collapse

* Prebaruvanje


The first post content
 • Димензии - 80x45x35 6мм.
 • Литража - 120л.
 • Карактеристики на водата - 28с.
 • Филтрација - Atman F 201 800 л/ч и една пупна глава.
 • Осветлување - 2x18w стандарт неонка.
 • Подлога - Кварцен песок.
 • Декорација - Импровизација на дрвце моментално ја крие пупната глава.
 • Растенија - Амазонка и другите две незнам како се викаат.
 • Риби - Девет Скалари.

За почеток е тоа, добредојдени се сите критики, пофалби, идеи и друго.Позз.

Link

Author Topic: Vane™AQ.  (Read 1215 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vanne

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 9
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Vane™AQ.
« on: November 19, 2012, 05:22:59 PM »
 • Димензии - 80x45x35 6мм.
 • Литража - 120л.
 • Карактеристики на водата - 28с.
 • Филтрација - Atman F 201 800 л/ч и една пупна глава.
 • Осветлување - 2x18w стандарт неонка.
 • Подлога - Кварцен песок.
 • Декорација - Импровизација на дрвце моментално ја крие пупната глава.
 • Растенија - Амазонка и другите две незнам како се викаат.
 • Риби - Девет Скалари.

За почеток е тоа, добредојдени се сите критики, пофалби, идеи и друго.Позз.
« Last Edit: September 03, 2017, 09:16:25 AM by pocttopus, Reason: Промена на слика за насловна. »

Offline vanne

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 9
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
« Last Edit: August 25, 2013, 12:38:58 AM by pocttopus »

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 7533
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Vane™AQ.
« Reply #2 on: November 20, 2012, 01:09:25 AM »
Таа што ја нарекуваш „Амазонка“, не е Амазонка бидејќи има потекло од Азија и се вика [Login or Register] и нема логика така да се нарекува кога Амазон се наоѓа во Јужна Америка.

Другата се вика [Login or Register].

Трета не можам на видам...  :embarrass:

*Растенија - Амазонка и другите две незнам како се викаат.

Според мене имаш премногу скалари на толкав акавриум. За еден скалар отприлика се потребни 30-40 литри, а ти имаш 120 литри на располагање.

Наведи и која храна ја користиш...

Offline vanne

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 9
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Vane™AQ.
« Reply #3 on: November 20, 2012, 03:25:50 AM »
tetra pro colour i tetra discus pro

Offline vanne

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 9
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Vane™AQ.
« Reply #4 on: November 20, 2012, 03:34:18 AM »
i mesecen tretman na vodata fluid filter medium

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 33
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vane™AQ.
« Reply #5 on: November 20, 2012, 05:32:55 AM »
Храната е супер, FFM-то е супер, али имаш голема густина на скалари,
направи си селекција, проретчи, ќе видиш дека повеќе ќе ти полни око
аквариумот (освен што ќе му направиш добра услуга на рибите)  :icon_thumright:

Offline vanne

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 9
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Vane™AQ.
« Reply #6 on: November 20, 2012, 06:03:51 AM »
немам доволно тревки и многу празен изгледа кога се само 4 скалари јас почнав со 4ри и на поклон добив 5 и некако поголема е раздвиженоста во аквариумот, секако дека ќе размислам за предлогот  55655

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 7533
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Vane™AQ.
« Reply #7 on: November 20, 2012, 07:07:23 AM »
од друга страна, не е решение само да се намали бројот на скалари... како решение може да се смета и поголемо живеалиште, а тоа секогаш зависи од условите на одгледувачот.   

да не заборавиме, вистината секогаш има повеќе гледишта... одговорот зависи од која точка гледаме. 

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 33
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vane™AQ.
« Reply #8 on: November 20, 2012, 08:22:02 AM »

да не заборавиме, вистината секогаш има повеќе гледишта... одговорот зависи од која точка гледаме. 


Едина друга позитивна вистина за да ги оставиш како што се комплет е тоа дека имаш поголеми шанси да добиеш пар, или повеќе парови (се разбира ако имаш желба за да извадиш пар)  :icon_thumright:
Како и да е, без влакно на јазикот можам да кажам дека скаларот е МАГАРЕ! И ти гарантирам дека нема да имаш проблем и вака да ги оставиш, али сепак по комотни ќе бидат 4 комада у овој аквариум...

И многу многу не не фаќај здраво за готово, ние сме само една голема багра сеирџии која е доста јако расположена за критики! Али пак, ако се одлучиш да не слушаш е дури тогаш и ти еден ден ќе станиш голем сеирџија  ebate beljata

 boske

Шала на страна  :happy:
Од  56048575 можеш само да се усовршиш и многу да научиш!

Offline vanne

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 9
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Vane™AQ.
« Reply #9 on: November 20, 2012, 02:57:45 PM »
па не за џабе викаат ским си такав си ... не е битно тоа јас пак ќе кажам дека сите критики се добредојдени за подобар успех барем од моја гледна точка... направив една модификација малце камен во аквариумот ќе ставам слики наскоро, сега не сум во можност... 

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 33
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Vane™AQ.
« Reply #10 on: November 21, 2012, 12:47:29 AM »
Со камењата внимавај, може да се варовнички, па да им ја направиш водата камен на скаларите. Затоа камења и подлога се тестираат со HCL пред да се убацат у вода.

Offline vanne

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 9
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Vane™AQ.
« Reply #11 on: November 21, 2012, 02:24:26 AM »

Со камењата внимавај, може да се варовнички, па да им ја направиш водата камен на скаларите. Затоа камења и подлога се тестираат со HCL пред да се убацат у вода.

kako da gji testiram koj e procesot ako mozesh da mi kazesh ili link nekoj da dzirnam

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Vane™AQ.
« Reply #12 on: November 21, 2012, 02:34:41 AM »
Na suv cist kamen ke kapnes solna kiselina za cistenje WC.Ako vrie i pravi pena ne e OK a ako ne reagira togas e OK.

Tags:
 

Users Online Users Online (24)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2022, SimplePortal