collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[Today at 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Здраво. Јас сум нов и неискусен акварист ако може да ми помогнете. Пред една недела купив потопен филтер и се замати водата за неполна 1 недела од кога е ставен филтерот(пред да биде ставе филтерот аквариумот беше темелно исчистен). Втора работа е тоа што создава бучава(како радио што неможе да најде фрекфенција :) ). Може ли некој да ми каже до што е работата еве и слика од филтерот RS-2002
[Login or Register]

Link

Author Topic: Помош!  (Read 2265 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Помош!
« on: September 24, 2013, 02:00:07 PM »
Здраво. Јас сум нов и неискусен акварист ако може да ми помогнете. Пред една недела купив потопен филтер и се замати водата за неполна 1 недела од кога е ставен филтерот(пред да биде ставе филтерот аквариумот беше темелно исчистен). Втора работа е тоа што создава бучава(како радио што неможе да најде фрекфенција :) ). Може ли некој да ми каже до што е работата еве и слика од филтерот RS-2002
[Login or Register]

Radevski

 • Guest
Одг: Помош!
« Reply #1 on: September 24, 2013, 02:02:43 PM »
Здраво. Јас сум нов и неискусен акварист ако може да ми помогнете. Пред една недела купив потопен филтер и се замати водата за неполна 1 недела од кога е ставен филтерот(пред да биде ставе филтерот аквариумот беше темелно исчистен). Втора работа е тоа што создава бучава(како радио што неможе да најде фрекфенција :) ). Може ли некој да ми каже до што е работата еве и слика од филтерот RS-2002
[Login or Register]

Ваљда јак проток а мал аквариум

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Помош!
« Reply #2 on: September 24, 2013, 02:05:43 PM »
Аквариумот е 80литри.

Radevski

 • Guest
Одг: Помош!
« Reply #3 on: September 24, 2013, 02:09:23 PM »
Аквариумот е 80литри.


Па тоа што е 80 литра не менува ништо...која е должината на аквариумот е прашањето

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Помош!
« Reply #4 on: September 24, 2013, 02:17:09 PM »
За да дефинираме од каде доаѓа заматувањето најдобро е да прикачиш слика за да се примети дали е од циклирањето на аквариумот или можеби станува збор за слабо прочистен песок.

Вака погодуваме на слепо... потребни се повеќе информации бидејќи постојат повеќе причини за заматување на вода.

Offline ViktorD

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 430
 • Activity:
  0%
 • Karma: 45
Одг: Помош!
« Reply #5 on: September 24, 2013, 02:38:58 PM »
Shto filter materijal imash vo filterot?
“I’m not saying I’m gonna change the world, but I guarantee that I will spark the brain that will change the world.”

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Помош!
« Reply #6 on: September 25, 2013, 03:11:09 AM »
Аквариумот е 80литри.


Па тоа што е 80 литра не менува ништо...која е должината на аквариумот е прашањето

60cm должина 40 висина и 30 ширина

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Помош!
« Reply #7 on: September 25, 2013, 03:16:53 AM »
За да дефинираме од каде доаѓа заматувањето најдобро е да прикачиш слика за да се примети дали е од циклирањето на аквариумот или можеби станува збор за слабо прочистен песок.

Вака погодуваме на слепо... потребни се повеќе информации бидејќи постојат повеќе причини за заматување на вода.
Пробав да го сликам со телефон ама многу заматена е сликата вечер ќе земам апарат и ќе ставам слика.

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Помош!
« Reply #8 on: September 25, 2013, 03:17:32 AM »
Shto filter materijal imash vo filterot?
Не те разбирам каков матријал само сунѓер е у натре.

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Одг: Помош!
« Reply #9 on: September 25, 2013, 05:43:25 AM »
Toa sto ti brci da ne te cudi takov e filterot bucen :) A sto ti e zamatena vodata ili e od toa sto akvariumot e neiskiliran, ili pesokot ne ti e dobro ocisten i filterot ja mati zaso e prilicno silen.Moe mislenje e toa ....
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Помош!
« Reply #10 on: September 27, 2013, 03:57:53 AM »
Го исправ филтерот и за 3-4 часа се избистри водата..

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Помош!
« Reply #11 on: October 02, 2013, 03:01:37 AM »
За да дефинираме од каде доаѓа заматувањето најдобро е да прикачиш слика за да се примети дали е од циклирањето на аквариумот или можеби станува збор за слабо прочистен песок.

Вака погодуваме на слепо... потребни се повеќе информации бидејќи постојат повеќе причини за заматување на вода.
Пробав да го сликам со телефон ама многу заматена е сликата вечер ќе земам апарат и ќе ставам слика.

вечер!?  :icon_scratch:
поминаа 7 вечери слика не стави...  :dontknow:

Го исправ филтерот и за 3-4 часа се избистри водата..
како е сега ситуацијата откако се избистри водата? дали е се во ред? пиши ако треба нешто...  :icon_thumright:

Tags:
 

Помош околу филтер

Started by AFROMAN

Replies: 3
Views: 1161
Last post May 12, 2012, 01:32:07 PM
by AFROMAN
Помош за филтер, грејач и слично

Started by rikica

Replies: 4
Views: 2056
Last post May 16, 2016, 01:54:11 AM
by koren
Users Online Users Online (38)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal