collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 11:09:03 PM]


Нов Почеток by p
[March 15, 2023, 03:09:48 AM]

The first post content
Поради тоа што овде има доста искусни акваристи ме интересира вашето мислење на оваа тема.

Повеќе текстови прочитав низ интернетов за филтрацијата во нашите аквариум. Некаде забележав точна дефиниција или разлика помеѓу потребната филтрација и потребната циркулација за да се обезбеди добар проток, додека пак во други текстови ги земаат како едно кога е во прашање протокот.

За полесно да ме разберете што сакам да кажам ќе го опишам со пример :

на пример во мојот аквариум кој е 100 литри се препорачуваат филтрација со проток од 300 до 400 литри на час и плус да се додаде циркулација во зависност од засаденоста, популацијата и слично со образлозение дека не е потребно повеке филтација од 3-4 пати од волуменот на аквариумот.

Во другиот случај за истиот аквариум од 100 литри се препорачува филтрација со проток од 5 до 10 пати во однос на волуменот на аквариумот.

Колку што можев да прочепкам не најдов ваква тема на форумот. Се надевам не грешам  :embarrass:

Link

Author Topic: Филтрација и циркулација во аквариум  (Read 1752 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Поради тоа што овде има доста искусни акваристи ме интересира вашето мислење на оваа тема.

Повеќе текстови прочитав низ интернетов за филтрацијата во нашите аквариум. Некаде забележав точна дефиниција или разлика помеѓу потребната филтрација и потребната циркулација за да се обезбеди добар проток, додека пак во други текстови ги земаат како едно кога е во прашање протокот.

За полесно да ме разберете што сакам да кажам ќе го опишам со пример :

на пример во мојот аквариум кој е 100 литри се препорачуваат филтрација со проток од 300 до 400 литри на час и плус да се додаде циркулација во зависност од засаденоста, популацијата и слично со образлозение дека не е потребно повеке филтација од 3-4 пати од волуменот на аквариумот.

Во другиот случај за истиот аквариум од 100 литри се препорачува филтрација со проток од 5 до 10 пати во однос на волуменот на аквариумот.

Колку што можев да прочепкам не најдов ваква тема на форумот. Се надевам не грешам  :embarrass:

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Филтрација и циркулација во аквариум
« Reply #1 on: December 11, 2012, 08:40:11 AM »
Филтер материјалот е многу по битен од циркулацијата, која нема потреба да е поголема од 4 пати пута литражата. Јас мислам дека дури и е лошо голема циркулација, како што си пишал 5 до 10 пати, полезните бактерии не би можеле да си ја бркаат работата на огромна циркулација низ филтер материјалот.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Одг: Филтрација и циркулација во аквариум
« Reply #2 on: December 11, 2012, 09:06:19 AM »
Јас не можам да кажам од искуство бидејки немам доволно :) поради тоа ме интересираше вашето мислење на оваа тема...

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Филтрација и циркулација во аквариум
« Reply #3 on: December 11, 2012, 12:05:30 PM »
 Pisuvanom e dosta na ovaa tema no verojatno vo razni temi pa e dosta rasplinato pa ubavo e da ima edna tema i dobro sto ja otvori.Protokot vo filterot i vkupnata cirkulacija vo samiot akvarium se dva razlicni parametri.Zavisat od mnogu faktori kako tip na akvarium,naselenost,volumenski kapacitet na filtar i materijali vo istiot taka sto prostor za diskusija i spodeluvanje na iskustva ima.
 Znaci ako treba ogromna cirkulacija vo Morski i malawi toa new znaci i ogromen protok niz filterot vo istite.
 Vo sekoj slucaj golem filter so pospor protok e mnogu podobra varijanta od mal so golem protok.Vo princip protokot na samiot filter vlijae vo vkupnata kalkulacija na vnatresnata turbulencija vo akvariumot no loso e ako se edinstveni nositeli na istata zaradi negativnoto vlijanie na prebrziot protok niz filtermaterijalite.
 Toa e nakratko moeto viduvanje na ova prasanje.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Филтрација и циркулација во аквариум
« Reply #4 on: December 11, 2012, 11:17:40 PM »
Колкав аквариум и со што и колку ќе биде населен?

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 34
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Одг: Филтрација и циркулација во аквариум
« Reply #5 on: December 12, 2012, 12:41:47 AM »
Јас не ја отворив темата за мојот аквариум туку општо како тема за дискутирање.
Конкретно во мојот случај јас на 100литри аквариум ке ставам канистер од 350l/h и плус ке додам пумпа за циркулација па ке видам како ке биде. акваримот ке биде тревен со рамирези.

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 37
 • Posts: 933
 • Activity:
  0%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Одг: Филтрација и циркулација во аквариум
« Reply #6 on: December 12, 2012, 01:12:57 AM »
во многу теми и јас сум запазил дека го мешаат тоа и го сметаат за едното исто

за филтрација доволно е и x1-2 од волуменот на аквариумот, али да се запази и филтер материјал, за циклулација највече е да се избегнат мртви агли и повеќе да струи водата(кислорот, цо2, ѓубриво,..), тука е може да варира од x5 па и x15
али се си зависи од димензиите и што ке се чува

еве конкретно кај мене во 100литри имам филтрација од 750-800литри(ова колку е јачина на пумпата, реално таа јачина е преполовена ) со доста филтер материјал, за циркулација одев со една пумпа 350литри, сега имам 2, оти ми е како коцк

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  2%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Филтрација и циркулација во аквариум
« Reply #7 on: December 12, 2012, 02:49:34 AM »
Општо пишува на секој канистер за колкав акварум е.

Tags:
 

ТИПОВИ НА ФИЛТРАЦИЈА

Started by spike15_mk

Replies: 3
Views: 2318
Last post January 25, 2017, 01:13:48 AM
by p
Каков вид на филтрација користите?

Started by p

Replies: 3
Views: 1781
Last post January 25, 2017, 01:07:22 AM
by p
Филтрација во нашите аквариуми

Started by Cimento

Replies: 12
Views: 2551
Last post January 25, 2017, 01:02:42 AM
by p
Совет за филтрација

Started by tomce

Replies: 8
Views: 1158
Last post December 06, 2010, 10:14:11 AM
by DimitarJ
Users Online Users Online (46)
Members Google (6)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal