
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Тетово
 • Age: 40
 • Posts: 2133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 106
Одг: Гупи прашање,
« Reply #11 on: November 04, 2012, 11:54:42 AM »
кај мене една женка оволкава е во стопмакот happyy никако да се окоти, во мрестилица е веке 20тина дена, ја пуштам во аквариум 2 дена па 3 дена во котилица па 2 дена ја пуштам па во котилица абе нејке и нејке вкрај сум изнервиран. и не знам шо е работава сеа не знам дал да ја тргнам да не умре во котилица од стрес и слично?
Koga se pred poragaj zenkite sedat vo nekoe kjose vo akvariumot ponastrana od drugite ribi, po toa ke prmetis i ke gi stavis vo mrestilka.

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 37
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Гупи прашање,
« Reply #12 on: November 04, 2012, 11:55:36 AM »
Епа вака, јас чувам гупи веке 6 месеци , и редовно ми се котат женките. Јас практикувам тоа што ја редам 2-3 дена во котилица или мрежа , доколку не се коти ја вадам пола ден или ден надвор од котилица па после то пак ја врајкам. И нормално пази ја точката назад ако е скроз црна знаци темно црна таа е спремна за котење , намести температура на 27-28 па чекај ги малите :)

па обавести не

Само гупи чуваш?

Ептен сум нов во ова, гуглав и прашував последниве 3 недели и сакав комбинација гупи-ксифо/моли-трихогастери и еден бета борец.

На крај ме разубедија за ксифо, моли и трихогастерите и земав за почеток само гупи и неонки и бета борец и очигледно се зезнав зш бета борецот ги напаѓа гупите и ги грицка опавчињата.

Ако чуваш гупи во комбинација со нешто би сакал совет за тоакои рипки не би им биле проблематични комшии?

Сега за сега не додавам ништо, ќе видам откако ќе ми се породи мама гупа понатака би сакал и нешто поголемко.
« Last Edit: November 04, 2012, 11:59:48 AM by FeelLikeFish »

angelandonovski

 • Guest
Одг: Гупи прашање,
« Reply #13 on: November 04, 2012, 12:11:26 PM »
site tetri mozes da gi cuvas so gupi.....

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Гупи прашање,
« Reply #14 on: November 04, 2012, 01:04:27 PM »
Незнам зошто кревате 28 степени за гупи?
Таа температура оди за моли и велифери.
Гупа на 24 се мрести без проблем и нема потреба од кревање температури.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Гупи прашање,
« Reply #15 on: November 04, 2012, 01:06:57 PM »
Незнам зошто кревате 28 степени за гупи?
Таа температура оди за моли и велифери.
Гупа на 24 се мрести без проблем и нема потреба од кревање температури.

Potpisuvam  :icon_thumright:

Offline ancistrus

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Location: Kavadarci
 • Age: 33
 • Posts: 425
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Одг: Гупи прашање,
« Reply #16 on: November 04, 2012, 01:12:27 PM »
So gupite mozes da cuvas sekakov vid na zivorotki. Jas bi ti preporacal da si zemes platici i da si uzivas :) po miroljubiva riba od platickata ne veruvam deka ke najdes .  26 ti e idealna temperatura . Cekaj bebinja :))

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 36
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Гупи прашање,
« Reply #17 on: November 04, 2012, 04:53:31 PM »
и нормално анциструси и мулјаши подобра комбинација здравје :)

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal