collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by Aquatica
[Yesterday at 10:48:14 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:45:08 PM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by Ivanov Mitko
[May 19, 2020, 07:26:33 AM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]


Offtopic: PROaqua_The_King_Symphysodon by p
[May 01, 2020, 11:11:24 AM]


PROaqua_The_King_Symphysodon by DimitarJ
[April 23, 2020, 10:27:37 PM]


REEF-ot na Viktor by DimitarJ
[April 20, 2020, 10:09:45 PM]

The first post content
Поздрав до сите !
Ова би требало да биде мојот почеток со дискуси   :D
еве со што ќе стартувам , понатака здравје -еве едно видео од дискусите ,моментално во помалиот аквариум додека го преуредам поголемиот !полесно е чувањето-одржувањето во оваков ак. без подлога но неколку дена работам на уредување на 250л.
чистење песок,вриење,припрема на дрва,вриење ,припрема на останата опрема...доста работа !

[Login or Register]
аквариум 125*40*50
има уште некоја слика само да ги довршам припремите   jea
Пошто ова е мој почеток без лично искуство -доста прочитано од NET ,очекувам ваша помош -совети,критики...
 55655Link

Author Topic: ★ Bane ★ diskusi ★  (Read 18667 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 25
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #20 on: September 10, 2013, 03:10:23 AM »
@Vlatkon  55655
може ,баш ќе пробам  :icon_thumright:

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #21 on: September 10, 2013, 03:54:11 AM »
У Акватика имаше инаку прекрасни корења од ред мур,
ваљда уште има  :icon_thumright:

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 25
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #22 on: September 10, 2013, 05:22:03 AM »
е сега, што од комуналци би се вклопиле со дискуси ?
corydoras-i,ancistrus-i,otocinclus-i ... или ???

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7317
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #23 on: September 10, 2013, 05:53:07 AM »
Со среќа стартот.
Од санитарци јас би препорачал од се по малку.
Според литражата би ставил: 6 коридораси, 6 анциструси, 12 отовци и 4 сае. Отовците се најнежни од сите и со нив треба да се внимава при населување, да не се шокираат многу.
Прво стави коридораси и анциструси, по една или две недели сае, по еден месец стави отовци.

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 25
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #24 on: September 10, 2013, 05:55:23 AM »
Благодарам Димитар!  :icon_thumright:

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #25 on: September 10, 2013, 03:17:43 PM »
@fis
а инаку не е точно дека дискусот несака темно, или дека несака светло,
не се работи тука за диви единки и се е ствар на прилагодување  :icon_thumright:

Темна боја на позадината а поготово на подлогата ите како влијае на бојата на дискусите. Дискусите се прилагодуваат на околината и со потемна позадина и подлога бојата дефинитивно им е потемна.

еве еден пример

Плав Тиркиз со црна подлога

[Login or Register]

истата риба со светла подлога

[Login or Register]

Еве и едно сведоштво, може да најдеш мал милион слични искуства на нет

"I had black background and have black gravel. Like Paul said, my Gold PB peppered, even though he was only very lightly peppered when I first got him. My Yellow faced RM developed peppering on her yellow face, and she was totally clean when I bought her. My BD turned navy blue, I could barely see her. My BD red scribbled was dark too. I removed the black background. They have lightened up a lot, but the PB and RM still show some pepper. I will be moving them all to a bigger tank and have decided to leave out the gravel and use a light blue or white background and bottom covering."

Темна позадина никако не се препорачува ако чувате Pigeon Blood пошто ќе дојде до појава на peppering (црни точки, како рибата да е посипана со црн бибер), не дека ако подлогата е светла нема да се појави peppering ама црната боја многу го појачува peppering "ефектот".

Ако имате можност на неколку дена сменете ја темната позадина со светла и сами ќе ја увидите разликата.
« Last Edit: September 10, 2013, 03:21:01 PM by fis »

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7317
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #26 on: September 10, 2013, 10:54:28 PM »
Подлогата, позадината и светлото влијаат на сите видови риби, не само на дискусите. Прашањето е како рибите ќе се чуствуваат најубаво (најбезбедно и без стрес). Ние треба тоа да им го пружиме. Тоа се добива со имитирање на природната средина во која живеат или скратено - биотоп. Така ќе имаат најдолг век.

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 31
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #27 on: September 11, 2013, 01:32:37 AM »
До пред некое време зборевте дека дискусот не сака светло, сеа неќел темно  :icon_scratch:
Ако не чини рибата се е џабе, сакаш варосај го аквариумот, сакаш "блекосај" го!
Јас тврдам дека секоја риба е поопуштена и посреќна а со самото тоа и ја добива својата права нијанса во затемнета атмосфера.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #28 on: September 11, 2013, 06:28:10 AM »
Sekako deka sekoja riba izgleda poubavo i sekoja boja doagja povekje do izraz na potemna pozadina i podloga.Sto se odnesuva do intenzitetot na svetloto vo discus akvarium jas sum sekogas za jako svetlo so eden dobro zasencen del od akvariumot.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #29 on: September 11, 2013, 07:48:31 AM »
Почнавте да мешате многу работи, мојата забелешка беше на црната позадина и тоа е факт (подлогата е светла па затоа и нема забелешка)

@Vlatkon сам рече

Quote
и се е ствар на прилагодување

Токму така, дискусот се прилагодува на бојата на позадината и подлогата и затоа и потемнува (пошто се прилагодува) и се додека има темна позадина бојата нема да се врати како што биле претходно (да речеме како кога си ги купил од aqua shop). И на појако светло ќе се прилагоди ама нема да ја смени бојата, на почеток ќе бидат поплашливи ама после извесно време ќе се вратат во нормала.


Offline iljo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 52
 • Posts: 832
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #30 on: September 11, 2013, 08:33:40 AM »
So sreka startot. :icon_thumright:

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 25
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #31 on: September 11, 2013, 11:03:54 AM »
 55655 Iljo
slobodno diskutirajte , ve pratam ,dobro e da se procitaat poveke mislenja,iskustva ...  :icon_thumright:

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 25
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #32 on: September 11, 2013, 12:29:39 PM »
е сега, циклирање ! :icon_scratch:
аквариумот е наполнет пред 4-5 дена ,во водата е додадено од филтер маса од аквариумот со дискуси,ФФМ,како и водата што се вади за замена од кај дискусите ја префлам овде(досега околу 120л.),денес се уфрлени комуналците (7 анциструси и 2 коридораси).Земени се само 2 ,затоа што се од сивите , Сениор вика дека нив им одговара температура 22-26Ц ???

прашања :
1. Колку овие коридораси ќе издржат повисока температура и какви да барам ?
2. После колку време да ги префлам дискусите ?
3. Што од сожители - ваш предлог ?
4. ...
Не ми се брза ,не им е лошо во помалиот ама...  :embarrass:!
 :icon_thumright:
Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7385
 • Activity:
  42%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #33 on: September 12, 2013, 12:48:34 AM »
одговор на овие прашања веќе имаш во другите теми.

очигледно си ја пропуштил оваа тема во која многу работи се објаснети... форумов е веќе исполнет со многу корисни информации...  :icon_thumright:
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=3898.msg54227#msg54227

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 25
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #34 on: September 12, 2013, 01:35:51 AM »
очигледно  :embarrass:
одлична тема  :icon_thumright:

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 25
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #35 on: September 16, 2013, 05:14:07 AM »
16.09.2013  :happy:
Пред да ги уфрлам дискусите пробав неколку комбинации со дрвава-гранкиве.Пробав да ги групирам како што рече Влатко ,лево или десно према средина ама сем едната гранка ,(другата до негде ама третата никако ) некако не се вклопуваа за така , пробав уште неколку комбинации групирани во средина ,пробав и вака како што е со на страна една оборена гранка ... ама сепак некако најмногу ми се допадна оваа комбинација ...

[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]
[Login or Register]

[Login or Register]

Radevski

 • Guest
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #36 on: September 16, 2013, 05:32:52 AM »
Многу е убаво, со среќа стартот

Offline igorMK

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: KUMANOVO
 • Age: 41
 • Posts: 241
 • Activity:
  0%
 • Karma: 39
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #37 on: September 16, 2013, 08:23:00 AM »
so sreka start, licno mi se dopaga.......

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 25
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #38 on: September 16, 2013, 01:54:42 PM »
 55655 инаку префрлени се дискусите во поголемиот еве една (за жал лоша ) слика !
[Login or Register]


Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7317
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: ★ Bane ★ diskusi ★
« Reply #39 on: September 16, 2013, 11:12:27 PM »
Среќно и само напред. Стави некоја валеснерија гифгантеа во левиот ќош.

Tags:
 

Users Online Users Online (35)
Members Google (6)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal