collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Еве да ви го представам и мојот акваруиум не е нешто посебно и стално нешто се менува  :D, активен е од Септември со Дискуси од пред 10-тина дена.

Дискусите може не се најубави ама најважно е дека се здрави, немаше некој избор кога ги земав (и моментално нема) ама се надевам дека во најскоро време ќе има нешто ново.

Аквариумот е "купечки" Atman AR - F830, 175l

Моментално

4 x Discus, 10 x Cardinal tetras, 4 x Rummy nose tetras, 2 x Clown Loach, 2 x SAE, 2 x Corydoras Sterbai, 1 x Sailfin Pleco Gibbiceps

планирам уште 1-2 дискуси

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: Дискуси - почеток  (Read 40520 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Дискуси - почеток
« on: January 24, 2013, 10:45:28 AM »
Еве да ви го представам и мојот акваруиум не е нешто посебно и стално нешто се менува  :D, активен е од Септември со Дискуси од пред 10-тина дена.

Дискусите може не се најубави ама најважно е дека се здрави, немаше некој избор кога ги земав (и моментално нема) ама се надевам дека во најскоро време ќе има нешто ново.

Аквариумот е "купечки" Atman AR - F830, 175l

Моментално

4 x Discus, 10 x Cardinal tetras, 4 x Rummy nose tetras, 2 x Clown Loach, 2 x SAE, 2 x Corydoras Sterbai, 1 x Sailfin Pleco Gibbiceps

планирам уште 1-2 дискуси

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register]
« Last Edit: February 26, 2016, 08:17:36 AM by Kiko »

Offline igorMK

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: KUMANOVO
 • Age: 45
 • Posts: 241
 • Activity:
  0%
 • Karma: 39
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #1 on: January 24, 2013, 10:51:40 AM »
 applause mene licno mi se dopagaat diskusite i akvariumot kako si go sredil   :icon_thumright: i prvata  560855 od mene

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #2 on: January 24, 2013, 11:06:11 AM »
odlicni se ribite  applause tek koa ke te naucat i koga ke se razjadat i opustat ke vidis sto si kupil!
akvariumot e  desetka samo crvenata kabomba jas bi ja nasadil ponazad okolu sredinata radi edinstvenoto crveno rastenie vo aq, ama toa e moe mislenje....
  560855

Offline blaze22

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Strumica
 • Age: 49
 • Posts: 185
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #3 on: January 24, 2013, 11:10:13 AM »
odlicno  applause  applausedesetka desetka

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #4 on: January 24, 2013, 11:13:23 AM »
Дискусите се супер, особено тиркизот кој има изразито високо тело (или барем така изгледа можеби од голем агол си го сликал)  :icon_thumright:
Како за старт е супер се! Ја не ти препорачувам уште дискуси да земаш пошто ќе ти стане доста тесно,
а и ќе ја напнеш ситуацијата меѓу жителите :)

Од каде ти се набавени?

Offline tome 1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 84
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #5 on: January 24, 2013, 11:40:38 AM »
ubav pocetok  :icon_thumright:

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #6 on: January 24, 2013, 11:42:31 AM »
Фала ви на сите за убавите зборови

Пред да ги ставам дискусите мангрованот беше на средина на аквариумот а кабомбата позади него, сега го поместив дрвото малку назад (да се ослободи повеќе простор за пливање) а кабомбата пред него да биде директно под светлото а и да можам полесно да ја садам назад пошто плектосомусот стално ја откорнува :).

Дискусите веќе ме научија и со душа ме чекаат кога ќе се приближам до аквариумот, првите 2-3 дена не беа како што треба, Blue Scorpion-от беше темен со матни очи (сега без проблем и може да го погалам) и сите беа малку активни, јадеа ама сега јадат дупло повеќе отколку тогаш, сега се како други риби и си воспоставија хиерархија.

Планирам да ја преместам Валиснеријата од лева страна (или да ја разретчам и да ставам од двете страни) да ја покријам пумпата и му порачав на Мики некои нови растенија па ќе видиме.

Тиркизот е со високо тело, сликан е во "чело" не од високо или ниско инаку земени се од Немо.


Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #7 on: January 24, 2013, 11:59:16 AM »
samo da znaes deka od prejaduvanje diskusite moze da zakacat bloat! da ne gi prejaduvas ( pomalku/pocesto)
jas razboliv eden i seuste e otecen u stomakot i ne se ponasa kako ostanatite...

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #8 on: January 24, 2013, 12:06:40 PM »
Ги хранам трипати на ден, сабајле пола коцка Discusfood + 30% Artemia (замрзната Ocean Nutrition) + малку Tetra Discus на ручек Tetra Discus, вечер 1 коцка Blood Worms (замрзната Ocean Nutrition) + малку Tetra Discus

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #9 on: January 24, 2013, 12:20:57 PM »
 560855 fis retko dobar akvarium vo globalakako za pocetnik. applause

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #10 on: January 24, 2013, 12:23:39 PM »
убави примероци со јако изразени бои и добро среден аквариум како за почеток...  560855

гибицепсот веднаш да го извадиш од овој аквариум! воопшто не му е местото со овие риби. тој може да порасне до кај 20-25cm. не е само големината проблем туку тогаш станува многу агресивен, а тоа најчесто се случува кога ќе им даваш храна на рибите. мислам дека треба навремено да реагираш, а наместо него пожелно е да ставиш неколку анциструси.  :happy:

со живата храна можеш малку да намалиш. повеќе практикувај тетра дискус, а жива повремено. во текот на неделата неколку пати да им дадеш од живата храна е сосема доволно.  :icon_thumright:


Offline voyagerbk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Kavadarci
 • Age: 41
 • Posts: 322
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #11 on: January 24, 2013, 12:28:08 PM »
A zelenite topki napred ne mozam da istumacam sto se :)
Inace  desetka e AQ
Voyager-BK

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #12 on: January 24, 2013, 12:50:58 PM »
Гибицепсот планирав да го извадам понатаму, SAE-то вршат одлична работа а и немам некои проблеми со алга, може ќе ставам анциструс а може и не. Сигурно ќе ставам уште 2 Sterbai а можеби и уште едно 4 Rummy nose тетри.

А зошто повеќе сува храна наместо срмзната?

Зелените топки се Moss Ball (Chladophora aegagropila) [Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #13 on: January 24, 2013, 02:11:37 PM »
смрзнатата храна:
 • брзо ја заматува водата.
 • има многу маснотии.
 • има многу протеини и нема потреба да се употребува секој ден.
 • може да предизвика надуеност кај рибите.

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #14 on: January 24, 2013, 02:17:39 PM »
Ubav akvarium druze  applause .Koga ti go procitav prviot post od temava ocekuvav da vidam nadole nesto mnogu loso od diskusi  basd Diskusite ti se bash ubavi  :icon_thumright: .Sovet od mene plehoto vadi go ne mu e mesto tuka i nemoj da dodavas poveke diskusi.Eve  560855  i od mene za tebe i diskusite  :headbang:
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #15 on: January 24, 2013, 03:07:21 PM »
фала за советите, ќе намалам со смрзнатата (1на коцка дневно или 1на на два дена), некоја друга храна освен Tetra Discus (малку разноврсност :) )?

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #16 on: January 24, 2013, 10:19:54 PM »
Прекрасно изгледа се комплет  560855

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #17 on: January 24, 2013, 10:39:53 PM »
не само дискусите туку сите видови преферираат разновидна исхрана. доколку намалуваш од живата храна, тогаш пожелно е постепено да намалиш, значи не одма. убаво предложи, прво една коцка секој ден, а после една коцка секој втор ден.

тетра дискус е многу квалитетна иако е сува храна. таа може да биде примарна, а живата храна употребувај ја наизменично доколку имаш неколку видови од неа.  :icon_thumright:

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #18 on: January 24, 2013, 11:08:24 PM »
фала за советите, ќе намалам со смрзнатата (1на коцка дневно или 1на на два дена), некоја друга храна освен Tetra Discus (малку разноврсност :) )?

Другар, јас сум презадоволен од Astacolor i Discusgran и двете на Tropical,
и со сето срце ти ги препорачувам  :icon_thumright:

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #19 on: January 24, 2013, 11:43:45 PM »
А што викате за коцки Tubifex? Има доста митови, различни совети по нетов, скоро сите викаат живи никако, а за коцки некои може а други и тоа никако (и со обработка не се отстранувале сите паразити од нив). Гледав едно видео на YouTube (саат и кусур) за одгледувачи на дискуси во Кина, Сингапур ... и сите ги хранат со жив Tubifex.

Ваше видување, искуства?

Tags:
 

Дискуси - Нов Почеток

Started by fis

Replies: 237
Views: 25348
Last post March 11, 2014, 01:48:59 PM
by ancistrus
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal