collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Бидејќи немам искуство со цо2 боци (досега работам со DIY варијантата, а во план ми е да го унапредам системот со боца), да ве прашам поискусните дали е добра боца од 0,5л, колку време би траела со едно полнење и слично... Дали цената за оваа боца е висока или добра (да не речам ниска, исто немам осет за ова, никогаш не сум купувал) 550 денари само боцата?  55655

Link

Author Topic: Боца за CO2?  (Read 5077 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline decobt

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Feb 2011
  • Location: Битола-Скопје-Битола
  • Age: 32
  • Posts: 900
  • Activity:
    0%
  • Karma: 42
Боца за CO2?
« on: October 19, 2013, 04:33:09 AM »
Бидејќи немам искуство со цо2 боци (досега работам со DIY варијантата, а во план ми е да го унапредам системот со боца), да ве прашам поискусните дали е добра боца од 0,5л, колку време би траела со едно полнење и слично... Дали цената за оваа боца е висока или добра (да не речам ниска, исто немам осет за ова, никогаш не сум купувал) 550 денари само боцата?  55655
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

vsutarov

  • Guest
Re: Боца за CO2?
« Reply #1 on: October 19, 2013, 06:18:07 AM »
Vnimavajte od kade sto kupuvate,bocata treba da e so validen pecat inaku ne moze da se polni.

Sent from my PAP4500TDUO using Tapatalk 2


Offline decobt

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Feb 2011
  • Location: Битола-Скопје-Битола
  • Age: 32
  • Posts: 900
  • Activity:
    0%
  • Karma: 42
Одг: Боца за CO2?
« Reply #2 on: October 19, 2013, 06:23:17 AM »
Ова е боцата
[Login or Register]
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline decobt

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Feb 2011
  • Location: Битола-Скопје-Битола
  • Age: 32
  • Posts: 900
  • Activity:
    0%
  • Karma: 42
Одг: Боца за CO2?
« Reply #3 on: October 19, 2013, 06:42:11 AM »
120л аквариум...
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline decobt

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Feb 2011
  • Location: Битола-Скопје-Битола
  • Age: 32
  • Posts: 900
  • Activity:
    0%
  • Karma: 42
Одг: Боца за CO2?
« Reply #4 on: October 19, 2013, 06:49:15 AM »
Полнењето Битола ќе биди, само уште немам "откриено" кај полнат, ќе се распрашам, ваљда Меџитлија  :laugh:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline majakashi

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Mar 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 1265
  • Activity:
    0%
  • Karma: 57
Одг: Боца за CO2?
« Reply #5 on: October 19, 2013, 08:54:43 AM »
Spored mene mnogu ti e mala 0.5l brzo ke opagja pritisokot i vozmozno e da imas problemi so regulacijata... ( za nano Aq bi ja upotrebuval)

vsutarov

  • Guest
Одг: Боца за CO2?
« Reply #6 on: October 19, 2013, 10:35:07 AM »
Ako ja odneses regularno vo nekoja registrirana firma da ja polnis,uste koga ke ja vidat ke te zamolat sto pobrzo da go napustis objektot.

Offline decobt

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Feb 2011
  • Location: Битола-Скопје-Битола
  • Age: 32
  • Posts: 900
  • Activity:
    0%
  • Karma: 42
Re: Боца за CO2?
« Reply #7 on: October 19, 2013, 02:47:58 PM »
Blagodaram za sovetite! :)

Sent from my ST23i using Tapatalk 2

Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline StefanPatriot

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Sep 2013
  • Location: Veles
  • Age: 28
  • Posts: 76
  • Activity:
    0%
  • Karma: 1
Одг: Боца за CO2?
« Reply #8 on: October 19, 2013, 03:44:33 PM »
so e razlikata megu boca i fozdusna pumpa? so boca poekonmicno e ili nesto drugo e u prasanje?

Offline ViktorD

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jan 2012
  • Location: Skopje
  • Age: 29
  • Posts: 430
  • Activity:
    0%
  • Karma: 45
Одг: Боца за CO2?
« Reply #9 on: October 19, 2013, 04:23:28 PM »
Znachi nema vrska deka ne mozhe da se polni, mozhe imam i jas takva pola litarska. Inaku, baraj vo Bitola servis za protiv pozharni aparati, tamu mozhe da ti ja polnat. Mojata ja polnam vo Pastor Luks, prodavnica za pp aparati :)
“I’m not saying I’m gonna change the world, but I guarantee that I will spark the brain that will change the world.”

vsutarov

  • Guest
Одг: Боца за CO2?
« Reply #10 on: October 19, 2013, 09:08:25 PM »
Znachi nema vrska deka ne mozhe da se polni, mozhe imam i jas takva pola litarska. Inaku, baraj vo Bitola servis za protiv pozharni aparati, tamu mozhe da ti ja polnat. Mojata ja polnam vo Pastor Luks, prodavnica za pp aparati :)

Gledam deka nekoi raboti seuste ne gi razbiras,no ke dojdeme do glavnoto.Aj kazi kako ti ja polnat vo Pastor?Na koj princip?Od tehnicki aspekt mislam.Da ne slucajno ja zakacuvaat na druga boca ili da ne slucajno ja polnat preku kompresorska masina.

Offline voyagerbk

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jun 2010
  • Location: Kavadarci
  • Age: 41
  • Posts: 322
  • Activity:
    0%
  • Karma: 24
Одг: Боца за CO2?
« Reply #11 on: October 20, 2013, 01:20:06 AM »
Во кавадарци е Мисс Пасторка :) Полнат мали боци но е премногу скапо. Во принцип тие ги одржуваат противпожарните апарати во кои спаѓаа и цо2 противпожарните боци.Е сега ако се во добро ласположение  :D или пак ако имате некој познат може би и ќе се нафатат да ја наполнат боцата. Во спротивно црево спојки и од голема боца ( 100% Полна )
Voyager-BK

Offline decobt

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Feb 2011
  • Location: Битола-Скопје-Битола
  • Age: 32
  • Posts: 900
  • Activity:
    0%
  • Karma: 42
Одг: Боца за CO2?
« Reply #12 on: October 20, 2013, 11:24:07 AM »
Добро сега расчистивме за боцата, друго прашање ми е шо треба друго освен боцата (тие манометри, регулатори како оди, шо оди...?) и кај можам да набавам...
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline ViktorD

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jan 2012
  • Location: Skopje
  • Age: 29
  • Posts: 430
  • Activity:
    0%
  • Karma: 45
Одг: Боца за CO2?
« Reply #13 on: October 20, 2013, 01:15:10 PM »
Znachi nema vrska deka ne mozhe da se polni, mozhe imam i jas takva pola litarska. Inaku, baraj vo Bitola servis za protiv pozharni aparati, tamu mozhe da ti ja polnat. Mojata ja polnam vo Pastor Luks, prodavnica za pp aparati :)

Gledam deka nekoi raboti seuste ne gi razbiras,no ke dojdeme do glavnoto.Aj kazi kako ti ja polnat vo Pastor?Na koj princip?Od tehnicki aspekt mislam.Da ne slucajno ja zakacuvaat na druga boca ili da ne slucajno ja polnat preku kompresorska masina.
Viktor iskreno ne znam, ja davam bocata i chekam nadvor, vo sekoj sluchaj ne se slusha nishto slichno na kompresor i t n.. Bocata mi trae, za mojot 100litarski da ne preteram ama 5-6 meseci sigurno :) Ama mislam deka polnat samo boci kupeni od kaj niv. Do site chlenovi shto kje sakaat da polnat tamu boca, koga kje otidete vo pastor kazhete deka bocata vi e kupena od kaj niv :)
“I’m not saying I’m gonna change the world, but I guarantee that I will spark the brain that will change the world.”

vsutarov

  • Guest
Re: Боца за CO2?
« Reply #14 on: October 20, 2013, 04:22:34 PM »
Eve za sto se raboti i sekoj treba da znae sto koristi boca ili ke koristi.Vo sk. licencirani firmi se messer kaj kvantaski i tehnogas nakaj zlokukjani patot kolku sto znam.Znaci deka tie atestiraat.Ke kaze nekoj toa e zemanje pari.Ne e bas taka.Atestot ja proveruva bocata(tuka spagjaat bas site boci) koja odvnatre korodira i ne znaeme do koj stepen e,na sekoi 5god.Toa go pravat so mnogu pogolem pritisok odkolku bocata nekogas ke bide so obicno polnenje.Ova ne e za djabe napraveno,koj i da ve ubeduva vo sprotivno ocigledno i samiot slabo gi poznava rabotite.Periodot nekoi postrucni go opredelile(prezemeni standardi od razvienite zemji) znaejki otprilika za kolku vreme moze da progresira korozijata do kriticno nivo.Isto taka se proveruva i ventilot koj isto taka e golema vaznost za vasata bezbednost.
Probajte prvo da si go zamislite pritisokot od 50na bari vo edna boca,za primer guma na kola ima nekade 2bari otprilika mislam.
NE SI IGRAJTE SO OVIE RABOTI,BOCITE GO DELAT SO VAS ZIVOTNIOT PROSTOR,NEKOI OD VAS IMATE I DECA.
Atestiranje porano bese okolu 7-800den mislam,a trae 5god.

Sent from my PAP4500TDUO using Tapatalk 2


Offline ViktorD

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Jan 2012
  • Location: Skopje
  • Age: 29
  • Posts: 430
  • Activity:
    0%
  • Karma: 45
Одг: Боца за CO2?
« Reply #15 on: October 21, 2013, 03:54:41 AM »
Tetka mi raboti vo Tehnogas, atestiranje e 3400 denari za 3 godini :) A toa deka koga vekje imash atest si siguren i spiesh mirno e tochno, zatoa mojata vo podrum e i imam pushteno crevo do gore :)
“I’m not saying I’m gonna change the world, but I guarantee that I will spark the brain that will change the world.”

vsutarov

  • Guest
Одг: Боца за CO2?
« Reply #16 on: October 21, 2013, 04:56:52 AM »
Cenata sigurno ne bese taa koga lani testirav vo messer,mislam deka 20evra mi zemaa.Taa cena sto ja kazuvas da ne e so zamena na ventilot?Inaku atestot sto mi go pravea e za 5 godini,barem mislam ke poglednam na bocata

Offline goch

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Oct 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 34
  • Posts: 1352
  • Activity:
    0%
  • Karma: 108
Одг: Боца за CO2?
« Reply #17 on: October 21, 2013, 05:14:30 AM »
Јас денеска се јавив во Техно Гас да прашам за боца и за атест, ми рекоа дека немаат помали боци од 10 литри. А атест е околу 1100 денари како што рече Vsutarov, и дека можеш да си однесеш боца купена од друго место да ти ја атестираат.

пс: Виктор не лажи дека боцата ти е во подрум, во соба му е до кревет. :)))
Goran Manevski

vsutarov

  • Guest
Re: Боца за CO2?
« Reply #18 on: October 21, 2013, 06:11:30 AM »
Probajte da davate potvrdeni infomacii,imajki na um deka poveke clenovi citaat.
Blagodaram

Sent from my PAP4500TDUO using Tapatalk 2


vsutarov

  • Guest
Re: Одг: Боца за CO2?
« Reply #19 on: October 21, 2013, 06:14:56 AM »
Јас денеска се јавив во Техно Гас да прашам за боца и за атест, ми рекоа дека немаат помали боци од 10 литри. А атест е околу 1100 денари како што рече Vsutarov, и дека можеш да си однесеш боца купена од друго место да ти ја атестираат.

пс: Виктор не лажи дека боцата ти е во подрум, во соба му е до кревет. :)))

Da dodadam samo,ne moze bilo kakva boca,duri mislam ne moze ni prenameneti od PP aparati.Bocata mora da bide namenska za CO2 ili O2,no ke mora da se informirate za potvrda.

Sent from my PAP4500TDUO using Tapatalk 2


Tags:
 

Users Online Users Online (34)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal