collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[Today at 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Го чував на работа покрај биро околу година дена.

Волумен: 4,5 литри,
Осветлување: 7W 6400K штедлива
Фото период: 4 + 4 со 1 час пауза
Растенија: сагитарија и јава мов
Жители: RCS
Филтрација: -


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: Аквариумче  (Read 1253 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Аквариумче
« on: October 09, 2013, 12:49:38 PM »
Го чував на работа покрај биро околу година дена.

Волумен: 4,5 литри,
Осветлување: 7W 6400K штедлива
Фото период: 4 + 4 со 1 час пауза
Растенија: сагитарија и јава мов
Жители: RCS
Филтрација: -


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]
« Last Edit: March 27, 2016, 11:50:59 AM by pocttopus »
Спијат ли рибите?

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Аквариумче
« Reply #1 on: October 09, 2013, 12:54:56 PM »
Сликите се матни малку, пред малку го чистев.

Ништо посебно...
Спијат ли рибите?

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Аквариумче
« Reply #2 on: October 09, 2013, 12:58:59 PM »
многу убаво аквариумче... делува многу поголемо... секоја чест!  :icon_thumright:

 560855

пс - сликите убаво се гледаат... не се матни... јас го исчистив мониторот со крпа и сега почисто се гледаат.  boske
ппс - која да ја ставиме за насловна?  5805

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Аквариумче
« Reply #3 on: October 09, 2013, 01:01:54 PM »
 :happy:

Втората слика стај ја
Спијат ли рибите?

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Аквариумче
« Reply #4 on: October 09, 2013, 01:42:31 PM »
 Oooooooooo Zorane dugo te nije bilo.Da receme welcomback i so novi sili kon novi pobedi.Akvariumce interesno ama me zbuni so toa 4+1+4 casa osvetluvacki rezim.Ke mora da mi pojasnis zosto. :icon_thumright:

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Аквариумче
« Reply #5 on: October 09, 2013, 02:16:11 PM »
Тука сум јас нон стоп како ме нема. Инаку ова е повеќе како одјава отколку враќање назад. Се надевам не за долго...

Инаку за фото периодот ме зафркаваш или си сериозен :)
Спијат ли рибите?

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Аквариумче
« Reply #6 on: October 09, 2013, 02:24:48 PM »
 Najseriozno

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Аквариумче
« Reply #7 on: October 09, 2013, 02:33:02 PM »
Ја мислам дека ме зафркаваш ама ај :)

Причината за таков фото период е за да не земат замав алгите. Зошто нели на алгите им треба повеќе време за да почнат да ја користат светлината, т.е. да се "разбудат", па со паузата додатно им го отежнуваме "будењето". Додека тревите се  "будат" многу побргу и веднаш ја користат светлината.
Спијат ли рибите?

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Аквариумче
« Reply #8 on: October 09, 2013, 10:13:01 PM »
 Sum go znael ama mi otislo.Sega me potseti a i TIE STO NE ZNAEJA ZNAAT. :icon_salut:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Аквариумче
« Reply #9 on: October 09, 2013, 11:21:02 PM »
Мало бонбонче  applause

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Аквариумче
« Reply #10 on: October 10, 2013, 12:52:22 PM »
Спијат ли рибите?

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Аквариумче
« Reply #11 on: October 10, 2013, 01:03:20 PM »
 560855 Za nematot sliki

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Аквариумче
« Reply #12 on: October 10, 2013, 01:07:28 PM »
Ubava djungla, bas po moj vkus  :headbang:

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Аквариумче
« Reply #13 on: October 11, 2013, 02:01:38 PM »
Убав украс за на биро . И јас сум размислувал за нешто вакво слично .
него  кои се димензиите на 4,5 литри акв :D  ? 
Од што го направи капакот?  и 
Дали имаш филтрерче или си функционира без филтер?

Јас би сакал на ова да додадам уште 4  мажјак гупи со убав и голем опаш и толку.

Капакот е од  картон, кукиште од напојуванје за PC и самолеплива фолија.
Филтрација нема. Едноставо нема каде да ја скријам.
Ако ставиш гупи ракчињата ќе ги снема.
Спијат ли рибите?

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Аквариумче
« Reply #14 on: October 11, 2013, 02:42:21 PM »
Ne e pravilo deka ke gi snema :) Jas rakcinjata gi cuvam vo 18 litri akvariumce zaedno so gupi,oto,i ancistrusi.Znaes Zoran od tebe zemav 10 komada, sigurno 100 tina imam dadeno do sega :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Аквариумче
« Reply #15 on: October 11, 2013, 10:50:10 PM »
значи имат немат слики...  560855

Tags:
 

Users Online Users Online (26)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal