collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Здраво на сите. Конечно најдов време да го представам новиот аквариум. Околу изработката на истиот можете да прочитате на:
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=7659.0
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=7957.0
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=8094.0

Аквариумот е стартован пред повеќе од 3 недели.
Димензии:
125 x 50 x 50 (10 мм стакло брусено и полирано)
Волумен: ~315 litri

Опрема:
Kanister Tetratec 1200
Greac Eheim JAGER 150W
Tunze turbelle nanostream 6015 (za cirkulacija)
CO2 Опрема
- Боца 2.5 литри
- CGE Regulator
- Игличен вентил Fabco NV-55 Micro-Fine
- Бројач на меурчиња
- Растрарање со помош на стаклен дифузер ( во процес е изработката на DIY надворешен CO2 реактор)
Осветлување: 4 x 54W T5 HO
Подлога: 2 x ADA Amazonia NEW 9 литри, песок од св.Наум
Дрва Red Moor, камења од Галичица
Ѓубрива: Моментално додавам само по малку прашок KNO3 после менување на вода, во иднина ќе додавам и Fe, CSM + B, и  KH2PO4.

Параметри на вода: PH 7, GH 13, KH 11 (Во иднина ќе додавам поголем процент на RO вода, за да ги намалам GH и KH)
Пробував едно 5-6 различни поставки пред да го добијам финалниот изглед. Еве неколку слики:
[Login or Register]

На десната страна ставив пластични шишиња полни со вода за да добијам поголема висина. (читав по интернет кој е најдобар начин за ова, така што најупотребувани се шишиња или стиропор, но бидеќи стиропорот треба да се залепи за дното, се решив да пробам со шишиња.

[Login or Register]
Кога го добив финалниот изглед, го тргнав вишокот на песок, заменив неколку шишиња со камења и почнав со додавањето на ADA.

[Login or Register]

[Login or Register]

Следува полнењето:

[Login or Register]

[Login or Register]

Финалниот изглед:
[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Дрвото од левата страна е одстрането, и на негово место се ставени дрвата Red Moor. Додадени се уште треви.
Ќе го сликнам деновиве аквариумот, па ќе ставам понови слики.


Link

Author Topic: Hidden passage - akvarium  (Read 6525 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline latko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 380
 • Activity:
  0%
 • Karma: 70
Hidden passage - akvarium
« on: October 23, 2012, 05:01:02 AM »
Здраво на сите. Конечно најдов време да го представам новиот аквариум. Околу изработката на истиот можете да прочитате на:
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=7659.0
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=7957.0
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=8094.0

Аквариумот е стартован пред повеќе од 3 недели.
Димензии:
125 x 50 x 50 (10 мм стакло брусено и полирано)
Волумен: ~315 litri

Опрема:
Kanister Tetratec 1200
Greac Eheim JAGER 150W
Tunze turbelle nanostream 6015 (za cirkulacija)
CO2 Опрема
- Боца 2.5 литри
- CGE Regulator
- Игличен вентил Fabco NV-55 Micro-Fine
- Бројач на меурчиња
- Растрарање со помош на стаклен дифузер ( во процес е изработката на DIY надворешен CO2 реактор)
Осветлување: 4 x 54W T5 HO
Подлога: 2 x ADA Amazonia NEW 9 литри, песок од св.Наум
Дрва Red Moor, камења од Галичица
Ѓубрива: Моментално додавам само по малку прашок KNO3 после менување на вода, во иднина ќе додавам и Fe, CSM + B, и  KH2PO4.

Параметри на вода: PH 7, GH 13, KH 11 (Во иднина ќе додавам поголем процент на RO вода, за да ги намалам GH и KH)
Пробував едно 5-6 различни поставки пред да го добијам финалниот изглед. Еве неколку слики:
[Login or Register]

На десната страна ставив пластични шишиња полни со вода за да добијам поголема висина. (читав по интернет кој е најдобар начин за ова, така што најупотребувани се шишиња или стиропор, но бидеќи стиропорот треба да се залепи за дното, се решив да пробам со шишиња.

[Login or Register]
Кога го добив финалниот изглед, го тргнав вишокот на песок, заменив неколку шишиња со камења и почнав со додавањето на ADA.

[Login or Register]

[Login or Register]

Следува полнењето:

[Login or Register]

[Login or Register]

Финалниот изглед:
[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Дрвото од левата страна е одстрането, и на негово место се ставени дрвата Red Moor. Додадени се уште треви.
Ќе го сликнам деновиве аквариумот, па ќе ставам понови слики.

« Last Edit: October 23, 2012, 07:26:31 AM by AFROMAN »

Offline Damjan2

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Skopje,Dracevo
 • Age: 24
 • Posts: 77
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #1 on: October 23, 2012, 05:28:49 AM »
Raj za ocite  560855

Offline sick boy

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Skopje-Butel 2
 • Age: 44
 • Posts: 525
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
  • http://s13.postimage.org/6ibpny35x/demasoni72copy.png
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #2 on: October 23, 2012, 05:34:57 AM »
 :icon_thumright: mnogu ubavo osobeno levata strana so toa razgranetoto  drvce sega uste koga ke zazeleni ke bide top  applause applause
Computergames don't affect kids. I mean if Pacman affected our
generation as kids, we'd all run around in darkened rooms eating pills
and listening to repetitive music...
[Login or Register]

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #3 on: October 23, 2012, 06:37:29 AM »
 560855 за се комплет, многу квалитетно!  :icon_thumright:

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #4 on: October 23, 2012, 07:25:16 AM »
 560855 Многу ми се допаѓа сетапот ти ставив и насловна :D
Lose yourself in nature and find peace.

Offline Ненад

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 48
 • Posts: 395
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #5 on: October 23, 2012, 07:27:46 AM »
Секоја чест, не само убав туку и несекојдневен хардскејп кој многу ветува (можам да го замислам со red moor сега). Чекаме да видиме во што ќе се развие. :)

Offline JAsmin_01

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 412
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 18
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #6 on: October 23, 2012, 08:30:52 AM »
Fantazija  applause applause  560855

Offline petreski t.

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Feb 2009
 • Location: skopje
 • Age: 33
 • Posts: 1437
 • Activity:
  0%
 • Karma: 69
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #7 on: October 23, 2012, 08:31:57 AM »
 applause za idejata nesekojdneven skejp  :icon_thumright:

angelandonovski

 • Guest
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #8 on: October 23, 2012, 09:24:58 AM »
prekrasen skejp
  560855

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #9 on: October 23, 2012, 09:30:35 AM »
Јас овде би пробал и со некоја светла позадина, мислам дека ќе биде топ, или некоја светла мат фолија како шо ги користи Оливер Кнот, доста ветува скејпот, секоја чест  :icon_thumright:

Offline kumanovec

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 50
 • Posts: 94
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #10 on: October 23, 2012, 10:10:16 AM »
BRAVO!!! nesto novo i dobro isplanirano.
Sekoja cest   applause   applause   applause.

Offline Nachevski

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Tetovo, Macedonia
 • Age: 35
 • Posts: 720
 • Activity:
  0%
 • Karma: 109
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #11 on: October 23, 2012, 10:35:20 AM »
WooooW!   applause 560855

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #12 on: October 23, 2012, 11:01:11 AM »
 applause odlicen skejp i normalno  560855
odlicno e se postaveno ,ostanuva  da prodolzis so realizacija na zamislata  :icon_thumright:

angelandonovski

 • Guest
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #13 on: October 23, 2012, 12:05:40 PM »
prekrasno  :icon_thumright: 560855

Offline latko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 380
 • Activity:
  0%
 • Karma: 70
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #14 on: October 23, 2012, 01:40:46 PM »
Фала ви дечки, викендов ќе се потрудам да најдам време да направам некоја понова слика.
@Vlatkon - Белата позадина е веќе поставена, а планирам и да ставам и позадинско осветлување па ќе видиме како ќе испадне.
Поздрав

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #15 on: October 23, 2012, 02:47:26 PM »
Ovaa postavka kje napravi boom, se gleda od avion :)
Samo napred !  560855
Comming soon :)

Offline Ugrin

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 37
 • Posts: 280
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #16 on: October 23, 2012, 08:52:47 PM »
Многу мераклиски направено!  :headbang:  560855

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #17 on: October 23, 2012, 11:28:07 PM »
 560855 Многу интересно

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #18 on: October 23, 2012, 11:44:03 PM »
Ubavo nema sto. Sekoja cest.  560855 i samo napred.

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Одг: Hidden passage - akvarium
« Reply #19 on: October 24, 2012, 12:35:09 AM »
 560855 nemam zborovi ....ubavina  applause
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Tags:
 

Hidden Land

Started by kire.hajba

Replies: 10
Views: 1444
Last post January 26, 2012, 01:50:49 PM
by kire.hajba
Users Online Users Online (21)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal