collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Дечки имам едно кусо прашање па се надевам ќе може некој од поискусните членови да помогне.

Аквариумчето ми е 30тина л, внатре има 4-5 растенија (од кои реално „вирее“ само едно, мислам аргентинска трева се викаше, другите животарат), надворешен филтер (оние што водата паѓа назад во аквариумот како мал водопад), одоздола под камењата има пумпа за кислород, греач си има и слабо осветлување од една неонка само.

Имав бајаги проблеми со рипки првите 4-5 месеци, ама сега последниве 3-4 се стабилизраа и си чувам 1 платица, 1 ксифо, 1 блек моли, 1 бета борец и 1 чистач.

Проблемот ми е женската платица. Страшно е агресивна и ги уби последните два машки ксифо што ги ставив во аквариумот (тие ми се единствените смртни случаи последниве месеци). Сега ставив еден со зеленкаста опашка и некако за нијанса повеќе се слагаат ама гледам пак го брка и го грицка. Со сите други комшии се слага платицата, само и сметаат машките ксифо... Не би сакал пак да го убие па и не ми е јасно што можам да преземам? Мислев да ставам повеќе растенија за да може да се кријат и секој да си има простор?

 :dontknow:

Link

Author Topic: агресивна платица  (Read 1383 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 37
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
агресивна платица
« on: October 05, 2013, 02:34:50 AM »
Дечки имам едно кусо прашање па се надевам ќе може некој од поискусните членови да помогне.

Аквариумчето ми е 30тина л, внатре има 4-5 растенија (од кои реално „вирее“ само едно, мислам аргентинска трева се викаше, другите животарат), надворешен филтер (оние што водата паѓа назад во аквариумот како мал водопад), одоздола под камењата има пумпа за кислород, греач си има и слабо осветлување од една неонка само.

Имав бајаги проблеми со рипки првите 4-5 месеци, ама сега последниве 3-4 се стабилизраа и си чувам 1 платица, 1 ксифо, 1 блек моли, 1 бета борец и 1 чистач.

Проблемот ми е женската платица. Страшно е агресивна и ги уби последните два машки ксифо што ги ставив во аквариумот (тие ми се единствените смртни случаи последниве месеци). Сега ставив еден со зеленкаста опашка и некако за нијанса повеќе се слагаат ама гледам пак го брка и го грицка. Со сите други комшии се слага платицата, само и сметаат машките ксифо... Не би сакал пак да го убие па и не ми е јасно што можам да преземам? Мислев да ставам повеќе растенија за да може да се кријат и секој да си има простор?

 :dontknow:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: агресивна платица
« Reply #1 on: October 05, 2013, 02:56:58 AM »
kupi mazjak platica ili zameni ja za ksifo zenka

Sent from my PRIVILEG MPC-1 using Tapatalk 2

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: агресивна платица
« Reply #2 on: October 05, 2013, 06:43:38 AM »
 Moze li slika od platicata?

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 37
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: агресивна платица
« Reply #3 on: October 05, 2013, 07:56:14 AM »
Слика ќе може од понеделник, аквариумот ми е на работа.

На што конкретно мислиш?

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: агресивна платица
« Reply #4 on: October 05, 2013, 08:21:09 AM »
 Cisto bi sakal da vidam kako izgleda agresivna platica.Moze i klipce ako mozes da snimis kako se odnesuva sprema drugite ribi.

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 37
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: агресивна платица
« Reply #5 on: October 05, 2013, 04:15:49 PM »
ОК, би можел наредна недела.

Инаку од прилика вака нешто изгледа бркањето и грицкањето:

Само кај мене е подинамично и поинтензивно и се случува „на бранови“ од по 5-10тина (како ќе ја прифрка платицата :no:)

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Одг: агресивна платица
« Reply #6 on: October 06, 2013, 12:05:02 AM »
 boske boske Ovie platici pozaebani bile i od ciklidite :D Prv pat gledam agresija kaj zivorodki voopsto.
Comming soon :)

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: агресивна платица
« Reply #7 on: October 06, 2013, 04:04:46 AM »
boske boske Ovie platici pozaebani bile i od ciklidite :D Prv pat gledam agresija kaj zivorodki voopsto.
Ogi iskreno i jas od taa pricina barav slika ili video.Do sega ne sum se soocil so agresivna zivorotka.Normalno maski se zbrkuvaat ama obicno nikogas ne zavrsuva fatalno.

vsutarov

 • Guest
Re: агресивна платица
« Reply #8 on: October 06, 2013, 02:33:53 PM »
More,more brkanje :-)  Sto hormoni i udrile?.Ova za vo discovery e.Maka si imal covekot.

Sent from my QP1070 using Tapatalk 2


Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Re: агресивна платица
« Reply #9 on: October 06, 2013, 10:58:32 PM »
kupi mazjak platica ili zameni ja za ksifo zenka

Sent from my PRIVILEG MPC-1 using Tapatalk 2

Eve uste ednas da povtoram.

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 37
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: агресивна платица
« Reply #10 on: October 08, 2013, 09:28:22 AM »
Got it.  :icon_salut:

Само не ми е јасно како сум начекал хормонално пореметена платица  basd

vsutarov

 • Guest
Одг: агресивна платица
« Reply #11 on: October 08, 2013, 10:09:16 AM »
A, be pa moze nekoj nov vid se ragja sto mu znaes.Evolucija mozda e vo prasanje.

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: агресивна платица
« Reply #12 on: October 08, 2013, 10:41:13 AM »
ne e cudno ,sekogas postojat isklucoci ...nekogas i naj agresivnite znaat da ne pokazat agresija kako i obratno (kako vo slucajov ) ;)

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 37
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: агресивна платица
« Reply #13 on: October 12, 2013, 04:08:54 AM »
Купив денес машка и почнаа пак да се бркаат ко симпатии у 3то одделение ebate beljata

Колку што ги мањачев околу пола саат се бркаа во интервали од минута-две ама барем ксифото здивна.

Ајде ќе видам од понеделник како ќе изгледа ситуација...

Offline FeelLikeFish

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2012
 • Location: Skopje, Macedonia
 • Age: 37
 • Posts: 103
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: агресивна платица
« Reply #14 on: October 14, 2013, 11:25:48 AM »
Дупли пост ама морам да се заблагодарам за предлогот. Денес без ниеден инцидент

Инаку а да купам една женка и за ксифото или па гужва ќе им направам така многу?  5805

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: агресивна платица
« Reply #15 on: October 15, 2013, 02:21:29 AM »
 Kupi mu greota e sam.I nema da im se mesha vo vrska na platicite.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal