collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by p
[Today at 04:32:21 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 08:43:58 PM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by Ivanov Mitko
[May 19, 2020, 07:26:33 AM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]


Offtopic: PROaqua_The_King_Symphysodon by p
[May 01, 2020, 11:11:24 AM]


PROaqua_The_King_Symphysodon by DimitarJ
[April 23, 2020, 10:27:37 PM]


REEF-ot na Viktor by DimitarJ
[April 20, 2020, 10:09:45 PM]

The first post content
Ете неиздржа  :embarrass:Дискусите се во привремено живеалиште (голема благодарност до Кире @sick boy што ми излезе во пресрет и ми обезбеди аквариум "на неодредено време"  :icon_thumright:) поради проблеми со мојот нов аквариум ама и тоа набрзо ќе се реши (се надевам  :embarrass:). Дискусите многу ме бендисаа и решив да ги земам и покрај сите проблеми со аквариумот. Сите останати риби (плус два нови члена Ancistrus L181 (или L183) се префрлени во карантинскиот аквариум така да им е комотно на сите.

Овде ќе продолжам со слики од рибите (ако дозволат модераторите) па кога ќе биде готов аквариумот ќе отворам нова тема.

Ако имате прашања, пукајте.

Link

Author Topic: Неиздржа срце јуначко  (Read 3829 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Неиздржа срце јуначко
« Reply #60 on: November 18, 2013, 10:59:24 AM »
So zdravje da si go koristis.

 55655 побав да си купиш  :icon_thumright:

еве две набрзинка (со лошо светло)
Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Неиздржа срце јуначко
« Reply #61 on: November 18, 2013, 11:24:23 AM »
 55655 Оги (извини ми избега постот  :embarrass: ), се слушаме

Offline panabrzi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2013
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 137
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Неиздржа срце јуначко
« Reply #62 on: November 18, 2013, 02:13:36 PM »
Ova ako se sliki so loso svetlo, mozam da zamislam kakvi ke bidat so dobro svetlo?! :) So zdravje, so sreka da se sluzis so noviot telefon i uste mnogu dobri fotografii da gledame! :icon_thumright:

Offline Filip-che

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 408
 • Activity:
  0%
 • Karma: 36
Одг: Неиздржа срце јуначко
« Reply #63 on: November 18, 2013, 03:22:55 PM »
Супер фотографии applause. Си земал нов апарат изгледа? Уште подобар .
Со Срека моб. Апарат и многу фотки од Дискуси да праиш.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Неиздржа срце јуначко
« Reply #64 on: November 18, 2013, 03:31:01 PM »
 55655 @panabrzi и @Filip-che поубави да си купите

Еве уште една за вечерва и доста е


Offline Filip-che

 • Banned
 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 408
 • Activity:
  0%
 • Karma: 36
Одг: Неиздржа срце јуначко
« Reply #65 on: November 18, 2013, 03:40:29 PM »
Најубавото за крај го остави . За лаку ноч. :laugh:
 applause

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Неиздржа срце јуначко
« Reply #66 on: November 24, 2013, 04:38:56 AM »
Промена на вода, дневна рутина


Offline Exoterra

 • Forum Moderator
 • Aqua clen
 • *
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 411
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Неиздржа срце јуначко
« Reply #67 on: November 24, 2013, 12:52:28 PM »
Sekoj den im se menuva voda?????? Jas znam ednas nedelno.......

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 11251
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Неиздржа срце јуначко
« Reply #68 on: November 24, 2013, 01:01:57 PM »
 Za diskusite e toa mnogu pozelna postapka koga se vo faz na rastenje i oformuvanje.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Неиздржа срце јуначко
« Reply #69 on: November 24, 2013, 01:29:26 PM »
Што повеќе и почесто, тоа подобро, барем додека растат (затоа што почесто и пообилно се хранат), после тоа може со една до две 30-40% промени неделно

еве една од денес сликана под 10.000К лед


Offline Exoterra

 • Forum Moderator
 • Aqua clen
 • *
 • Join Date: Jan 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 411
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Неиздржа срце јуначко
« Reply #70 on: November 25, 2013, 01:13:48 PM »
Aaaa se razocarav! Jas imam vo plan da stavam taka pogolem akvarium vo dnevna soba so desetina diskusi. ama koj ke menuva tolku voda, pa uste i ako treba RO da se stavi, treba non-stop da ja pravam vo kupatilo.......moze li bar pomalku voda i ne tolku cesto (bar ednas nedelno)? Fis izvini so prasanjava von tema, ama da otvaram nova samo za edno blic prasanje, ne vredi, koga ke pocnam so realizacijata togas ke si otvoram i tamu se ke prasuvam....Inaku sto da kazam, nema oci na koi ne bi im se dopadnale diskusite! Samo napred i edvaj cekam da vidam kako ke ti izgleda akvariumot!

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7371
 • Activity:
  4%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Неиздржа срце јуначко
« Reply #71 on: November 25, 2013, 01:55:04 PM »
Ako si kupis porasnati

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Неиздржа срце јуначко
« Reply #72 on: November 25, 2013, 02:07:42 PM »
РО вода не ти треба освен ако немислиш да ги мрестиш, а за промена на вода најмногу зависи од големината на дискусите и колку риби планираш да ставиш во аквариумот. Некое непишано правило е 40 литри за возрасна риба така да ако планираш 10 дискуси ќе ти треба аквариум од 400 литри (мада ќе се стиснат и во помал  :D, според Danziger 30 литри е некој минимум) ама пак ќе мораш да го одржуваш квалитетот на водата со почести промени. Уште една битна работа при набавка на дискуси е да земеш што поголеми можеш (минимум 10-11 цм должина (се мери од врв на уста до крај на опаш)), ќе те кошта повеќе ама ќе имаш повеќе време за уживање а помалку обврски околу нив. Исто според Danziger, кој е врвен Израелски одгледувач (како што знаете таму имаат проблем со питка вода) 10% дневно промена на вода (со редовно усисување на дното) е доволно за раст на дискусите, мада со тоа нема да се сложат одгледувачите од Азија кои менуваат и по 100% вода дневно (некогаш и двапати).

Ќе ви дадам и еден пример од членка на Simply Discus форумот, која во два наврати успева од 4 инчни (10 цм) Stendker (најдобриот Европски одгледувач на дискуси) дискуси да ги израсне до 9 инчи (22.5 цм) (не е лага затоа што има слики од рибите сликани на метро). Нејзина рутина е 30% промена наутро после првот оброк и 90% навечер после последниот, па сега видете.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Неиздржа срце јуначко
« Reply #73 on: November 25, 2013, 02:12:36 PM »
Ова го пишав во темата на Bane, според Discus-Hans (увозник на Stendker дискуси во Америка) ове е оптимален раст на дискусите

2 ~ 2.5" 3 months
3 ~ 3.5" 4.5 months
4" 6 months
5" 9 months
6" 18 months
7"+ 24 months

1 инч = 2.54 сантиметри

Кај нас е проблем да дознаеш колку се стари дискусите што си ги набавил, мада мислам дека и нашите увозници може да се потрудат и да ги набават тие информации при увоз.

Tags:
 

Users Online Users Online (28)
Members Google (3)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal