collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
После неколку месеци пауза, и достигнување на целта со предходниот setup ( http://forum.mkreef.com/index.php?topic=6738.msg130177#msg130177 ) еве слика од новиот setup.Па се надевам дека идејата и за овој ќе биде успешна. Позадината дефинитивно ќе ја сменам во бела или светло сина. Еве детално инфо за моменталниот setup:

Осветлување: ~ 1 WPL со штедлива сијалица од 6400K
CO2: DIY со Rhinox 1000 diffuser
Мерачи: дигитален термометар со сонда, pH drop checker
Филтер: внатрешен 200L/h со 2 нивоа на филтрација
Подлога: NatureSoil Oliver Knott
Хемии: се од Easy-Life :) (ProFito, EasyCarbo, Ferro, Kalium - potassium, ...)
Растенија: Hemianthus callitrichoides, Riccia fluitans, Eleocharis parvula, Pogostemon helferi, Glossostigma elatinoides, Blyxa (горе доле исти како на предходниот setup)
Вода: планинска роса
Жители: за сега само еден assassin snail и се надевам дека нема да има што да јаде
Друга опрема: аквариумска пинцета, тајмер

Тоа е тоа, па да видиме како ќе се одвива новиот проекАт :)

Поздрав.

Link

Author Topic: Nano AQ v2  (Read 2147 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Nano AQ v2
« on: September 25, 2012, 03:39:38 PM »
После неколку месеци пауза, и достигнување на целта со предходниот setup ( http://forum.mkreef.com/index.php?topic=6738.msg130177#msg130177 ) еве слика од новиот setup.Па се надевам дека идејата и за овој ќе биде успешна. Позадината дефинитивно ќе ја сменам во бела или светло сина. Еве детално инфо за моменталниот setup:

Осветлување: ~ 1 WPL со штедлива сијалица од 6400K
CO2: DIY со Rhinox 1000 diffuser
Мерачи: дигитален термометар со сонда, pH drop checker
Филтер: внатрешен 200L/h со 2 нивоа на филтрација
Подлога: NatureSoil Oliver Knott
Хемии: се од Easy-Life :) (ProFito, EasyCarbo, Ferro, Kalium - potassium, ...)
Растенија: Hemianthus callitrichoides, Riccia fluitans, Eleocharis parvula, Pogostemon helferi, Glossostigma elatinoides, Blyxa (горе доле исти како на предходниот setup)
Вода: планинска роса
Жители: за сега само еден assassin snail и се надевам дека нема да има што да јаде
Друга опрема: аквариумска пинцета, тајмер

Тоа е тоа, па да видиме како ќе се одвива новиот проекАт :)

Поздрав.
« Last Edit: March 28, 2016, 07:52:42 AM by AFROMAN »

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Одг: Nano AQ v2
« Reply #1 on: September 25, 2012, 03:41:49 PM »
Дајте идеи за риби, по можност јатни, ситни, дружељубиви :D

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Nano AQ v2
« Reply #2 on: September 25, 2012, 04:01:36 PM »
Брате, освен кардинал, обична неонка, разбора, раминос, можеби потешко филигера, тешко дека нешто друго ќе најдеш кај нас.  :dontknow:
Овде кај тебе многу убаво би се уклопиле оние минијатурните разбори, околу 1.5-2 cm што растат, им го заборавив името. Ги имаше у Акватика порано, можеби и уште има Борис  :icon_thumright:

Offline Dimitar

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 129
 • Activity:
  0%
 • Karma: 34
  • EHOST MK
Одг: Nano AQ v2
« Reply #3 on: September 25, 2012, 04:05:12 PM »
Vlatkon, имав такви разбори во другиот setup, али многу тапа, се криеа цело време во тревите, ретко се гледаа, како да немаше риби :) Јас се мислам за кардинали..

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Nano AQ v2
« Reply #4 on: September 25, 2012, 04:14:23 PM »
Кардиналот за мене е првенец у јатните риби, али дали би било тоа тоа во твојот сетап, пошто малечко ти е аквариумчето нема баш да биде на израз, барај некои поситни единки за да го има правиот шмек  :icon_thumright:

vsutarov

 • Guest
Одг: Nano AQ v2
« Reply #5 on: September 25, 2012, 09:24:39 PM »
Odlicno, 560855 .Oblikot na leviot kamen nekako ne mi stima,no so rastot na trevite sekako nema da se poznava.

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Nano AQ v2
« Reply #6 on: September 26, 2012, 12:30:24 PM »
 applause Ubavo, ubavo.
Batali ripcinja, daj da ti dadam RCS-i. Mozes da si zemes i uste nekoj polzav i kje ima dosta dinamika.
Спијат ли рибите?

Offline tiggaz

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 632
 • Activity:
  0%
 • Karma: 64
  • eHost Mk
Одг: Nano AQ v2
« Reply #7 on: September 27, 2012, 07:13:30 AM »
И јас сакам RCS за наното, колку ги даваш и колку можеш да дадеш?
Are you reaching your potential?

Offline nikodinov

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2009
 • Location: Bitola
 • Age: 41
 • Posts: 308
 • Activity:
  0%
 • Karma: 17
Одг: Nano AQ v2
« Reply #8 on: September 30, 2012, 01:36:43 PM »
Дајте идеи за риби, по можност јатни, ситни, дружељубиви :D

Iriatherina werneri по можност бели.

Offline ViktorD

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 430
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Одг: Nano AQ v2
« Reply #9 on: February 22, 2013, 01:38:03 PM »
Stavi sliki, razmrdaj gi malku :D
“I’m not saying I’m gonna change the world, but I guarantee that I will spark the brain that will change the world.”

Tags:
 

Fidan - Nano Akvarium

Started by fidan

Replies: 219
Views: 17462
Last post February 18, 2012, 02:02:16 AM
by ivica74sk
Nano Shrimparium (12 lit.)

Started by l-jube

Replies: 15
Views: 1850
Last post May 15, 2013, 02:16:30 AM
by p
Nano AQ 20L

Started by Dimitar

Replies: 138
Views: 12100
Last post September 25, 2012, 03:40:24 PM
by Dimitar
Dennerle Nano Cube 20L

Started by Gjuro

Replies: 35
Views: 3013
Last post April 26, 2012, 01:40:23 AM
by Gjuro
Nano 3,5l

Started by Ненад

Replies: 11
Views: 1551
Last post October 19, 2012, 08:22:15 AM
by Ненад
Users Online Users Online (48)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal