collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Здраво дечки,

Само едно прашање имам. Бидејќи бигорот лесно се чисти со жилет, или специјален скалпер, сакам да прашам дали е опасно за рибите парчињата бигор што излегуваат да паѓаат во водата, или да барам начин да не паѓаат внатре ?

Поздрав

Link

Author Topic: Чистење на бигор  (Read 2071 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline marjanmic

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Stockholm
 • Age: 40
 • Posts: 45
 • Activity:
  0%
 • Country: se
 • Karma: 11
Чистење на бигор
« on: January 22, 2013, 11:47:00 AM »
Здраво дечки,

Само едно прашање имам. Бидејќи бигорот лесно се чисти со жилет, или специјален скалпер, сакам да прашам дали е опасно за рибите парчињата бигор што излегуваат да паѓаат во водата, или да барам начин да не паѓаат внатре ?

Поздрав

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Чистење на бигор
« Reply #1 on: January 22, 2013, 01:00:58 PM »
ако можеш вади ги .. не за друго да не ти бодат очи :)

иначе да беше опасен ќе беше опасен и во водата растворен уште не наталожен на стаклото.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline Ugrin

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 37
 • Posts: 280
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Чистење на бигор
« Reply #2 on: January 22, 2013, 01:27:11 PM »
Значи со испарување или термичка обработкана водата настанува бигор, каменец иликако сакате кажете.
Од калциум хидрогем карбонат настанува калциум карбонат кој не е опасен за рибите.
Можеш со лимон да го чистиш, нанеси на сунѓер и триј со рапавиот дел.
[Login or Register]

Offline marjanmic

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Stockholm
 • Age: 40
 • Posts: 45
 • Activity:
  0%
 • Country: se
 • Karma: 11
Одг: Чистење на бигор
« Reply #3 on: January 22, 2013, 01:52:18 PM »
Во ред е тоа,  сепак со жилет некако брзо оди чистењето. за 5-10 светнува. Прашањето беше што се случува со тие парчиња што паѓаат внатре при чистење, и дали како такви можат да им сметаат плус на рибите.
Ама ќе намалам водата да имам простор за цистење и ќе пробам да не ми паѓаат внатре парчињата.

Фала ви на помошта :)

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Чистење на бигор
« Reply #4 on: January 22, 2013, 03:08:48 PM »
Ја незнам шо вода бре имате вие во Скопје  :icon_salut:
Кај мене во Неготино нит бигор сум видел нит каменец!
Овде во Скопскиот аквариум што ми е... шта да ти причам!

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Чистење на бигор
« Reply #5 on: January 22, 2013, 09:21:01 PM »
Ја незнам шо вода бре имате вие во Скопје  :icon_salut:
Кај мене во Неготино нит бигор сум видел нит каменец!
Овде во Скопскиот аквариум што ми е... шта да ти причам!
Skopskata na TDS pokazuva okolu 280.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Чистење на бигор
« Reply #6 on: January 22, 2013, 10:22:21 PM »
не е кој знае што ако падне каменецот (бигорот) во аквариумот, но практикувам да го фрлам во канта за ѓубре. рибите/растенијата со потекло од амазон немаат некој бенефит од него кој помага во нивното развивање, па тогаш немаат потреба од него.   :happy:

Offline ancistrus

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Location: Kavadarci
 • Age: 34
 • Posts: 425
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Одг: Чистење на бигор
« Reply #7 on: January 24, 2013, 06:48:48 AM »
Vodata vo Kavadarci na TDS pokazuva 90

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Чистење на бигор
« Reply #8 on: January 24, 2013, 07:47:44 AM »
Неготино и Кавадарци имаат иста вода,
а оваа Скопскава... да ти е страв заби да си измиеш!  boske

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Чистење на бигор
« Reply #9 on: January 24, 2013, 12:09:47 PM »
Vodata vo Kavadarci na TDS pokazuva 90
EEEEEEEEEEe od Kozuf ide taa.I Gorskata e uste pomalku 60 ili 80 bese ne pamtam.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Чистење на бигор
« Reply #10 on: January 24, 2013, 10:29:16 PM »
Vodata vo Kavadarci na TDS pokazuva 90
Што пари фрламе ние за да имаме 90 на тдс. Одлична вода имате.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Чистење на бигор
« Reply #11 on: January 25, 2013, 04:58:03 AM »
Нуларица е само првиот пат - кога е нов ро апаратот  :laugh:
И сега и за тоа ли да му се секираме, нон стоп да е на нула. Па кај ни е крајот тогаш ???

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Чистење на бигор
« Reply #12 on: January 25, 2013, 08:44:53 AM »
Samo uste eden del na ROto so smoli ke ni go pruzi zadovolstvoto i sigurnosta na nularica polirana voda.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Чистење на бигор
« Reply #13 on: January 25, 2013, 01:29:56 PM »
Инаетчија сум и неставам! Имам ама неставам. За се треба да си стаиме граница.
Иначе ќе треба по една картичка од трансакциската да оставам во секој аква шоп и да си пуштаат секој месец колку им треба па цел месец само за аква шоповите да работам.
Неиде  :nono:
Кога ќе си го вратам филмот се чудам како сум дозволил и волку да забегам.

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Чистење на бигор
« Reply #14 on: January 26, 2013, 10:09:13 PM »
Неготино и Кавадарци имаат иста вода,
а оваа Скопскава... да ти е страв заби да си измиеш!  boske

Ne se plasi. Moze samo pojaki da ti stanat, a toa ne e loso   :D

Tags:
 

Users Online Users Online (14)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal