collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Yesterday at 11:09:13 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:01:54 PM]


200l posle 4 meseci by p
[November 27, 2019, 12:51:11 AM]


Dzungla 370l ACIDO by Aleksandar Ilievski
[November 19, 2019, 01:02:22 PM]


NANO SHRIMP ACIDO 2019 by Aleksandar Ilievski
[November 14, 2019, 07:23:08 AM]


"The Farewell" by biguran2
[November 06, 2019, 11:33:14 PM]


Акваристика во МК (2019) by p
[October 21, 2019, 01:25:10 AM]


la niña by DimitarJ
[October 21, 2019, 12:47:03 AM]


Нов 350л аквариум by marjanmic
[October 21, 2019, 12:23:14 AM]

The first post content
Ме интересира за скаларите како се разликуваат машки женски и на која температура се чуваат  55655  :'( се извинувам на грешка место пишав  :'( требаше во слатководна ак  :'(

Link

Author Topic: Скалари помош  (Read 573 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Stefanstip

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2012
 • Location: Stip
 • Age: 30
 • Posts: 59
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Скалари помош
« on: February 17, 2013, 07:08:27 AM »
Ме интересира за скаларите како се разликуваат машки женски и на која температура се чуваат  55655  :'( се извинувам на грешка место пишав  :'( требаше во слатководна ак  :'(
« Last Edit: February 17, 2013, 07:12:35 AM by Stefanstip »
. . .     . . . ..        ....         .
.             .           ....    ....     .....
. . .         .           ....     ....    .
                                       .

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Скалари помош
« Reply #1 on: February 17, 2013, 11:25:17 PM »
Пријателче скаларот ужива на 27-28 температура.
За да се определи полот треба единките да се возрасни,
со тоа што женката би била, но и немора да значи, помала од мажјакот.
Возрасниот мажјак би требало да изрази како грбка на челото,
исто немора да значи, кога има возрасни единки спремни за мрест
ги вадат папилите, е тука нема утка, мажјакот има иглеста тенка папила
додека кај женката е тупа папила поголема (поширока).
Мажјакот исто е доста потериторијален од женката, со тоа што кога
е спремен за мрест се кочопери пред женката, ги брка сите останати
жители во аквариумот, и заедно со женката одбираат место каде ќе положат
јајца, потоа тоа место го чистат со муцките женката положува гнездо кое
мажјакот го оплодува, заедно го чуваат гнездото и се грижат за него...

Offline Stefanstip

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2012
 • Location: Stip
 • Age: 30
 • Posts: 59
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Скалари помош
« Reply #2 on: February 18, 2013, 06:02:43 AM »
Пријателче скаларот ужива на 27-28 температура.
За да се определи полот треба единките да се возрасни,
со тоа што женката би била, но и немора да значи, помала од мажјакот.
Возрасниот мажјак би требало да изрази како грбка на челото,
исто немора да значи, кога има возрасни единки спремни за мрест
ги вадат папилите, е тука нема утка, мажјакот има иглеста тенка папила
додека кај женката е тупа папила поголема (поширока).
Мажјакот исто е доста потериторијален од женката, со тоа што кога
е спремен за мрест се кочопери пред женката, ги брка сите останати
жители во аквариумот, и заедно со женката одбираат место каде ќе положат
јајца, потоа тоа место го чистат со муцките женката положува гнездо кое
мажјакот го оплодува, заедно го чуваат гнездото и се грижат за него...
:headbang:
. . .     . . . ..        ....         .
.             .           ....    ....     .....
. . .         .           ....     ....    .
                                       .

Tags:
 

Users Online Users Online (74)
Members Google (9)