collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:26:21 PM]


Нов Почеток by p
[March 15, 2023, 03:09:48 AM]


Среќна нова 2023 година by NO CARRIER
[January 01, 2023, 02:21:54 AM]

The first post content
Еден пријател бара потопен филтер 700-1000 л/ч, (потопен и само потопен) ама под услов да е тивок. Јас земав еден потопен од Ресун минатата недела ама ич не сум задоволен, за чистење чисти (мада тоа не му беше намената, го земав повеќе за разбивање на протеински слој на површината) ама за мој вкус (слух  :D ) е бучен, не е проблем жуборењето на водата туку работи како да закачува перката (веќе еднаш го сменив и вториот исто работи  ebate beljata )

Какво искуство имате со потопни филтри? Препорачајте нешто тивко!

 55655

Link

Author Topic: Совет за потопен филтер  (Read 3120 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Совет за потопен филтер
« on: February 14, 2013, 03:23:17 PM »
Еден пријател бара потопен филтер 700-1000 л/ч, (потопен и само потопен) ама под услов да е тивок. Јас земав еден потопен од Ресун минатата недела ама ич не сум задоволен, за чистење чисти (мада тоа не му беше намената, го земав повеќе за разбивање на протеински слој на површината) ама за мој вкус (слух  :D ) е бучен, не е проблем жуборењето на водата туку работи како да закачува перката (веќе еднаш го сменив и вториот исто работи  ebate beljata )

Какво искуство имате со потопни филтри? Препорачајте нешто тивко!

 55655

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #1 on: February 14, 2013, 04:02:11 PM »
Ефтин и добар е Атман  :icon_thumright:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 7399
 • Activity:
  1%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #2 on: February 14, 2013, 10:02:23 PM »
Грешка си у старт. Барај wave maker и ќе завршиш работа со површината.  :icon_thumright:
А потоа твојот потопен дај му го на пријателот  boske

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #3 on: February 14, 2013, 10:41:26 PM »
Да, со вејв мејкер имаш најдобра солуција  :icon_thumright:

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 39
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #4 on: February 14, 2013, 11:59:29 PM »
Ako dobro pamtam Fis ima diskus akvarium. Wave maker za u diskus akvarium nekako ama ic ne mi ide. Sakam da kazam ne sum videl i mi nema logika.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #5 on: February 15, 2013, 01:33:36 AM »
Да, и ја изумив за дискусите  :icon_salut:
У тој случај некое површинско скимерче можеш и DIY нешто да изведиш.
tomce мислам дека имаше некое такво скимерче.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 47
 • Posts: 7399
 • Activity:
  1%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #6 on: February 15, 2013, 02:39:00 AM »
Ako dobro pamtam Fis ima diskus akvarium. Wave maker za u diskus akvarium nekako ama ic ne mi ide. Sakam da kazam ne sum videl i mi nema logika.
Па не се дисусите во езеро. Во река живеат.
Кај малави - „езеро“ ставаат wave maker, а кај дискус кој е во река неидело.
Не треба да се претерува, ама дека неиде - не е точно.
Ако сака мирна вода тогаш доаѓа во предвид варијантата површински скимер.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #7 on: February 15, 2013, 03:21:40 AM »
Факт е дека не им прија разбранувана вода,
а и во природа живеат во спори делови и да не кажам бари :)
Многу работа врши скимерче, како и што прочитав човекот сака
да го отстрани талогот од површина, епа тука само скимерче
убаво би бркало работа  :happy:

angelandonovski

 • Guest
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #8 on: February 15, 2013, 03:26:25 AM »
imase kaj miki hang on filter so povrsinski skimer super e kaj mene go koristam veke 4 meseci nema nisto od proteinski film :)

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 933
 • Activity:
  1%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #9 on: February 15, 2013, 03:46:28 AM »
kaj mene e surface scimmer поврзан на канистер
супер си врши работа, многу лесно се чисти
http://youtu.be/AQEcmVRdTcg?t=1m40s

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #10 on: February 15, 2013, 04:36:51 AM »
Mуабетот отиде во две насоки ама ајде да ги споиме  :D. Потопната пумпа не е за мене ако имате некој предлог пишете, како што реков нешто тивко.

А за мојот случај, потопната ја купив импулсивно, влегов во Декспорт прашав за скимер, немаше, ги видов пумпите имаа додаток (коленце) водата да паѓа од површина и викам ќе врши работа, тоа е се ОК ама навечер мора да ја исклучам и од сабајле пак истиот проблем. E сега незнам какви типови на скимери има и на кој принцип работат, мојот аквариум е купечки со топ филтер со потопна глава и нема многу простор за маневрирање (да се додаде дополнителен hang-on филтер) затоа и потопната пумпа дојде во комбинација (нема додатни црева, цевки итн.)

Значи пумпата е поставена водата да ја враќа од површина и неверувам дека им смета на дискусите (барем моиве по вклучувањето не се однесуваат поинаку од предходно), има само бранување на површината а водата долу е мирна.

Дајте некој предлог за скимер, кај да видам, цени? Томче од кај го зема ти твојот? Само како што реков незнам дали ќе биде изводливо кај мене поради капакот и топ филтерот

 

Offline tomce

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: kumanovo
 • Age: 36
 • Posts: 933
 • Activity:
  1%
 • Karma: 43
  • Интернет Бизнис Македонија
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #11 on: February 15, 2013, 04:46:53 AM »
сигурно вградениот филтер ти има црево за влечење вода, овие работат на ист принцип само што наместо да влечат од дното имаат опција да влечат и од површина, не оди над стаклото т.е. може колку сакаш да го наместиш

иначе мислам дека ги има во нашиве пет шопови (види кај мики/xxxx) а мене ми е од интернет земено
« Last Edit: March 20, 2013, 12:49:53 PM by ivica74sk »

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #12 on: February 15, 2013, 04:58:56 AM »
Вградениот филтер има цевка што ја влече водата (прва слика)

http://forum.mkreef.com/index.php?topic=8391.0

и капакот комплетно го затвара аквариумот, позади има само малку простор околу 3-4 цм колку да протнеш кабел од грејач и сл.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #13 on: March 20, 2013, 11:06:15 AM »
Да не отварам нова тема, каде може да се најде скимер нешто слично како овој што ми го предложи Томче.  55655

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 34
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #14 on: March 20, 2013, 11:34:18 AM »
Има во xxxxxxxx на Eheim, се приклучува на канистер и е права ствар,
за квалитетот на Eheim нема простор за муабет!
« Last Edit: March 20, 2013, 12:46:52 PM by ivica74sk »

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 7544
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #15 on: March 20, 2013, 12:10:57 PM »
провери кај Мики во Немо. најдобро е да го прашаш преку приватна порака за да ти одговори најбрзо.

Да не отварам нова тема, каде може да се најде скимер нешто слично како овој што ми го предложи Томче.  55655

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #16 on: March 20, 2013, 12:23:23 PM »
провери кај Мики во Немо. најдобро е да го прашаш преку приватна порака за да ти одговори најбрзо.

Да не отварам нова тема, каде може да се најде скимер нешто слично како овој што ми го предложи Томче.  55655

Го прашав пред едно 10-тина дена немаше, ќе го барам утре на телефон, ако има некој друг предлог кажувајте

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 7544
 • Activity:
  4%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #17 on: March 20, 2013, 12:30:43 PM »
xxxxxxxx не сум сигурен дали уште носат. едно време и таму имаше голем избор на опрема.
« Last Edit: March 20, 2013, 12:48:23 PM by ivica74sk »

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #18 on: March 20, 2013, 12:33:41 PM »
xxxxxxxx не сум сигурен дали уште носат. едно време и таму имаше голем избор на опрема.

 55655 ќе проверам и таму, последно кога прашав и таму немаше (одприлика во исто време кога прашав кај Мики).
« Last Edit: March 20, 2013, 12:48:47 PM by ivica74sk »

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Совет за потопен филтер
« Reply #19 on: March 20, 2013, 12:58:10 PM »
 Po reakcija morav da gi cenzuriram site preporaki sto se odnesuvaat na dukjani direkni konkurenti na nasite sponzori.Znam deka ne e lesno da se odvikneme preku nokj da spomnuvame nekoj sto do vcera bil sponzor na forumot no vo interes na pocituvanje na vostanovenite pravila ve molam da storime napor i vo idnina site koi davame preporaka toa da go napravime vo poraka a ne vo post. 55655

Tags:
 

Совет за филтрација

Started by tomce

Replies: 8
Views: 1128
Last post December 06, 2010, 10:14:11 AM
by DimitarJ
[совет] Fluval, Eheim или Aquael!?

Started by filip_cc

Replies: 20
Views: 2663
Last post October 09, 2013, 04:09:12 AM
by filip_cc
Филтер Resun CY 20 [преглед + совет]

Started by p

Replies: 6
Views: 1433
Last post November 05, 2016, 07:03:21 AM
by p
Users Online Users Online (27)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal