collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
После речиси три неделниот престој во Љубљана, направив една мала галерија од посетата на [Login or Register], продавница за домашни миленичиња која се наоѓа во трговскиот центар BTC. Повелете... 

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

за крај и едно кратко, но интересно видео... склоп на скалари, арована и оние т.н. „пирани“...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rHf2LhsVfk8[/youtube]

Link

Author Topic: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]  (Read 2592 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« on: September 25, 2012, 12:09:48 PM »
После речиси три неделниот престој во Љубљана, направив една мала галерија од посетата на [Login or Register], продавница за домашни миленичиња која се наоѓа во трговскиот центар BTC. Повелете... 

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

за крај и едно кратко, но интересно видео... склоп на скалари, арована и оние т.н. „пирани“...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rHf2LhsVfk8[/youtube]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #1 on: September 25, 2012, 12:16:43 PM »
 560855 za prekrasnata reportaza.A cenive ne im se bas da se zaletas vo soping :embarrass:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #2 on: September 25, 2012, 12:23:55 PM »
цените се навистина високи. како за споредба, еден обичен леб во маркет чини околу 3 евра!!! но, техничката роба има слична цена како онаа што се продава кај нас.

акваристиката таму очигледно е многу поскапа мада дискусите беа околу 10 евра ако добро се сеќавам, но имаат голем избор и се им е одделено. таму работите не се измешани и за секоја област си има посебен центар за шопинг, а сите центри се на едно место.

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #3 on: September 25, 2012, 12:35:48 PM »
 applause
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline ladon

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 300
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #4 on: September 25, 2012, 12:54:16 PM »
stvarno melem za ocite nema sto nema veruvam eden den i nie ke imam me eden
vakov pet shop!

Offline diki

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 700
 • Activity:
  0%
 • Karma: 6
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #5 on: September 25, 2012, 01:13:17 PM »
Se nadevam i nie ke imame vakov pet shop .

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 37
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #6 on: September 25, 2012, 01:27:04 PM »
Е ова е петшоп! Не како кај нас , секогаш треба да ја почекаш следната нарачка и тура!  blee

Offline bizo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Aug 2012
 • Location: gevgelija
 • Age: 42
 • Posts: 74
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #7 on: September 25, 2012, 01:33:34 PM »
 applause

Offline anrovla

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 56
 • Posts: 1147
 • Activity:
  0%
 • Karma: 113
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #8 on: September 25, 2012, 09:46:13 PM »
Сум бил овде, прекрасно место, си купував сува храна тука ...
Не е токлу скапо, препаратите и хемијата особено ...
anrovla

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #9 on: September 25, 2012, 10:18:13 PM »
Одлична репортажа. А за цените према нивните примања мислам дека им е поефтино одколку кај нас со нашите примања.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #10 on: September 26, 2012, 12:28:31 AM »
мислам дека преку ова видео ќе добиете уште подобра слика за каков пет-шоп станува збор. инаку ова е другиот шоп што се наоѓа на излез од љубљана и имаат развиено ланец од [Login or Register] низ словенија.

инаку, стандардот нормално дека им е многу поголем отколку нашиот. минималната плата во словенија изнесува 500 евра.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OlwFXz4dlg8[/youtube]

Offline diki

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 700
 • Activity:
  0%
 • Karma: 6
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #11 on: September 26, 2012, 02:59:58 AM »
 dobra zabeleska DimitarJ i Nertil ...

Offline Kurzschluss

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Bitola
 • Age: 40
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #12 on: September 26, 2012, 01:50:37 PM »
Ако има доволно потрошувачи и нашите пет шопови би изгледале вака. Замислете некој кај нас да набави толку производи и да не продаде ни 1% првиот месец... Сите сакаме да влеземе да разгледаме, меѓутоа ретко кој купува. Еве на форумов секој бара да размени или преку донација да ќари риби или растенија.

Коментарите не се коректни, барем што се однесува за тие пет шопови кои се спонзори на форумов.

Offline nertil

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jul 2012
 • Location: Debar
 • Age: 37
 • Posts: 82
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #13 on: September 26, 2012, 02:11:35 PM »
Не се свативме, веке 2 месеца барам јаванска мов, нигде нема :) сакаш да кажиш дека нема да се продаде ако донесат?

Offline Kurzschluss

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Bitola
 • Age: 40
 • Posts: 17
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #14 on: September 26, 2012, 02:56:32 PM »
Јаванска мов е еден редок случај за кој може да се коментира, а сосем друго е 50 фабрички аквариуми по 400-500 евра и повеќе, еден куп полици со храни и препарати и најважното - скапи и егзотични примероци кои кај нас ретко кој може да си ги дозволи.

Можеби грешам но мислам дека кај нас нема доволно потрошувачи со длабок џеб.

А што се однесува до растенија еве го мојот аквариум (во него апсолутно сите се порачани од e-bay затоа што во Битола нема ниту т од тревки)


[Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #15 on: September 26, 2012, 09:53:10 PM »
@Kurzschluss >> споредбата не ти е на место. нашиот џеб не се мери со нивните цени!!! повторно ќе кажам, нивната просечна плата изнесува 500 евра.

со просечна плата во македонија од 300 евра не може да се шета во светот и да си дозволиш да си купиш тоа што ќе видиш. словенците не се секираат за тоа и само тука се зборува за нивната криза која би резултирала со банкрот.

ме интересира што мислите, дали треба да се регулираат цените кај нас или треба да се регулира таа просечна плата? ние не можеме да го смениме светот, односно да ги промениме нивните цени според нашата просечна плата, но може да влијаеме да се смени нешто кај нас...

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #16 on: September 26, 2012, 10:07:11 PM »
едит на претходниот пост: *минимална плата од 500 евра.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #17 on: September 26, 2012, 10:08:48 PM »
Муабетот е едноставен. Негде има - кај нас нема.
Зошто нема кај нас?
Веќе после 21 година независност - одговорот на ова прашање е познат.
Но темите ни се за акваристика, а не за политика и поради тоа нема да продолжам да дебатирам во таа насока.
Треба да покажуваме уште безброј вакви примери  :icon_thumright:

Offline ZOZO

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jul 2009
 • Location: Skopje, Republika Makedonija
 • Age: 48
 • Posts: 359
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #18 on: September 26, 2012, 11:42:11 PM »
A be ovie u prodavniava bile budali skroz. Komplet uredile nekolku akvariumi da im izgledaat super. Taka li se raboti. nenormalni edni. :)
Линијата помеѓу „хоби“ и „клинички случај“ е.. тенкичка.

Offline diki

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 41
 • Posts: 700
 • Activity:
  0%
 • Karma: 6
Одг: Mr. Pet Shop [BTC City - Ljubljana]
« Reply #19 on: September 28, 2012, 06:10:17 AM »
Kurzschluss treskas gluposti . Znaci astronomski ceni ne me zezaj zboram za odreden broj na proizvodi : malavi gledam 700 ili 800 den drvce nekoe 180evra  itn . Kakov i da e trudot da se zeme takvo neso koj ke kupi od kaj nas za taa cena. Znaci platata kolku ni e ? Ima i drugi raboti vo zivotot ne samo za ribi da se dade . Znam deka gorivata se pokaceni se toa ama i zarabotuvackata e golema na robata vo pet sopovite . Nemam niso licno  protiv nikoj   ne sakam nekoj pogresno da me razbere ...

Tags:
 

Users Online Users Online (23)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal