collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Вака дечки, имам личинки на четврти ден. Мрестот ми е одделен од родителите ради многу причини и го подигам сам. Многу сум изненаден од брзото развивање на личинките и ми се чини дека нема да го дочекаат 7-миот ден за да препливаат. Немаше што се не изначитав за ваквото одгледување на дискус и сега за сега ми оди супер (пу, пу, да не ги подречам) Има околу 200 малетки кои кај и да е ќе треба да им бидам мајка. Читав многу смеси кои ги користат за исхрана по светот и се одлучив да ја правам смесата со варена жолчка, спирулина и артемија, како стартер за малите. Ми треба некое ваше искуство или мислење. Исто така незнам дали да искористам спирулина апчиња што се користат како додаток во исхраната за луѓе, пошто веќе имам дома. Да ги истолчам апчињата и да направам смеса со жолчка и артемија, сето тоа заедно.

Очекувам некое ваше мислење и искуство да споделиме, поздрав.

Link

Author Topic: Vlatkon мрест на Дискус  (Read 7891 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Vlatkon мрест на Дискус
« on: September 22, 2012, 11:14:49 AM »
Вака дечки, имам личинки на четврти ден. Мрестот ми е одделен од родителите ради многу причини и го подигам сам. Многу сум изненаден од брзото развивање на личинките и ми се чини дека нема да го дочекаат 7-миот ден за да препливаат. Немаше што се не изначитав за ваквото одгледување на дискус и сега за сега ми оди супер (пу, пу, да не ги подречам) Има околу 200 малетки кои кај и да е ќе треба да им бидам мајка. Читав многу смеси кои ги користат за исхрана по светот и се одлучив да ја правам смесата со варена жолчка, спирулина и артемија, како стартер за малите. Ми треба некое ваше искуство или мислење. Исто така незнам дали да искористам спирулина апчиња што се користат како додаток во исхраната за луѓе, пошто веќе имам дома. Да ги истолчам апчињата и да направам смеса со жолчка и артемија, сето тоа заедно.

Очекувам некое ваше мислење и искуство да споделиме, поздрав.

Offline ancistrus

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Location: Kavadarci
 • Age: 33
 • Posts: 425
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #1 on: September 22, 2012, 11:34:33 AM »
 gsdxzzz majstore cekame  gsdxxzzz gsdxxzzz gsdxxzzz

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #2 on: September 22, 2012, 12:07:54 PM »
Освен Пајонци и Тони Таксистот незнам дали некој друг ќе може реално да ти помогне со лично искуство. За Тони сум сигурен дека има подигано мали на тој начин. Пајонци измрести и подигна мали, ама незнам дали ги растеше со родителите или не.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #3 on: September 22, 2012, 11:59:00 PM »
Оваа спирулина ја имам дома и се двоумам дали да ја искористам или да зимам во прашок? Дали некој до сега ја има користено во акваристички цели и дали е фиш сејф?  58805


[Login or Register]

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #4 on: September 24, 2012, 09:00:25 AM »
Дечки, еве ги првите слики од малите  happyy
Пропливаа вчера на неполна шестта ден и ме оставија без сон цела ноќ.
На подлогите е нанесена смеса од спирулина, жолчка и артемија,
малите ги познаа веднаш "родителите" и почнаа со исхрана,
Сега за сега се си оди по планот...  :happy:

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline ancistrus

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Location: Kavadarci
 • Age: 33
 • Posts: 425
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #5 on: September 24, 2012, 09:37:38 AM »
Mashala mashala neka se zdravi i zivi i brzo da rastat :))

Offline igorMK

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: KUMANOVO
 • Age: 45
 • Posts: 241
 • Activity:
  0%
 • Karma: 39
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #6 on: September 24, 2012, 09:50:39 AM »
bravo care sekoja ces ova e top bravo

Offline Boris

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 54
 • Posts: 1282
 • Activity:
  0%
 • Karma: 47
  • www.aquaticacentral.com
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #7 on: September 24, 2012, 10:24:23 AM »
Moze i do roditelite e so znaes hehehe... 
Eden tip Vlatko, ke najdes parce crna plastika i na nea ke mackas, malite gi privlekuva crnata/temnata boja....

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #8 on: September 24, 2012, 10:34:27 AM »
Ви Благодарам батки  :icon_salut:
Борис пластиките се мрак црни, али имам поголем премаз ставено, и затоа изгледат бледо. После иде мењање на вода и слаб премаз попосле, па пак мењање на вода...  aha

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #9 on: September 24, 2012, 10:48:39 AM »
So sreca druze. Mnogu ubava vest da ti kazam. Se naadevam deka ke imas sreca da gi rasnes.  560855

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #10 on: September 24, 2012, 11:05:12 AM »
 560855 Vlatko

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #11 on: September 24, 2012, 11:54:11 AM »
Фала, дечки  :notworthy:
Моцика, бога ми и малку среќа ќе ми треба, се држам конкретно по прописи, па останува само к'сметот како ќе ми биде  :D

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #12 on: September 24, 2012, 11:59:14 AM »
Оваа спирулина ја имам дома и се двоумам дали да ја искористам или да зимам во прашок? Дали некој до сега ја има користено во акваристички цели и дали е фиш сејф?  58805


[Login or Register]

Jas im frlam celi tableti na malite ancistrusi. Gi obozavaat!

Cestito mrest  :icon_thumright:

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #13 on: September 24, 2012, 12:03:19 PM »
Ме радува тоа што мешињата се полни кај сите и еве првите 24 саата немам никаква смртност.
Александар абе одамна ја мозгам Спирулинава и еве се решив да искористам кај рибите, инаку испадна супер смесата.

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #14 on: September 24, 2012, 12:03:52 PM »
 applause za vakviot obid ...ti vekje si uspeal (sto i da bide )...daj bose uspehot da bide kompleten ...  :icon_thumright:

Offline ladon

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 300
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #15 on: September 24, 2012, 12:40:35 PM »
bravo vlatko docekav i da vidam mrest od diskusi stavaj pocesto sliki da bide pointeresno.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #16 on: September 24, 2012, 01:35:01 PM »
Oдлична вест

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #17 on: September 24, 2012, 03:04:23 PM »
Еве малку поарна слика, тука и мешињата се знаат  :occasion14:

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #18 on: September 24, 2012, 03:06:04 PM »

Offline IGI

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Location: skopje
 • Age: 43
 • Posts: 134
 • Activity:
  0%
 • Karma: 5
Одг: Vlatkon мрест на Дискус
« Reply #19 on: September 25, 2012, 12:03:18 AM »
odlicno i so sreka  560855

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal