collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 10:42:34 PM]


Среќна нова 2023 година by NO CARRIER
[January 01, 2023, 02:21:54 AM]


Нов Почеток by NO CARRIER
[November 05, 2022, 12:28:54 AM]


Продажба на аквариуми by p
[October 17, 2022, 05:39:07 AM]

The first post content
Вчера го стартував новиот аквариум.  Имам 4 штедливи по 18W секоја. Е сега некако ми се гледа како премногу јако светло. Барам совет од вас.  :icon_salut:

Link

Author Topic: Прашање на светло!  (Read 997 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 31
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Прашање на светло!
« on: April 28, 2013, 05:35:34 AM »
Вчера го стартував новиот аквариум.  Имам 4 штедливи по 18W секоја. Е сега некако ми се гледа како премногу јако светло. Барам совет од вас.  :icon_salut:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 7541
 • Activity:
  3%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Прашање на светло!
« Reply #1 on: April 28, 2013, 05:54:10 AM »
на форумов има неколку теми во кои е дискутирано за различни ситуации за осветлувње. провери ги нив.  :icon_thumright:
http://forum.mkreef.com/index.php?board=17.0

ако сакаш конкретен одговор за твојот аквариум, тогаш треба да дадеш повеќе информации за него. не знаеме ниту димензии и литража, ниту растителен свет, ниту декорација... сите овие елементи влијаат на начинот на осветлување... вака никој нема да знае да ти даде совет...  :no:
« Last Edit: April 28, 2013, 05:59:16 AM by pocttopus »

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 31
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Прашање на светло!
« Reply #2 on: April 28, 2013, 06:00:46 AM »
76x40x40
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

angelandonovski

 • Guest
Одг: Прашање на светло!
« Reply #3 on: April 28, 2013, 06:03:46 AM »
jas mislam deka si e taman :) ako go stavis pojako ke treba i co2 da doziras so redovni promeni na voda ednas nedelno i taka nataka.....

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 7541
 • Activity:
  3%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Прашање на светло!
« Reply #4 on: April 28, 2013, 06:59:22 AM »
ако остане аквариум вака како што е на сликава, тогаш можеш да намалиш една или две од штедливите бидејќи скаларите не сакаат толку светло, но доколку понатаму ставаш тревки тогаш треба да видиш какви услови им се потребни... можеби некои од нив би имале потреба од појако светло.

штедливите пробај да ги замениш со неонки (на пример филипс акварел)... 2-3 од 60cm ќе бидат таман за овие димензии.

« Last Edit: April 28, 2013, 07:02:51 AM by pocttopus »

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 31
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Прашање на светло!
« Reply #5 on: April 28, 2013, 07:04:21 AM »
Ќе има трева секако, и сега има само уште е мала... ќе порасни :)  55655
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline voyagerbk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Kavadarci
 • Age: 39
 • Posts: 322
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Одг: Прашање на светло!
« Reply #6 on: April 29, 2013, 02:06:11 AM »
Od rastenijata ce se priguse svetloto zavisi i sto rastenija ce cuvas normalno vo nekoj slucaj moze i malku da ti e svetloto :)
Voyager-BK

Tags:
 

Гупи прашање,

Started by nertil

Replies: 17
Views: 1862
Last post November 04, 2012, 04:53:31 PM
by nertil
Прашање за караси

Started by Stefanstip

Replies: 2
Views: 1534
Last post January 05, 2013, 05:57:20 AM
by Stefanstip
едно Прашање

Started by Ivica11

Replies: 15
Views: 1705
Last post April 13, 2014, 08:14:46 AM
by algagrower
Users Online Users Online (56)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2023, SimplePortal