collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Еве ме после подолго време отсуство од форуми и слични интерактивни појави и уште (многу) подолго време од моето последно објавување на било каков аквариум.

Зафатнината е околу 3,5 литри, користам вода од чешма омекната со „ладно вриење“.
Опрема: Внатрешна циркулациона пумпа, DY CO2 (пумпата ќе биде искористена за правење на некој вид DY мини канистерче за да не зафаќа од и онака малиот простор).
Хардскејп: Лава, винова лоза, песок
Флора: Aegagropila linnaei, Microsorum pteropus "Narrow leaf", Monosolenium tenerum
Фауна: Neocaridina multidentata, Neritina turita

Планирам и некои помали измени, како и промена на позадината (ова сега е само црна хартија, колку да сликнам), а ќе треба да се причека и недела - две да се опорави од тримувањето, зошто деновиве ептен го „искубав“. Инаку, стар е околу една година или нешто помалку, така да може да биде уште еден пример за неточноста на митот дека малите аквариуми не можат да траат долго време.
Како и да е, додека чекаме подобар фотограф со подобар апарат, еве неколку сликички:

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: Nano 3,5l  (Read 1603 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ненад

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 48
 • Posts: 395
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Nano 3,5l
« on: October 17, 2012, 07:32:22 AM »
Еве ме после подолго време отсуство од форуми и слични интерактивни појави и уште (многу) подолго време од моето последно објавување на било каков аквариум.

Зафатнината е околу 3,5 литри, користам вода од чешма омекната со „ладно вриење“.
Опрема: Внатрешна циркулациона пумпа, DY CO2 (пумпата ќе биде искористена за правење на некој вид DY мини канистерче за да не зафаќа од и онака малиот простор).
Хардскејп: Лава, винова лоза, песок
Флора: Aegagropila linnaei, Microsorum pteropus "Narrow leaf", Monosolenium tenerum
Фауна: Neocaridina multidentata, Neritina turita

Планирам и некои помали измени, како и промена на позадината (ова сега е само црна хартија, колку да сликнам), а ќе треба да се причека и недела - две да се опорави од тримувањето, зошто деновиве ептен го „искубав“. Инаку, стар е околу една година или нешто помалку, така да може да биде уште еден пример за неточноста на митот дека малите аквариуми не можат да траат долго време.
Како и да е, додека чекаме подобар фотограф со подобар апарат, еве неколку сликички:

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline JAsmin_01

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 412
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 18
Одг: Nano 3,5l
« Reply #1 on: October 17, 2012, 08:09:56 AM »
 applause applause 560855

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Одг: Nano 3,5l
« Reply #2 on: October 17, 2012, 09:20:57 AM »
тепих од алга,  boske
браво прв пат ја гледам алгата во вакво издание, обично е како топки
на што ти е прицврстена, мрежичка нешто или на поголеми плочести камења

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Nano 3,5l
« Reply #3 on: October 17, 2012, 03:32:39 PM »
Јас мислам дека алгата не е оригинал  boske
Ненад, ова е уметност во 3 литри, секоја чест  560855

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Nano 3,5l
« Reply #4 on: October 17, 2012, 03:36:29 PM »
Морам да те прашам, најверојатно стаклото е 6-тица, дали ти прави мев? На оваа висина јас би одел со 10-ка  :dontknow:

 boske boske boske

angelandonovski

 • Guest
Одг: Nano 3,5l
« Reply #5 on: October 17, 2012, 03:53:23 PM »
malo malo ama tehnicarce taka mu doagja rabotava  gsdxzzz  560855

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Nano 3,5l
« Reply #6 on: October 17, 2012, 10:06:15 PM »
Екстра е  560855

Offline Ненад

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 48
 • Posts: 395
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Одг: Nano 3,5l
« Reply #7 on: October 18, 2012, 03:40:35 AM »
Благодарам на сите!
тепих од алга,  boske
браво прв пат ја гледам алгата во вакво издание, обично е како топки
на што ти е прицврстена, мрежичка нешто или на поголеми плочести камења

Нема мрежа Томче, „тапацирана“ е и срасната на камења од лава. Имаше и мрежа и рибарски конец, едно две недели, толку од прилика и треба за да се зафати.

Инаку, кладофора како „тревник“ или нанесена на дрво/ гранки користам одамна, никогаш не сум ја чувал како топка.
Ајде, има уште едно 5-6 уште помали од ова, се надевам дека наскоро ќе се најдат и тие пред суд. :)

Offline latko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 380
 • Activity:
  0%
 • Karma: 70
Одг: Nano 3,5l
« Reply #8 on: October 18, 2012, 05:51:37 AM »
Bravo nenad epten ubavo izgleda, deluva kako celiot setup direktno da e izvaden nekade od priroda kade sto se razvival so godini.  applause
Epten mi se svijga.

vsutarov

 • Guest
Одг: Nano 3,5l
« Reply #9 on: October 18, 2012, 10:30:07 AM »
Е вакво уредување ретко се гледа.Ама кој си знае си знае,од нешто да направиш вакво дело....самите слики кажуваат,уживанција.Почесто ги користам термините како "уживање",sсамо да се знае,тоа за мене значи дека во ова хоби мајсторот ја погодил целта во центар :)  560855

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night
Одг: Nano 3,5l
« Reply #10 on: October 18, 2012, 02:20:47 PM »
Ke crkne nekoe magare, Nenad ni se vrati,  56805

Offline Ненад

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 48
 • Posts: 395
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Одг: Nano 3,5l
« Reply #11 on: October 19, 2012, 08:22:15 AM »
Добро ве најдов Админе! :)
Се вратив, ама состојбава што ја затекнувам е доста поразлична од онаа што ја оставив. Што е проблемот со акваристиве? Се` научија или не им е интересно ако нема кавги? :) Ако е до второво, дај да се скараме за нешто, нека фатат сеир :) (иако сметам дека многу подобро може да се скараш покрај скара отколку на форум). :)

Благодарам на сите за коментарите. Еве додатно неколку сликички од „тапацирана“ кладофора, може ќе инспирирам некого:

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Tags:
 

Fidan - Nano Akvarium

Started by fidan

Replies: 219
Views: 17928
Last post February 18, 2012, 02:02:16 AM
by ivica74sk
Nano Shrimparium (12 lit.)

Started by l-jube

Replies: 15
Views: 1908
Last post May 15, 2013, 02:16:30 AM
by p
Nano AQ 20L

Started by Dimitar

Replies: 138
Views: 12403
Last post September 25, 2012, 03:40:24 PM
by Dimitar
Dennerle Nano Cube 20L

Started by Gjuro

Replies: 35
Views: 3107
Last post April 26, 2012, 01:40:23 AM
by Gjuro
Nano AQ v2

Started by Dimitar

Replies: 9
Views: 2216
Last post February 22, 2013, 01:38:03 PM
by ViktorD
Users Online Users Online (13)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal