collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[Today at 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Поздрав до сите !
Ова би требало да биде мојот почеток со дискуси   :D
еве со што ќе стартувам , понатака здравје -еве едно видео од дискусите ,моментално во помалиот аквариум додека го преуредам поголемиот !полесно е чувањето-одржувањето во оваков ак. без подлога но неколку дена работам на уредување на 250л.
чистење песок,вриење,припрема на дрва,вриење ,припрема на останата опрема...доста работа !

[Login or Register]
аквариум 125*40*50
има уште некоја слика само да ги довршам припремите   jea
Пошто ова е мој почеток без лично искуство -доста прочитано од NET ,очекувам ваша помош -совети,критики...
 55655Link

Author Topic: ★ Bane ★ diskusi ★  (Read 33088 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
★ Bane ★ diskusi ★
« on: September 08, 2013, 04:21:06 AM »
Поздрав до сите !
Ова би требало да биде мојот почеток со дискуси   :D
еве со што ќе стартувам , понатака здравје -еве едно видео од дискусите ,моментално во помалиот аквариум додека го преуредам поголемиот !полесно е чувањето-одржувањето во оваков ак. без подлога но неколку дена работам на уредување на 250л.
чистење песок,вриење,припрема на дрва,вриење ,припрема на останата опрема...доста работа !

[Login or Register]
аквариум 125*40*50
има уште некоја слика само да ги довршам припремите   jea
Пошто ова е мој почеток без лично искуство -доста прочитано од NET ,очекувам ваша помош -совети,критики...
 55655


« Last Edit: February 26, 2016, 08:08:11 AM by Kiko, Reason: Поставена слика за насловна. »

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #1 on: September 08, 2013, 04:58:03 AM »
inace (za tie sto neznaat) Bane vi e CVIJO JUNIOR ;) taka da jas nema sto da komentiram vo ovaa tema ,toa ostanuva na vas.
posto go dadov aq. moze da odam vo penzija ;) se salam ,tuka sum so Vas.
okolu drugoto tuka sum da go svetuvam ama so diskusi ne bas mnogu toa vi go ostavam vam :icon_thumright:

Offline kumanovec

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 50
 • Posts: 94
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #2 on: September 08, 2013, 05:18:43 AM »
Bravo Cvijo ti si uspeal so tvojot junior,jas mojot nikako da go zarazam.
Neka tera toj so Diskusite pa ke ti napravi toj pak Malawi.
Samo napred  applause

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #3 on: September 08, 2013, 05:45:23 AM »
Bravo Cvijo ti si uspeal so tvojot junior,jas mojot nikako da go zarazam.
Neka tera toj so Diskusite pa ke ti napravi toj pak Malawi.
Samo napred  applause
:icon_thumright:

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 48
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #4 on: September 08, 2013, 09:41:53 AM »
Одлични примероци  :icon_thumright: , мој совет само многу чиста вода ако сакаш да израснат како што треба и квалитетна храна, ама пак ќе речам водата е клучна во растот на дискусите, дневна промена на вода најмалку 50%, што повеќе тоа подобро, Цвијо ќе плаќа за вода не се секирај  :D , битно е ти да имаш мерак и воља!

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #5 on: September 08, 2013, 09:50:43 AM »
 boske
Одлични примероци  :icon_thumright: , мој совет само многу чиста вода ако сакаш да израснат како што треба и квалитетна храна, ама пак ќе речам водата е клучна во растот на дискусите, дневна промена на вода најмалку 50%, што повеќе тоа подобро, Цвијо ќе плаќа за вода не се секирај  :D , битно е ти да имаш мерак и воља!
55655 FIS ,меракот е тука , ке се потрудам да им пружам што подобри услови (Цвијо нека плаќа  :embarrass::icon_thumright:

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #6 on: September 08, 2013, 10:07:52 AM »
Е сега како што напишав , го спремам другиот ак. ,песокот е спремен ,дрвата уште едно вриење(3-то) и влегуваат во аквариум .еве неколку комбинации кои ги пробував пред припрема (сликано без вода):
сл1
[Login or Register]
сл2
[Login or Register]
сл3
[Login or Register]
сл4
[Login or Register]

пробав уште неколку комбинации ;групирани на средина ,како и потрени на задно стакло од горе на доле само за жал не ги сликав  :(  сега најбитно е да ги средам а после ке комбинирам  :icon_thumright:

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #7 on: September 08, 2013, 11:37:30 AM »
 Cvijo po edna  560855 i za dvajcata.Ova epten mi napravi merak.Nema nisto poubavo koga sinot spodeluva isti interesi soi tatkoto od kogo ima sto da uci.Akvariumot vetuva mnogu cekame detalni izvestuvanja.

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #8 on: September 08, 2013, 11:49:15 AM »
 55655  Ивица , еве имаш поздрав и од Цвијо(постариот) :icon_thumright:
кога ке пораснеш покрај аквариуми ,нормално е да го засакаш ова хоби  :D

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #9 on: September 08, 2013, 12:11:15 PM »
e sega site znaete zosto go rasturiv malawito ...i ne mi e krivo ...pomalite aq mu stanaa pretesni ...koj znae mozebi eden den malawi vs discus  :icon_thumright:

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #10 on: September 08, 2013, 12:31:36 PM »
BANE ti se ostvari zelbata :) Bravo za tatko ti sto ne sakase da ti skrsi merak i go rasturi malawi akvariumot da ti oslobodi da pravis tvoj setup so diskusi ! :) Sega se e vo tvoi race , pisi stavaj sliki izvestuvaj kako napreduvas, so vakva volja i poznavajki ve dvajcata siguren sum deka ova ke bide mnogu ubav akvarium! :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #11 on: September 08, 2013, 01:32:22 PM »
 55655 DJ

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #12 on: September 08, 2013, 01:57:36 PM »
Цвијо, пушти го да брка женски, не му ставај чивија у најубави години!  boske
Дискус си е дискус, верувам дека веќе малавците ти се заборавени  :D

Јуниор, само јака хигиена, што ќе ти помине у рутина, сосем доволно на двата дена по 30% нова вода, ја не се слагам со тоа дека треба секојдневни масивни промени, се што е ногу не е убаво! Исхрана убава, живо, и обавезно тетра дискус, ништо друго не ти дава боја како тетра. И ништо страшно, и ти среќен и Сениор среќен, рибите топ!  :icon_thumright:

Со Среќа!

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #13 on: September 08, 2013, 03:33:57 PM »
Цвијо, пушти го да брка женски, не му ставај чивија у најубави години!  boske
Дискус си е дискус, верувам дека веќе малавците ти се заборавени  :D

pozdrav Vlatko !
1.ova bese negova zelba a fala bogu i za drugite ,,ribi,, go biva a gi nosi da im pokaze aq a posle kaj nego u soba ;)
2.moze da si e diskus - diskus ama i malavi si e malavi ,nikogas nema da gi zaboravam !
 :icon_thumright:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #14 on: September 09, 2013, 05:08:01 AM »
супер... полека дискусите го „возвраќаат“ ударот наспроти морската акваристика.  applause

следи ја [темава] на @fis од самиот почеток... имаш доста релевантни информации во неа бидејќи е актуелна и тој ги чува во скопска вода... и друга работа, што е најважно, неговиот почеток се поклопува со твојот.

пс - сега @fis ќе направи нешто поголемо и поубаво...   

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #15 on: September 09, 2013, 07:06:45 AM »
pocttopus :icon_thumright:
темата на fis ја следам од почеток ::::: стварно одличен пример    desetka
сигурно дека човекот ќе направи нешто уште поубаво ::::: само напред fis :icon_thumright:

а еве како одат припремите кај мене
аквариумот е наполет ,дрвата се спремни само и после неколку префрлања од врела во ладна вода не се ,,удавија,,-потонаа ...е сега мора да ги потиснам со неколку камења дури да се нацицат вода ,еве некоја слика :

[Login or Register]

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #16 on: September 09, 2013, 07:16:52 AM »
немора да значи дека вака ќе останат распоредени дрвата , постојат уште неколку комбинации кои ми се допаднаа ,само сега ке остане оваа дур да потонат а после ке пробаме уште некоја  :embarrass:


[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register] [Login or Register] [Login or Register]

[Login or Register]

 :icon_thumright:
« Last Edit: September 09, 2013, 08:12:59 AM by pocttopus »

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 48
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #17 on: September 09, 2013, 09:51:57 AM »
Одлично изгледа само една мала забелешка, дискусите несакаат темна позадина и подлога. А за мојот нов аквариум преувеличувате  :embarrass: , не е којзнае колку поголем и нема да биде ништо поразлично од сега, неможам да најдам мангрован корен како што сакам  :embarrass:

Radevski

 • Guest
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #18 on: September 09, 2013, 11:09:28 PM »
Изгледа многу елегантно, со среќа стартот!

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #19 on: September 10, 2013, 03:06:08 AM »
@fis, ваљда бараш ред мур корен, затоа неможеш да најдеш таков мангрован,
а инаку не е точно дека дискусот несака темно, или дека несака светло,
не се работи тука за диви единки и се е ствар на прилагодување  :icon_thumright:

Цвијо јуниор, ја би напраил композиција од групирани гранки,
кои ќе стремат кон лево или кон десно, со што едната страна ќе биде
полабава и со повеќе слободен простор, и подобро би изгледала
групирана густа композиција отколку овака  :icon_thumright:

Tags:
 

Users Online Users Online (15)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal