collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
После два неуспешни обиди, скоро тримесечно одлагање и многу искинати живци, аквариумот е конечно активен. Голема благодарност до Борис Aquatica (и јавно извинување ако му досаѓав) за реализирање на проектов.

Па да почнеме, ова е сегашната состојба, но ќе има измени во иднина.
 
Постоље: Метален рам од 3-ка профил обложен со 16-ка иверица, одозгора 4-ка плоча

Аквариум: Димензии 97x47x52 (ДxШxВ) 240 литри, 10-ка стакло, предно Clear white со горни појачувања и дупло дно (Зошто дупло дно? Не прашувајте!)

Светло: 3х10W power LED (1x10000K, 2x6500K), во план е измена и додавање на плави и црвени ледови

Филтрација: Канистер SunSun 1000 l/h и внатрешен сунгер филтер

Грејачи: 2x200W (1xTetra 1xAtman)

Од вчера жители се само седум дискуси, но наредниве денови ќе им се придружат и Rumminose и Cardinal тетрите, Corydoras-ите (Panda, Sterbai, Aeneus) и Ancistrus-ите. Во план ми е да додадам и растенија поради тоа што неможам да најдам дрво по мој мерак, понатаму ако се појави нешто може и да се смени сетапот. Растенијата ќе бидат насадени во садови во кварцен песок Kema со гранулација од 0.3-0.8 мм збогатен со Pfertz root tabs.


Link

Author Topic: Дискуси - Нов Почеток  (Read 25352 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Дискуси - Нов Почеток
« on: December 01, 2013, 02:13:46 PM »
После два неуспешни обиди, скоро тримесечно одлагање и многу искинати живци, аквариумот е конечно активен. Голема благодарност до Борис Aquatica (и јавно извинување ако му досаѓав) за реализирање на проектов.

Па да почнеме, ова е сегашната состојба, но ќе има измени во иднина.
 
Постоље: Метален рам од 3-ка профил обложен со 16-ка иверица, одозгора 4-ка плоча

Аквариум: Димензии 97x47x52 (ДxШxВ) 240 литри, 10-ка стакло, предно Clear white со горни појачувања и дупло дно (Зошто дупло дно? Не прашувајте!)

Светло: 3х10W power LED (1x10000K, 2x6500K), во план е измена и додавање на плави и црвени ледови

Филтрација: Канистер SunSun 1000 l/h и внатрешен сунгер филтер

Грејачи: 2x200W (1xTetra 1xAtman)

Од вчера жители се само седум дискуси, но наредниве денови ќе им се придружат и Rumminose и Cardinal тетрите, Corydoras-ите (Panda, Sterbai, Aeneus) и Ancistrus-ите. Во план ми е да додадам и растенија поради тоа што неможам да најдам дрво по мој мерак, понатаму ако се појави нешто може и да се смени сетапот. Растенијата ќе бидат насадени во садови во кварцен песок Kema со гранулација од 0.3-0.8 мм збогатен со Pfertz root tabs.

« Last Edit: February 26, 2016, 08:11:51 AM by Kiko »

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #1 on: December 01, 2013, 02:39:43 PM »
Еве неколку слики од рибите во новиот дом
Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #2 on: December 01, 2013, 02:43:28 PM »
odlicen voved ( i start )  applause

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #3 on: December 01, 2013, 03:12:53 PM »
Ajde so sreka. Vreme bese  :icon_thumright:

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #4 on: December 01, 2013, 03:19:23 PM »
 55655 дечки, па ко воли нек изволи  :D

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #5 on: December 01, 2013, 03:36:07 PM »
За почеток саксии со кварц и таблети за прихрана + ПроФито (супер тераат тревите во малиот аквариум на овој начин ама може да се договориме да ми го дадеш тајниот рецепт за подлога  :D), понатаму ќе видиме, најверојатно и голиот дел ќе биде прекриен со истиот песок (потенок слој) а може и да се стават и камења (имам црни) за да се покријат саксиите и да се даде малку контраст.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #6 on: December 01, 2013, 03:55:42 PM »
Ја гласам за покривање на цел акв макар со пола сантим слој на песок, да не се гледа стакло  .  BB e  за по фарми и одгледувалишта . За дома е комплет Акв.  :icon_thumright: .

А за саксиите ке праиме марифет. Нема многу филозофија таму.

Така и планирав, ама не одма, сега неколку дена нека легнат дискусите, јас во меѓувреме ќе ги припремам саксиите (ќе ги направам од стакло, коритца во различни големини), после ќе одат растенијата внатре, па по извесен период ќе се покрие и другиот дел со подлога (веќе е набавена вреќа од 25 кг со која би се покрило целото дно, слој некаде 2 цм)

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #7 on: December 01, 2013, 10:57:44 PM »
со среќа стартот... и многу добро сликовито и детално опишување на новиот почеток... пример за другите како ја започна темава...  applause

и дискусите убави... особено тој црвениот...  те чекаме понатаму... :icon_thumright:

 560855

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #8 on: December 01, 2013, 11:23:15 PM »
Со среќа стартот  :headbang:

Offline mocika

 • Banned
 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Apr 2011
 • Location: kumanovo
 • Age: 41
 • Posts: 1362
 • Activity:
  0%
 • Karma: 99
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #9 on: December 01, 2013, 11:59:40 PM »
So srekja noviot akvarium.  560855

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Дискуси - Нов Почеток
« Reply #10 on: December 02, 2013, 02:11:17 AM »
Pece druze ti si eden od najgolemite sitnicari sto gi poznavam vo hobivo.Chovek nemoze da najde zamerka na toa kako e osmisleno i izraboteno, gledano od site mozni aspekti.So sigurnosta preteruvas ali te razbiram :) Proektov kompletno ti e kamen! Bravo za trudot i ubavite sliki, ke pravis kafe denovive da go vidam chudovo vo zivo! So srekja konecno :)


Sent from my iPhone using [Login or Register]
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #11 on: December 02, 2013, 02:56:37 AM »
So sreka noviot aquarium 560855.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #12 on: December 02, 2013, 03:15:06 AM »
 Mnogu seriozen start,So netrpenie cekame prodolzenie. 560855

Offline panabrzi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2013
 • Location: Skopje
 • Age: 37
 • Posts: 133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #13 on: December 02, 2013, 03:49:47 AM »
Se slozuvam so Filip za podlogata, rastenijata itn... Jas sum za tie raboti, ic ne gi sakam teglite. So sreka startot i napravi go zverski, da ti e merak da sedis pred nego od ubava flora i fauna se razbira! :icon_thumright:

Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 38
 • Posts: 1765
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #14 on: December 02, 2013, 04:29:55 AM »
So srekja noviot start Pece. Samo strplivo se kje si bide ok.  560855
Comming soon :)

Offline Vlatkon

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Dec 2010
 • Location: Negotino
 • Age: 35
 • Posts: 1116
 • Activity:
  0%
 • Karma: 49
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #15 on: December 02, 2013, 04:40:53 AM »
Со среќа другар, џам се и АК и рибите,
али не можам да ја сфатам поентата на гол  "шоу тенк"?
Се гледа профи пристапот, али не ми е јасно ова?

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #16 on: December 02, 2013, 05:06:17 AM »
So sreka startot da te sluzi

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 29
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #17 on: December 02, 2013, 06:38:18 AM »
Со среќа новиот дискусен аквариум ! Предходниот беше екстра ама од овој ќе очекуваме уште повеќе.   3dclin

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #18 on: December 02, 2013, 08:54:13 AM »
 55655 на сите

DJ - не сум ситничар ама кога се прави нешто сакам да биде како што треба и да функционира беспрекорно (ова не е само за аквариумот, зборувам општо, па нели сме платиле, ако сме платиле нека биде како што треба), да спијам мирно а не цело време таму да ми е мислата.

Vlatkon - аквариумот нема да остане гол (и јас не ги сакам како што кажа panabrzi теглите), во моментов нема ништо (подлога, позадина) затоа што аквариумот не беше тестиран и директно после сушење е донесен кај мене и полнет е на лице место, ситните риби само што ги префрлив и за неколку дена да ги спремам саксиите и ќе се насадат растенијата.

еве како напредуваат растенијата во малиот аквариум

Валиснеријата небеше ни 30 цм а сега е најмалце 1 метар

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 47
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #19 on: December 02, 2013, 08:59:35 AM »
Заборавив да пишам  :embarrass:

DJ повели кога сакаш, јави ми се ќе се договориме

Tags:
 

Дискуси - почеток

Started by fis

Replies: 382
Views: 40526
Last post October 09, 2013, 10:51:08 AM
by Ban4o
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal