collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[Today at 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
decki ima li nekoj Amazonka za doniranje?
moze i za kupuvanje.
odnapred fala
 55655

Link

Author Topic: amazonka  (Read 2315 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dačo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: SKOPJE
 • Age: 47
 • Posts: 99
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
amazonka
« on: March 29, 2013, 11:45:34 AM »
decki ima li nekoj Amazonka za doniranje?
moze i za kupuvanje.
odnapred fala
 55655

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: amazonka
« Reply #1 on: March 29, 2013, 01:22:59 PM »
да не мислиш на [Login or Register]!? 

[Login or Register]

Offline ANTOAN

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 42
 • Posts: 123
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Одг: amazonka
« Reply #2 on: March 29, 2013, 01:24:49 PM »
Па и јас би сакал во поголема количина, за америве ке треба, како иде не знам а и колку пари е незнам. 55655

Offline Dačo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: SKOPJE
 • Age: 47
 • Posts: 99
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: amazonka
« Reply #3 on: March 29, 2013, 06:04:33 PM »
da da na Cryptocoryne Balansae mislev(po popularna kako amazonka). inace kaj ANTOAN kaj dobiv idejata. fala druze za idejata i ribite. te cekam na vizita i da go sirnes drvoto ako ti odgovara ;)

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: amazonka
« Reply #4 on: March 29, 2013, 10:14:20 PM »
Оваа тревка расте во Тајланд (Азија) и според тоа нема логика да се нарекува „амазонка“. Голем број на наши акваристи и трговци ја прават истата оваа грешка и помагаат во ширењето на оваа погрешна информација, па затоа избегнувајте го тој термин за тревката и обидете се да ги прикажувате вистинските и проверени податоци.  :icon_thumright:

Offline Dačo

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2012
 • Location: SKOPJE
 • Age: 47
 • Posts: 99
 • Activity:
  0%
 • Karma: 4
Одг: amazonka
« Reply #5 on: March 29, 2013, 10:42:15 PM »
imas ili nemas?

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: amazonka
« Reply #6 on: March 29, 2013, 10:53:31 PM »

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: amazonka
« Reply #7 on: March 30, 2013, 12:16:05 AM »
провери кај мики... можно е да има.

imas ili nemas?

Offline l-jube

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: skopje
 • Age: 39
 • Posts: 562
 • Activity:
  0%
 • Karma: 48
Одг: amazonka
« Reply #8 on: March 30, 2013, 09:52:21 AM »
да не мислиш на [Login or Register]!? 

[Login or Register]

pocto gresis drugar, popularno narecenata amazonka e aponogeton boivinianus, a ne Cryptocoryne Balansae.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: amazonka
« Reply #9 on: March 30, 2013, 10:49:58 AM »
Не сум некој специјалец за препознавање треви ама од сликите aponogeton boivinianus не ми личи на амазонка пошто нема стебленце па ливче како т.н. амазонка туку листот му започнува веднаш од почвата. Ама можеби не сум во право. Само така мене ми личи.

Offline AmbraAzra

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: skopje
 • Age: 52
 • Posts: 109
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Одг: amazonka
« Reply #10 on: March 30, 2013, 11:08:51 AM »
[Login or Register]
toa sto go ima kaj nas e ovaa krip.tokoruna

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: amazonka
« Reply #11 on: March 30, 2013, 01:02:11 PM »
[Login or Register]
toa sto go ima kaj nas e ovaa krip.tokoruna

Tocno taka  :icon_thumright:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: amazonka
« Reply #12 on: March 30, 2013, 01:07:23 PM »
хммм... мислам дека не си ме сватил добро... јас имав купено криптокоруна балансае, а аква-шопот што ми ја продаде ја нарекуваше популарно „амазонка“. значи јас не тврдам дека балансае е амазонка, туку нашите трговци ја продаваат како „амазонка“.

откако наведе уште едно латинско име, очигледно тука станува збор за уште поголема забуна отколку што сум мислел. некои балансае ја нарекуваат „амазонка“, а еве тука излегува дека и aponogeton boivinianus била „амазонка“. можеби си во право, но од друга страна пак [Login or Register] има потекло од африка!

моето прашање е: на колку можни континенти може да се најде „амазонка“?

pocto gresis drugar, popularno narecenata amazonka e aponogeton boivinianus, a ne Cryptocoryne Balansae.

Offline Maya

 • Banned
 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 41
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: amazonka
« Reply #13 on: March 30, 2013, 02:26:39 PM »
jas imam i toa dosta golem koren ama ima mal problem......do te.treba da se ide da se zeme ako ide nekoj ne e problem gratis ja davam pozz

Offline ANTOAN

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 42
 • Posts: 123
 • Activity:
  0%
 • Karma: 11
Одг: amazonka
« Reply #14 on: March 30, 2013, 02:31:00 PM »
да се иде до   :icon_scratch:

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 48
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: amazonka
« Reply #15 on: March 30, 2013, 02:49:16 PM »
Cryptocoryne aponogetifolia?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aj0jpxiTtJM[/youtube]

не сум сретнал по аквашоповите во последно време, ќе се распрашам по луѓе ако имаат за донорање или продавањеOffline AmbraAzra

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: skopje
 • Age: 52
 • Posts: 109
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Одг: amazonka
« Reply #16 on: March 30, 2013, 03:20:57 PM »

[Login or Register]
eve gi dvete kriptokoruni pa proceni koja ja imas a za aponogeton ne stanuva zbor zosto aponogetonot ima kompirce na korenot

Offline Maya

 • Banned
 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 41
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: amazonka
« Reply #17 on: March 31, 2013, 09:08:27 AM »
Tetovo

Tags:
 

Users Online Users Online (18)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal