collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Прво да ви кажам дека од струја (светло) не се разбирам многу и би било убаво ако некој од струјаџиите се нафати за да го среди капакот.

Ова е слика од капакот (освтлувањето) од аквариумот (купечки)

[Login or Register]

а ове е како изгледа горниот дел од аквариумот ( филтер + светло ).

[Login or Register]

Е сега има мал проблем. Оригиналното светло носи Т8 неонки со малку чудни димензии долгите се 75 цм, средната гролукс 59 цм. Како што може да видите од првата слика направени се мали модификации на капакот за да може да се стават стандардни Т8 неонки (60цм) ама се губи на јачина на светло (оригиналните 75цм се со јачина од 25W) и светлината не е правилно распоредена.

Барам совет од вас, што предлагате? Дали да се стават Т5 ки (барем на место од првата и третата неонка, средната да остане Т8 пошто сакам да остане гролукс и осрам флуората е добра лампа) или некое ЛЕД осветлување?

Површина на која што лежат неонките е 77х12 цм.

Има ли избор на Т5 24W цевки? Моментално имам ставено три T8 цевки од Осрам,  8800 SkyWhite, 865 i Fluora.

Ќе се нафати ли некој да го среди (со парична надокнада нормално  :D )?

 55655


Link

Author Topic: Помош околу осветлување  (Read 4357 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Помош околу осветлување
« on: January 26, 2013, 02:22:57 AM »
Прво да ви кажам дека од струја (светло) не се разбирам многу и би било убаво ако некој од струјаџиите се нафати за да го среди капакот.

Ова е слика од капакот (освтлувањето) од аквариумот (купечки)

[Login or Register]

а ове е како изгледа горниот дел од аквариумот ( филтер + светло ).

[Login or Register]

Е сега има мал проблем. Оригиналното светло носи Т8 неонки со малку чудни димензии долгите се 75 цм, средната гролукс 59 цм. Како што може да видите од првата слика направени се мали модификации на капакот за да може да се стават стандардни Т8 неонки (60цм) ама се губи на јачина на светло (оригиналните 75цм се со јачина од 25W) и светлината не е правилно распоредена.

Барам совет од вас, што предлагате? Дали да се стават Т5 ки (барем на место од првата и третата неонка, средната да остане Т8 пошто сакам да остане гролукс и осрам флуората е добра лампа) или некое ЛЕД осветлување?

Површина на која што лежат неонките е 77х12 цм.

Има ли избор на Т5 24W цевки? Моментално имам ставено три T8 цевки од Осрам,  8800 SkyWhite, 865 i Fluora.

Ќе се нафати ли некој да го среди (со парична надокнада нормално  :D )?

 55655


Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #1 on: January 26, 2013, 03:10:01 AM »
не знам дали во [Login or Register] имаат од тие димензии што ти требаат... провери од понеделник.

инаку тие носат Philips Aquarelle по стандардни димензии... :happy:

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #2 on: January 26, 2013, 03:34:52 AM »
T8 75-ки нема нигде, го свртив цел град и верувајте нема, 75ки може да се најдат само гролукс по петшоповите (а гролукс не ми треба пошто таа е 60ка а 60ки има и од Осрам), кога прашував во Винт пред некој месец немаше Aquarelle Т8, сега се јавив пак и ми рекоа да се јавам во понеделник ама најверојатно нема.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #3 on: January 26, 2013, 05:17:42 AM »
Baraj kaj sto si go kupil akvariumot.Dolzni se da obezbedat rezervni delovi i potrosen materijal.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #4 on: January 26, 2013, 07:13:00 AM »
Baraj kaj sto si go kupil akvariumot.Dolzni se da obezbedat rezervni delovi i potrosen materijal.

Е Ивица, камо кај нас да функционира се како што треба. (не само за ова туку за се)


Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #5 on: January 26, 2013, 07:15:58 AM »
утопија!

Baraj kaj sto si go kupil akvariumot.Dolzni se da obezbedat rezervni delovi i potrosen materijal.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #6 on: January 26, 2013, 10:38:37 AM »
Или да ставам уште едно 4 парчиња вакви

[Login or Register]

или вакви

[Login or Register]

и да ги наредам на капакот (отворен) од напред (лошо е што пола аквариум е филтер)

имам една од овие

[Login or Register]

ама е многу слаба 1.2W

еве како свети (извинете за "шумот" ама имате претсава колку е јака и за светлото што го дава)[Login or Register]

[Login or Register]

Што викате 3х1 или 1х3 (разлика во снопот)?
« Last Edit: January 26, 2013, 10:43:55 AM by fis »

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #7 on: January 26, 2013, 10:49:16 AM »
извинете модератори неможам уште еден едит да напраам и да ги тргнам претходноте слики (постирани се наопаку  :embarrass:)

еве ги сликите уште еднаш (може да ги тргнете од предходниот пост  55655 )
Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #8 on: January 27, 2013, 03:40:25 AM »
Малку го развлеков прашањево во две теми ама да продолжам овде  :embarrass:

Бев кај пластичарите и зедов една 3х1W 420 ден. и да ви кажам задоволен сум од изгледот.

Позитивни страни - може да ставам колку сакам сијалици (е не баш колку сакам ама 6  :D ), може да уклучам колку сакам да работат, да подесам висина, агол.

Негативни страни - може не изгледа најубаво (изведбата) ама не е така лошо

Имаше лед трака 4.8 W метар 230-260 ден плус трафо 10 W околу 250-300 ден, имаше и појака 14,8W метар 440 ден + 36 W трафо 420 ден. 

Мене би ми требале 2 метри е сега во зависност од јачината околу 750 - 1000 со сите додатни тракатанци за послабата и од 1300-1500 ден а појаката трака.

позитивни страни - стварно незнам,  нема воопшто да се гледа изведбата

негативни страни -  или светат сите или ниедна, аголот не е многу променлив ...

како би светела на 50-55 цм висина (зборам до дното на акивариумот)?

Ако земам уште 3 3х1 сијалици тоа е 1500 ден со се држачите.

Еве и видео како изгледа аквариумот со неонките + ледот (извинете за лошото видео снимано е со мобилен, ќе ставам ново вечер или утре)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=r-i_lU_b0k4[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=r-i_lU_b0k4[/youtube]

Мора да напоменам дека многу поубаво изгледа во живо!

Чекам ваше мислење пред конечната одлука!

 55655
« Last Edit: January 27, 2013, 03:43:32 AM by fis »

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #9 on: January 27, 2013, 03:46:32 AM »
еве го видеото, пробав да го ставам во првиот пост ама не ми иде  :embarrass:  :laugh:


Offline voyagerbk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Kavadarci
 • Age: 41
 • Posts: 322
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #10 on: January 27, 2013, 03:56:31 AM »
Da zemis originalni t5 ki da si stavis naj ubavo ce bide zosto da go grdis AQ koga imas vece nov kupecki AQ so kapak kolku sto go gledav esapot modifikacijata poskapo ce te kosta odkolku originalot a efectot na modifikacijata ce bide nisto vo sporedbata so AQ neonki
Voyager-BK

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #11 on: January 27, 2013, 04:44:00 AM »
Замена на Т-8ките со Т-5ки ми е прва замисла и тоа не е исклучено (морално е) за понатаму затоа што како што реков Т8 - 75ки нема. Мислв да се сменат само првата и третата со Т5 а средната да остане Т8- гролукс. Т5ки ќе мора да одат 55ки (24W) затоа што за 86цм нема место (просторот за осветлување е 77цм), ама факт е дека Т5 ќе светат многу појако од оригиналното осветлување

Е сега незнам каков е изборот на Т-ки 24W цевки, за Т-8 изборот е огромен.

Промената на Т8 со Т5 ќе кошта одприлика 2000 ден (со работна рака) ако некој од струјаџииве овде се нафати да го смени или дај препорачајте некој електричар кој би ја направил промената.

Е сега визуелниот ефект е сосема друга работа, ставам + една неонка на отворен капак и после ја тргам и го вклучувам ледот што го земав денес и нема споредба!

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #12 on: January 27, 2013, 04:53:34 AM »
ќе си искомплицираш за џабе со капакот. и според мене на ништо нема да личи во целина во споредба со тоа што ќе добиеш. подобро остави го со неонките отколку да го преправаш. или направи нов аквариум на кој самиот ќе му направиш осветлување по твоја мерка... со готовите аквариуми можностите да се маневрира со компонентите е многу помала.

инаку за видеото од youtube да биде видливо, треба само една буква [s] да избришеш од линкот.

https://www.youtube.com/watch?v=r-i_lU_b0k4

пред да објавиш пост, користи го копчето Preview за видиш како изгледа тоа што имаш намера да го споделиш на форумов. така полесно ќе најдеш евентуални грешки.

убави дискуси...  :icon_thumright:

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #13 on: January 27, 2013, 07:26:41 AM »
toa sto si zimal gu10 power ledovite 3x1w se igracki lentite led se igracki toa e dobro ako sakas da dades nekoj detalj ili da dobies ko sto si dobil se gleda na videoto simering efekt posto cuvas diskusi najdobro resenie e t5 24w ili t8 60sm 18w kako sto veke si stavil t5 ti e najdobro resenie samo ako si spremen da finansiras

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #14 on: January 27, 2013, 09:56:32 AM »
Најверојатно така и ќе биде 2 или 3те замена за Т5ки + ледовите од напред, стварно супер ефект се добива со ледовите (ако се додадат уште 3 ќе биде  :headbang: ). Со трите неонки (ако се одземе површината од песок, дрва итн.) се добива 1/2W на литар што е доволно за растенијата што ги имам. Сега за сега со ова светло растенијата растат ОК (освен житарицата), може со ледот директно на нејзе ќе тргне и таа (ама најверојатно ќе ја менувам, чекам растенија од Мики).

Како што реков за струја (и светло) сум лаик па ако има некој што би ја напраил промената (негде околу 20-ти следниот месец) нека пише, да ми даде насоки од каде и што да купам (колку што читав и пригушниците ќе треба да се менуваат), држачи за Т5, каде има поголем избор (јас би одел со комбинација - гролукс (флуора) + 965 + 8800 од Осрам (или Aquarelle ако има 24W)).

 55655

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #15 on: January 27, 2013, 01:13:19 PM »
неонките дали ќе бидат со иста јачина?

ледовите ќе бидат само сијалиците или лентите?

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #16 on: January 27, 2013, 01:43:38 PM »
неонките дали ќе бидат со иста јачина?

ледовите ќе бидат само сијалиците или лентите?


За неонките како ќе препорача мајсторот  :D ако е полесно да се оди со една пригушница 3X24/4X24W и ако има добра гролукс Т5 би ги сменил сите 3, инаку постоечките пригушници се обични и многу грејат. Ќе останат 3 добри Т8ки за продавање  :D .

За ледовите сепак мислам дека попрактично би било да земам сијалици (пишав позитивни страни погоре) а понатаму може да се користат и во други цели  :D

Offline Miki

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 1100
 • Activity:
  0%
 • Karma: 53
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #17 on: January 27, 2013, 01:49:53 PM »
неонките дали ќе бидат со иста јачина?

ледовите ќе бидат само сијалиците или лентите?


За неонките како ќе препорача мајсторот  :D ако е полесно да се оди со една пригушница 3X24/4X24W и ако има добра гролукс Т5 би ги сменил сите 3, инаку постоечките пригушници се обични и многу грејат. Ќе останат 3 добри Т8ки за продавање  :D .

За ледовите сепак мислам дека попрактично би било да земам сијалици (пишав позитивни страни погоре) а понатаму може да се користат и во други цели  :D
T5 24W imam Giessman Pink,zamena za Grolux

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #18 on: January 27, 2013, 02:07:35 PM »
Сега колку што ги гледам димензиите би требало да собере и 4 Т5 цевки на постоечкото куќиште

@Мики си го позна аквариумот и дискусите?  :D Се слушаме утре ;)


Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Помош околу осветлување
« Reply #19 on: January 28, 2013, 02:41:08 AM »
Како што предпоставував ќе има проблем со наоѓање Т5ки, се јавив во Винт имаат пригушници 3/4 x 24W , држачи за неонки уште 10тина комада а неонки само 865ки. Се јавив и во Елинг (они се увозници на Осрам) имаат само 835 и 840ки  basd

Tags:
 

Помош за капак...

Started by goch

Replies: 5
Views: 1985
Last post August 30, 2009, 03:11:37 PM
by goch
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal