collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Па време е и опет да го претставам мојот аквариум.. Стариот ацц ми беше jakovoff , и имам една тема како ми бил аквариумот пред 7-8 месеци . Мислам дека има некоја разлика па еве го сегашниот :)
 • Димензии(Големина на аквариумот, и дебелина на стаклото): (50д х 35в х 30ш) 6mm дебелина.
 • Литража(Волумен): Околу 50 литри.
 • Карактеристики на водата(Температура, pH, kH, gH): Температура:23-26 , останато немам мерено , засега сум во фаза на почеток како акварист :) .
 • Филтрација: Внатрешна потопна пумпа: Shark SB-600F
 • Осветлување: 1x Неонка 18w (уште една ке има)
 • Подлога: Градежен песок.
 • Декорација: 2x Кокоса , 1х Мангрово дрво :)
 • Растенија: 4x Cryptocoryne Crispatula , 1x Anubias Nana .
 • Риби: 2x Pristella Mahillaris , 4x Serpae Tetra , 3 Veliferi (ne im go znam latinskoto ime) , 7 Guppy , 1 Corydoras , 2 angelfish (na cuvanje se).
 • Останато: 1x Moss Ball
Значи ова е почеток , нема да остане овака како што е. Планирам уште една мала преграда да правам до него како филтер но нема да биде филтер , туку за котење и ке се одгледува само живоротки .. :)
Тревата ми ептен во недостиг , барам кај да земам .. Се полека полека се снабдувам.. Критики давајте ... Иначе за капак на правење е .. :) :)
Еве и некоја  gsdxxzzz
Деновиве ке ставам и подобри слики , овие се набрзина сликани , за кратко и видео :) :)
Поздрав :)

Link

Author Topic: atanase123 AQUARIUM  (Read 2121 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline atanase123

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2013
 • Location: Kavadarci
 • Age: 25
 • Posts: 21
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
atanase123 AQUARIUM
« on: May 25, 2013, 12:37:45 PM »
Па време е и опет да го претставам мојот аквариум.. Стариот ацц ми беше jakovoff , и имам една тема како ми бил аквариумот пред 7-8 месеци . Мислам дека има некоја разлика па еве го сегашниот :)
 • Димензии(Големина на аквариумот, и дебелина на стаклото): (50д х 35в х 30ш) 6mm дебелина.
 • Литража(Волумен): Околу 50 литри.
 • Карактеристики на водата(Температура, pH, kH, gH): Температура:23-26 , останато немам мерено , засега сум во фаза на почеток како акварист :) .
 • Филтрација: Внатрешна потопна пумпа: Shark SB-600F
 • Осветлување: 1x Неонка 18w (уште една ке има)
 • Подлога: Градежен песок.
 • Декорација: 2x Кокоса , 1х Мангрово дрво :)
 • Растенија: 4x Cryptocoryne Crispatula , 1x Anubias Nana .
 • Риби: 2x Pristella Mahillaris , 4x Serpae Tetra , 3 Veliferi (ne im go znam latinskoto ime) , 7 Guppy , 1 Corydoras , 2 angelfish (na cuvanje se).
 • Останато: 1x Moss Ball
Значи ова е почеток , нема да остане овака како што е. Планирам уште една мала преграда да правам до него како филтер но нема да биде филтер , туку за котење и ке се одгледува само живоротки .. :)
Тревата ми ептен во недостиг , барам кај да земам .. Се полека полека се снабдувам.. Критики давајте ... Иначе за капак на правење е .. :) :)
Еве и некоја  gsdxxzzz
Деновиве ке ставам и подобри слики , овие се набрзина сликани , за кратко и видео :) :)
Поздрав :)
« Last Edit: September 03, 2017, 07:58:12 AM by pocttopus, Reason: Промена на слика за насловна. »

Offline atanase123

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2013
 • Location: Kavadarci
 • Age: 25
 • Posts: 21
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: atanase123 AQUARIUM
« Reply #1 on: May 26, 2013, 01:54:04 AM »

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: atanase123 AQUARIUM
« Reply #2 on: May 26, 2013, 05:38:38 AM »
стави подобри слики да може да се искористи некоја за насловна и извади ја наната од саксијата. можеш да ја заврзеш со рибарски конец за некое парче дрво.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: atanase123 AQUARIUM
« Reply #3 on: May 26, 2013, 08:01:40 AM »
Daskata sto go drzi mi izgleda podvitkana?

vsutarov

 • Guest
Re: atanase123 AQUARIUM
« Reply #4 on: May 26, 2013, 02:43:26 PM »
Stavi barem edno stubce  vo sredina odozdola,ne mora zastrafeno,kolku da potpira,vaka ne e dobro.

Sent from my HTC Desire C using Tapatalk 2


Offline atanase123

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2013
 • Location: Kavadarci
 • Age: 25
 • Posts: 21
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: atanase123 AQUARIUM
« Reply #5 on: May 27, 2013, 05:48:16 AM »
taka vi izgleda , se e toa dobro , ne e iskrevena...

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: atanase123 AQUARIUM
« Reply #6 on: May 27, 2013, 06:01:03 AM »
ние не даваме совети туку така... искрено и јас мислам дека ова може многу лесно да направи проблем. да забележиме дека имаш аквариум од 50 литри + тежината на стаклото поставен на една иверка која претпоставувам е со дебелина не повеќе од 2cm.

па сеа ти види... :dontknow:

пс - стави некоја подобра слика да може да се искористи за насловна воедно и поголема прегледност ќе има темата со цел за поквалитетна дискусија. темпото на дискутирање самиот го диктираш.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: atanase123 AQUARIUM
« Reply #7 on: May 27, 2013, 12:41:21 PM »
 Verojatno e opticka mamka zosto daskata od napred e zaoblena sto podocna go zabelezav.Vo sekoj slucaj bezbednosta e bukva A vo akvaristikata i kaj nea nema odstapki i improvizacii.Inaku akvariumot e interesen i ima potencijal za popolnuvanje i razvoj pa cekame prodolzenie.

Offline atanase123

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2013
 • Location: Kavadarci
 • Age: 25
 • Posts: 21
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: atanase123 AQUARIUM
« Reply #8 on: July 08, 2013, 03:27:05 AM »

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: atanase123 AQUARIUM
« Reply #9 on: July 08, 2013, 11:23:08 AM »
Ubav napredok. Ja dobivas od mene prvata karma  :icon_thumright:

 560855

Offline atanase123

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2013
 • Location: Kavadarci
 • Age: 25
 • Posts: 21
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: atanase123 AQUARIUM
« Reply #10 on: August 04, 2014, 09:45:23 AM »
Моментална состојба после 1 година.  :embarrass:
[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: atanase123 AQUARIUM
« Reply #11 on: August 04, 2014, 11:06:45 AM »
интересно делува со криптокоруните... како од „дивина“...  :icon_thumright:

сепак мислам дека треба да го смениш песокот со некој поситен... овој може да ти направи проблем.

Offline atanase123

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2013
 • Location: Kavadarci
 • Age: 25
 • Posts: 21
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: atanase123 AQUARIUM
« Reply #12 on: August 04, 2014, 11:39:30 AM »
тоа одозгора е само крупно иначе подлогата е ептен ситна песок , поделено ми е

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: atanase123 AQUARIUM
« Reply #13 on: August 04, 2014, 12:04:41 PM »
прости тогаш... јас слабо гледам изгледа...  :embarrass:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: atanase123 AQUARIUM
« Reply #14 on: August 04, 2014, 10:51:51 PM »
Se razelenilo ubavo.
Malecki vadis?

Offline atanase123

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2013
 • Location: Kavadarci
 • Age: 25
 • Posts: 21
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: atanase123 AQUARIUM
« Reply #15 on: August 05, 2014, 12:20:10 AM »
Dada bez toa kako :D

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: atanase123 AQUARIUM
« Reply #16 on: August 05, 2014, 01:26:53 AM »
што се случи со скаларите? тука гледам само живоротки...  :happy:

Offline atanase123

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Apr 2013
 • Location: Kavadarci
 • Age: 25
 • Posts: 21
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: atanase123 AQUARIUM
« Reply #17 on: August 05, 2014, 04:23:28 AM »
Па и уште тогаш кажав дека се за давање , глупо ми е мешање на икраши и живоротки , онака сакам само живоротки да си чувам  :D

Tags:
 

MOVED: Одг: atanase123 AQUARIUM

Started by p

Replies: 0
Views: 1200
Last post May 26, 2013, 05:35:47 AM
by p
Users Online Users Online (15)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal