collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Yesterday at 09:48:31 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:00:15 PM]


Mislenja za Juwel Primo 60 LED Starter set? by p
[Yesterday at 08:57:14 AM]


nekolku soveti by URAN2
[July 02, 2020, 06:01:41 AM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by p
[July 01, 2020, 11:19:19 PM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]

The first post content
Би сакал некој само на кусо да ми пренесе искуство за тоа што би била здрава исхрана за рипките во мојот аквариум (значи гупи, неонки, платица и моли).

Земав СиЛине лисната и црвчиња и сега практикува 1-2 пати на ден од лиснатата и еднаш неделно „црвчиња“. Проблемот е што немам „осет“ колку е доста (а нели рипките се ненаситни).

Прво им ставав по 3-4 „ливчиња“ од лиснатата, ги дробев и ги ронев за да им е полесно. Сега па почнав троа појќе и пак се си јадат нормално и многу малку паѓа доле, гледам скоро се јадат. Има ли некое „rule of thumb“ за тоа колку да ги хранам..?

Освен тоа треба ли уште нешто да докупам за да им е уште поразноврсна исхраната?

Link

Author Topic: Околу прехрана на рипките  (Read 791 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 33
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Околу прехрана на рипките
« on: November 13, 2012, 02:31:39 PM »
Би сакал некој само на кусо да ми пренесе искуство за тоа што би била здрава исхрана за рипките во мојот аквариум (значи гупи, неонки, платица и моли).

Земав СиЛине лисната и црвчиња и сега практикува 1-2 пати на ден од лиснатата и еднаш неделно „црвчиња“. Проблемот е што немам „осет“ колку е доста (а нели рипките се ненаситни).

Прво им ставав по 3-4 „ливчиња“ од лиснатата, ги дробев и ги ронев за да им е полесно. Сега па почнав троа појќе и пак се си јадат нормално и многу малку паѓа доле, гледам скоро се јадат. Има ли некое „rule of thumb“ за тоа колку да ги хранам..?

Освен тоа треба ли уште нешто да докупам за да им е уште поразноврсна исхраната?

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 4104
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Околу прехрана на рипките
« Reply #1 on: November 13, 2012, 03:06:47 PM »
Osnovno pravilo pri hranenje e hranata sto ja stavas da ja izedat za najmnogu edna minuta. Napravi go toa dva pati vo denot i sosema im e dovolno.
Od suva hrana ne ti treba nisto drugo, ne e loso da zemes nekoja sitna smrznata hrana i od vreme na vreme da gi "pocastis". Ke ti bidat mnogu blagodarni, veruvaj.

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 33
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Околу прехрана на рипките
« Reply #2 on: November 13, 2012, 03:23:02 PM »
Osnovno pravilo pri hranenje e hranata sto ja stavas da ja izedat za najmnogu edna minuta. Napravi go toa dva pati vo denot i sosema im e dovolno.
Od suva hrana ne ti treba nisto drugo, ne e loso da zemes nekoja sitna smrznata hrana i od vreme na vreme da gi "pocastis". Ke ti bidat mnogu blagodarni, veruvaj.

 55655

А ако ја снема храната за значително помалку од минута претпоставувам во ред е репете да добијат?

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 4104
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Околу прехрана на рипките
« Reply #3 on: November 13, 2012, 10:05:30 PM »
Podobro e nekolku pati vo denot da stavas po malku, otkolku da gi prejades.

Tags:
 

Информации околу Malawi?

Started by Boban

Replies: 1
Views: 468
Last post February 04, 2010, 02:52:30 PM
by ivica74sk
Помош и совет околу макроелементи

Started by Bonevski

Replies: 39
Views: 1847
Last post January 18, 2011, 11:03:50 AM
by vsutarov
Users Online Users Online (39)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal