collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by Aquatica
[Yesterday at 10:48:14 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:45:08 PM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by Ivanov Mitko
[May 19, 2020, 07:26:33 AM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]


Offtopic: PROaqua_The_King_Symphysodon by p
[May 01, 2020, 11:11:24 AM]


PROaqua_The_King_Symphysodon by DimitarJ
[April 23, 2020, 10:27:37 PM]


REEF-ot na Viktor by DimitarJ
[April 20, 2020, 10:09:45 PM]

The first post content
Еве да ви го представам и мојот акваруиум не е нешто посебно и стално нешто се менува  :D, активен е од Септември со Дискуси од пред 10-тина дена.

Дискусите може не се најубави ама најважно е дека се здрави, немаше некој избор кога ги земав (и моментално нема) ама се надевам дека во најскоро време ќе има нешто ново.

Аквариумот е "купечки" Atman AR - F830, 175l

Моментално

4 x Discus, 10 x Cardinal tetras, 4 x Rummy nose tetras, 2 x Clown Loach, 2 x SAE, 2 x Corydoras Sterbai, 1 x Sailfin Pleco Gibbiceps

планирам уште 1-2 дискуси

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: Дискуси - почеток  (Read 21828 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7317
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #20 on: January 25, 2013, 12:28:03 AM »
А што викате за коцки Tubifex? Има доста митови, различни совети по нетов, скоро сите викаат живи никако, а за коцки некои може а други и тоа никако (и со обработка не се отстранувале сите паразити од нив). Гледав едно видео на YouTube (саат и кусур) за одгледувачи на дискуси во Кина, Сингапур ... и сите ги хранат со жив Tubifex.

Ваше видување, искуства?
Vreme e da go listas forumov. Ima dosta temi na ova prasanje na ovoj forum.  :icon_thumright:

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #21 on: January 25, 2013, 01:34:18 AM »
Јас година дена давав жив тубифекс на дискуси, од мене собиран.
Арно ама јас го знаев квалитетот на тубифексот, со тоа што и максимално го прочистував.
Откога се расипа квалитетот на тубифексот и во мојата околина, престанав да го давам.
Овој состав на дискуси сега што ги имам нема пробано тубифекс. Инаку факт е дека сите фарми го креват дискусот со тубифекс. Ама фармите сами си го култивираат тој тубифекс ;)
Не го собираат од Вардар  :nono:

А од мое искуство ти кажувам дека ништо друго не го крева дискусот како што тоа го прави тубифексот, за жал се поретко се наоѓа добар тубифекс, а од продавници никако да си се зезнал да земеш. Тие ќе ти кажат дека е чист, дека е прочистен, ово оно... Ама тој тубифекс не е поминат ниту во една вода  :D

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #22 on: January 25, 2013, 02:28:52 AM »
А што е со коцките Tubifex? Кај нас се наоѓа и купечки, пакуван (Aramin на пример) а не рефус од аквашоповите.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #23 on: January 25, 2013, 02:29:36 AM »
А што викате за коцки Tubifex? Има доста митови, различни совети по нетов, скоро сите викаат живи никако, а за коцки некои може а други и тоа никако (и со обработка не се отстранувале сите паразити од нив). Гледав едно видео на YouTube (саат и кусур) за одгледувачи на дискуси во Кина, Сингапур ... и сите ги хранат со жив Tubifex.

Ваше видување, искуства?
Vreme e da go listas forumov. Ima dosta temi na ova prasanje na ovoj forum.  :icon_thumright:

Noted  :icon_salut:

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #24 on: January 28, 2013, 12:42:50 PM »
Малку експериментирав со светлото еве неколку слики (извинете за лошите слики ама апаратот беше празен  :embarrass:)

Што предлагате, која комбинација ви се допаѓа најмногу?

распоред на цевките од назад према напред

Осрам 865, Осрам Флуора, Осрам 880

[Login or Register]

Филипс Аквареле, Осрам Флуора, Филипс Аквареле

[Login or Register]


Осрам 880, Осрам Флуора, Филипс Аквареле

[Login or Register]

Филипс Аквареле, Осрам Флуора, Осрам 880

[Login or Register]

 55655  до zlatko32 за Аквареле цевките

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 42
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #25 on: January 28, 2013, 12:49:09 PM »
barem na slikite odma osvezi neznam kako e vo zivo sporet slikive 2 ili 3 slika kombinacija ali najubavo odredi u zivo

angelandonovski

 • Guest
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #26 on: January 28, 2013, 01:02:07 PM »
mene prvata najvekje mi prai merak... naj prirodno mi izgleda inace kade najde osram 880?

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #27 on: January 28, 2013, 01:19:52 PM »
Така е Златко, во живо е скроз различно, пумпата е сива, на слика изгледа розево кога е Акварелето позади, а во живо не е ич розева, плавите а поготово црвените бои доаѓаат ептен до израз.

Осрам Т8ки имаш во Елинг [Login or Register] јас од таму ја земав

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #28 on: January 28, 2013, 01:45:59 PM »
 55655560855 za profi dokumentiranata sporedba na kombinacii od cevki.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7385
 • Activity:
  42%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #29 on: January 28, 2013, 01:55:50 PM »
 560855 за споредбата.

првата делува како најдобра фотографија, но мене најмногу ме привлекува светлото на втората и третата, а во живо најдобро би можеле да се видат разликите. 
Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #30 on: January 28, 2013, 02:15:45 PM »
 55655 дечки, утре ќе пробам уште една комбинација (мислам дека ќе изгледа подобро) и ќе ставам слика, 1ва и трета аквареле во средина 880ка. Двете аквареле би биле доволни (и премногу) за фотосинтеза на растенијата и Флуората не е потрбна а е поцрвена, 880ката ќе даде малку побела нијанса.
 
Незнам дали сте ја прочитале темава и дали е постирана на форумов ама вреди да се прочита

[Login or Register]

Темата е отворена во 2007ма и е активна скоро цели 5 години (последен пост 12-06-2012) !

ПС

Ако некој знае каде има Т8 аквареле 18W кажувајте

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #31 on: January 28, 2013, 05:10:56 PM »
 560855 za sporedbata!
osram fluorata e odlicna neonka za rastenija ( vprocem i toa i e namenata), kaj mene na prosliot aq so okolu 300w neonsko osvetluvanje site rastenija brzo rastea kon povrsinata na vodata i nekoi gi gubea dolnite listovi... otkako staviv samo 1dna 60cm ili 18w flora ne rastea poveke nagore nego si pravea gusti zbuncinja i kako da begaa od povrsinata i od svetlinata.... taa e rozeva sto znaci ima i plav i crven spektar koj e potreben za fotosintezata...
sega koga veke gi imas mozes i da testiras....  :icon_thumright:

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #32 on: January 29, 2013, 03:41:14 AM »
Далеку од тоа дека Флуората е лоша цевка, меѓутоа Акварелето има поголема продорна моќ а исто како Флуората го има плавиот и црвениот спектар, мислам дека со 3 цевки наменети за растенија се губи визуелниот ефект. Најголем проблем кај мене е јачината на светлото ама што е тоа е, дури не најдам Т5 цевки ќе терам вака.

еве мала споредба, пробав да го скријам одсјајот ама џабе

Филипс Аквареле, Осрам Флуора, Филипс Аквареле

[Login or Register]

Филипс Аквареле, Осрам 865, Филипс Аквареле

[Login or Register]

Филипс Аквареле, Осрам 880, Филипс Аквареле

[Login or Register]

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #33 on: January 29, 2013, 06:37:32 AM »
Spored mene flora i aqvarele odlicno bi se nadoplonuvale.... isti ne se sigurno!
[Login or Register]
[Login or Register] 

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #34 on: January 29, 2013, 07:46:39 AM »
Ми останува да пробам уште една комбинација (многу комбинации вчера ги сликав како светат а не видов како личи)

Од горе према долу

Осрам 880, Осрам Флуора, Филипс Аквареле


[Login or Register]

сега за сега фаворит ми е

Филипс Аквареле, Осрам 880, Филипс Аквареле

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #35 on: January 30, 2013, 01:12:24 AM »
После 100 комбинации (и една преебана цевка) останувам на Филипс Аквареле, Осрам 880, Филипс Аквареле. Сега да видиме како ќе виреат растенијата, ако случајно знаете каде има вакви Т5 цевки 24W (или нешто приближно по спацификации Aquastar, 965 ...) кажувајте па да ја направам и таа промена.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #36 on: February 08, 2013, 12:32:35 PM »
Еве е го и последниот член, уште еден малку поголем Pigeon Blood, малку го кошкаа посариве првите 2 дена ама и тој сега покажува заби, сеуште поголемите два му се пуштаат (два на еден  :D ) ама полека се вспоставува рамнотежа
[Login or Register]

Offline blaze22

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Strumica
 • Age: 45
 • Posts: 185
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #37 on: February 08, 2013, 12:55:34 PM »
bravo  desetka  desetka  desetka

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #38 on: February 13, 2013, 03:55:53 PM »
Направив некои мали измени во последниве неколку дена: ставено околу 2цм ситен бел песок одозгора, црвената Cabomba заменета со зелена, житарицата и Bаcоpa-та заменети со Cryptocoryne Parva и  Echinodorus Tenellus (ќе видиме како ќе тераат на моиве едвај 0.5 вати  :embarrass:), Plecostomus-от заменет со Ancistrus (фала DimitarJ  :icon_thumright: ) се гледа на сликата кај што е Ozelot-от, мовта симната од мангрованот, додадени уште 5 Cardinal tetras.

Ќе видиме како ќе тераат новиве треви, ако ги биде сите, планирам левата страна од мангрованот да ја поместам малку према напред и Cabomba-та да оди позади него. Не ми се преместува одма пошто ќе треба да се поместат и Tenellus-от Parva-та ама прво да видиме што ќе биде со нив а и до крај на месецов чекам таблети [Login or Register] .

Вчера ставив и еден внатрешен филтер (380 л/ч) да ја разбива површината пошто во последно време почна да ми фаќа протеински филм (секое сабајле и навечер го собирам ама пак се појавува) Еве и некоја слика (не се нешто, сликано е со телефон).[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7385
 • Activity:
  42%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Одг: Дискуси - почеток
« Reply #39 on: February 13, 2013, 09:45:25 PM »
Дали ситниот песок е кварцен!? Водата ќе ја прави да биде потврда и тоа може да им пречи на дискусите.

Од сликите не се приметува баш најдобро каков е песокот бидејќи немаш дадено опис за него.

Мал детал... термометарот можеш да го залепиш на десното странично стакло, а со параметрите да го свртиш накај предното. 

Друго се е супер!  desetka

Tags:
 

Дискуси - Нов Почеток

Started by fis

Replies: 237
Views: 13332
Last post March 11, 2014, 01:48:59 PM
by ancistrus
Users Online Users Online (37)
Members Google (6)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal