collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:52:04 PM]


Среќна нова 2023 година by NO CARRIER
[January 01, 2023, 02:21:54 AM]


Нов Почеток by NO CARRIER
[November 05, 2022, 12:28:54 AM]


Продажба на аквариуми by p
[October 17, 2022, 05:39:07 AM]

The first post content
вчера гледам се окотила едната гупи женка па има еден куп мали во котилица, со што да ги хранам? и за колку време да ги пуштам со другите предатори?

Link

Author Topic: Guppy fry.  (Read 1510 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 35
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Guppy fry.
« on: September 20, 2012, 03:36:55 AM »
вчера гледам се окотила едната гупи женка па има еден куп мали во котилица, со што да ги хранам? и за колку време да ги пуштам со другите предатори?

angelandonovski

 • Guest
Одг: Guppy fry.
« Reply #1 on: September 20, 2012, 04:27:31 AM »
Mozes so infuzorija (kompir otstoen vo sad so voda edna nedela, pa so spric ke zemas od tecnosta i ke gi hranis-ali toa e vise kasno :/), so mnogu isitneta hrana, ili pak so tvrdo varena zolcka ispasirana i rastvorena vo voda ali mnogu ke vnimavas deka ja mati i zagaduva vodata pa ke im davas kolku sto mozat da izedat ke doziras kapka po kapka :) .... jas licno gi hranam so isitneta hrana malce podolgo se razvivaat ama nemam problemi... Inace za cuvanje ke si vidis samiot i zavisi sto drugo cuvas vo akvariumot ali pod 1,5-2cm ne bi gi pustal jas, ke kazam pak sve zavisi od toa sto cuvas....

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 35
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Guppy fry.
« Reply #2 on: September 20, 2012, 07:01:35 AM »
Вака фала многу на советот, ке го земам предвит но немам време за тоа, јас им иситнаm црвен џигер и им ситнам од лиснатата храна е сега не знам дали е океј тоа што храната ми се врти во котилицата горе наместо да падни долу , гледам има единки кои се качуваат до горе но се плашам тие што се долу да не умрат од глад. А за чување само гупи , еден коридорас и еден анциструс :)

angelandonovski

 • Guest
Одг: Guppy fry.
« Reply #3 on: September 20, 2012, 11:05:38 AM »
toa sto plovi ke go resis taka sto mesto da ja frlis od gore ke ja isitnis i pustis pod voda ili tamu kaj sto plovi ke dopres so prstot i ke propadne(toa ti e radi povrsinska napnatost na vodata ali da ne ja dolzam tuka) mnogu dobra hrana i visoko proteinska ti e zolckata ali treba da vnimavas... inace mozes slobodno posle mesec dena da gi stavis(sto e do ancistrusot ne gi cepka voopsto a koridorasot mnogu tesko ali drugite guppy ke gi izedat ako gi stavis odma)
ali problemot e sto ke bidat pomali pa moze ke treba da stavas povise hrana za da stigne do niv.... ako mozes vo kotilicata da imas aeracija i da drzis temperatura 28c mnogu pobrzo ke se razvijat i mn mali zagubi ke imas.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Guppy fry.
« Reply #4 on: September 20, 2012, 11:24:43 AM »
Земи си сушена Дафнија, доста квалитетна на Tropical имаш во Акватика за околу 150 ден.
Голема предност и е тоа што многу лесно се ситни и можиш да ја послужиш на подмладок,
исто така е и доста хранлива. Ова би било одличен стартер за твоите гупи  :icon_thumright:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 7398
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Guppy fry.
« Reply #5 on: September 20, 2012, 12:58:28 PM »
Црвениот џигер е сува храна со која најбрзо ќе ги пораснеш малите. Не само гупи - туку скоро секое рипче расте најбрзо со него.
Ако сакаш риби од кои ќе вадиш подмладок во иднина - тогаш одиш со жива храна или растителна исхрана во зависност од рибата. Правиш фокус на потребната храна за рибата и тераш по пропис.  :icon_thumright:

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 35
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Guppy fry.
« Reply #6 on: September 20, 2012, 04:09:03 PM »
ako mozes vo kotilicata da imas aeracija i da drzis temperatura 28c mnogu pobrzo ke se razvijat i mn mali zagubi ke imas.
па котилицата ми е мрежна и ми е во аквариумот, температурата е некаде 26 степени, само ради тоа што изгледа им турувам многу храна прлјава ми е котилицата ке почекам недела дена да пораснат малце па ке ја исчистам , а ако е проблем што е прлава со ситна храна ке ја исчистам одма. Сега дајте совет за котилицата дали да ја чистам или не :)

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 35
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Guppy fry.
« Reply #7 on: September 20, 2012, 04:10:46 PM »
Иначе фала на советите  55655

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Guppy fry.
« Reply #8 on: September 20, 2012, 11:03:45 PM »
Zemi edno crevce i usisaj se sto ima visok vo hranilicata.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Guppy fry.
« Reply #9 on: September 21, 2012, 06:38:48 AM »
Nertil, неизедената храна ствара нитрати, нитрити, ја загадува водата и на крај ги труе рибите. Нешто што е од највитално значење за секоја риба е чистата вода, одгледувачите на позахтевни риби прават измени на вода после СЕКОЕ хранење, со што го вшмукуваат остатокот на храна, така се одржава водата на некое ниво кое е пријатно по здравјето и развојот на подмладокот.  :icon_thumright:

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 35
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Guppy fry.
« Reply #10 on: September 21, 2012, 08:10:01 AM »
Денес најдов послободно време па спремав жолчка од јајце а спремајки дотурив ситен црвен џигер и издробена лисната храна, па валда добра комбинација е :). Влаткон водата ја менувам скоро секој ден по 30 посто ради тоа што аквариумот е мал негде 30 литарски. до сега добро се држат малите веке 3ти ден гледам повеке се движат и имат позатемната боја него првите 2 дена епа сеа ке видиме :)

Едно големо 55655 до сите.

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 35
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Guppy fry.
« Reply #11 on: September 21, 2012, 11:28:33 AM »eve gi malite guppi 3 den veke , morav da go iscistam akvariumot a sega ke gi vratam vo mreznata kotilica :)

inace 14 na red site zhivi i zdravi do denes :)

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 35
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Guppy fry.
« Reply #12 on: September 21, 2012, 01:30:35 PM »
Hmmmmm , 2 zhenki gupi epten labavo sedat i teloto im e pocrnato mnogu od shto mozhi da e ?

Tags:
 

Guppy

Started by jovanov

Replies: 13
Views: 2045
Last post March 15, 2011, 04:25:24 PM
by riki511
Mrest na guppy

Started by Ivica11

Replies: 11
Views: 2405
Last post November 11, 2014, 09:57:41 AM
by nuisance
Users Online Users Online (15)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal