collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by Aquatica
[Yesterday at 10:48:14 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:45:08 PM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by Ivanov Mitko
[May 19, 2020, 07:26:33 AM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]


Offtopic: PROaqua_The_King_Symphysodon by p
[May 01, 2020, 11:11:24 AM]


PROaqua_The_King_Symphysodon by DimitarJ
[April 23, 2020, 10:27:37 PM]


REEF-ot na Viktor by DimitarJ
[April 20, 2020, 10:09:45 PM]

The first post content
После два неуспешни обиди, скоро тримесечно одлагање и многу искинати живци, аквариумот е конечно активен. Голема благодарност до Борис Aquatica (и јавно извинување ако му досаѓав) за реализирање на проектов.

Па да почнеме, ова е сегашната состојба, но ќе има измени во иднина.
 
Постоље: Метален рам од 3-ка профил обложен со 16-ка иверица, одозгора 4-ка плоча

Аквариум: Димензии 97x47x52 (ДxШxВ) 240 литри, 10-ка стакло, предно Clear white со горни појачувања и дупло дно (Зошто дупло дно? Не прашувајте!)

Светло: 3х10W power LED (1x10000K, 2x6500K), во план е измена и додавање на плави и црвени ледови

Филтрација: Канистер SunSun 1000 l/h и внатрешен сунгер филтер

Грејачи: 2x200W (1xTetra 1xAtman)

Од вчера жители се само седум дискуси, но наредниве денови ќе им се придружат и Rumminose и Cardinal тетрите, Corydoras-ите (Panda, Sterbai, Aeneus) и Ancistrus-ите. Во план ми е да додадам и растенија поради тоа што неможам да најдам дрво по мој мерак, понатаму ако се појави нешто може и да се смени сетапот. Растенијата ќе бидат насадени во садови во кварцен песок Kema со гранулација од 0.3-0.8 мм збогатен со Pfertz root tabs.


Link

Author Topic: Дискуси - Нов Почеток  (Read 13334 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline goch

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 31
 • Posts: 1352
 • Activity:
  0%
 • Karma: 108
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #20 on: December 02, 2013, 09:09:12 AM »
Честито Фис, супер се рипкив, со среќа новиот старт.
Goran Manevski

Offline Aljosha

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Штип
 • Age: 29
 • Posts: 170
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #21 on: December 02, 2013, 09:17:02 AM »
Со среќа новиот старт Фис, навистина се познава дека работите ги тераш педантно. Таков ќе биде и аквариумот.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #22 on: December 02, 2013, 09:31:50 AM »
 55655 дечки, еве и едно видео (малце slow motion  :D )


Offline igorMK

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Dec 2011
 • Location: KUMANOVO
 • Age: 41
 • Posts: 241
 • Activity:
  0%
 • Karma: 39
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #23 on: December 02, 2013, 10:03:00 AM »
 applause so sreka start

Offline panabrzi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2013
 • Location: Skopje
 • Age: 33
 • Posts: 133
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #24 on: December 02, 2013, 11:24:38 AM »
Masala ke ima sto da se sadi! Vallisneria-ta e top, edno od moite omileni rastenija! Vo stanje sum samo vallisneria da imam vo aq. :D

vsutarov

 • Guest
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #25 on: December 02, 2013, 03:16:27 PM »
So srekja startot,mnogu dobro izgleda.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #26 on: December 02, 2013, 03:27:00 PM »
 55655 дечки

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #27 on: December 09, 2013, 10:28:05 AM »
Ми се случија милион неубави работи изминатава недела како во приватниот живот (останав без работа, болести во семејството ...) така и со аквариумот (ми умре еден дискус, нервно пореметување (неможев да најдам друго објаснување, ќе ставам видео после)). Денес решив да ги насадам растенијата во сакси од стакло, а следниве денови ќе го ставам и другиот дел од подлогата и дрвата. Еве некоја сликаи еве две од последната "аквизиција" убав примерок Red Dragon малце е побелен овде, сликано одма после промена на вода


Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 46
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #28 on: December 09, 2013, 10:31:52 AM »
 Fantazija.Vo kakva odbrambena formacija se naredeni kako goveda. applause

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7317
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #29 on: December 09, 2013, 10:35:14 AM »
Odlicni fotki.
Ti posakuvam pobrzo da go svrtish trkaloto na ubavi neshta.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 54
 • Posts: 12153
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #30 on: December 09, 2013, 10:45:19 AM »
Se distancirav od davanje komentari po akvariumi, gledam od strana sto se desava i stvarno me raduva koga gledam se poveke proekti.

Prvo se nadevam personalnite raboti ke se sredat sto pobrzo, toa e najvaznoto!

Diskusite se top, tuka nema komentar. Greska e tvojot pristap kon celiot ovoj proekt!

Diskusot e edna od najotpornite ribi, so pravilna ishrana nabilduva super jak imunitete taka da samiot se spravuva so bolesti. Najbitnoto kaj diskusot e vodata, ne deka taa treba da bide solza tuku parametrite treba da i se konstantni.

Ti gi vnese prvo diskusite, sega so nov dodatok vodata ti trpi promeni, so sekoja nova trevka imas oscilaciji na parametri a toa e najgolemiot neprijatel na diskusot.

Se nadevam deka matam prazna slama, no koga zboruvam za diskusi mislam deka imam malce iskustvo :)
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #31 on: December 09, 2013, 11:09:09 AM »
 55655 дечки

Еве видео од однесувањето на болниот дискус, наеднаш почна да плива неконтролирано, да се удира од стакло, да плива во круг, после некоја секунда како ништо да небило, па пак исто, по два дена умре ("чудното" однесување беше во гол аквариум).Се е во ред тоа што го пиша @Admin (денoвиве ќе биде полошо по додавање на песокот), но така налагаше ситуацијата, осцилации на параметрите нема да дозволам (барем се надевам  :embarrass: ) пошто планирам да продолжам со големи дневни промена на вода.

Offline sick boy

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Oct 2011
 • Location: Skopje-Butel 2
 • Age: 40
 • Posts: 525
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
  • http://s13.postimage.org/6ibpny35x/demasoni72copy.png
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #32 on: December 09, 2013, 11:18:30 AM »
Cim imas vakov slucaj so aq ne trebase da go vrakas privremeniot a i prstot nemase da go udris :D :D 
Odlicni diskusi   applause  applause  i cekaj me na kafe denovive   
eve i edna  560855 kako sto e redot
Computergames don't affect kids. I mean if Pacman affected our
generation as kids, we'd all run around in darkened rooms eating pills
and listening to repetitive music...
[Login or Register]

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 25
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #33 on: December 09, 2013, 11:18:58 AM »
топ се дискусите

ова како за амерички футбал одбрамбена формација  3dclin

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 54
 • Posts: 12153
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #34 on: December 09, 2013, 11:23:00 AM »
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7385
 • Activity:
  42%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #35 on: December 09, 2013, 11:23:42 AM »
посакувам поскоро да се сменат работите на подобро и да можеш релаксирано да им се посветиш на овие прекрасни дискуси.
многу добри фотографии од нив!

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7317
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #36 on: December 09, 2013, 11:31:36 AM »
Znaci prazy u cel tank

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #37 on: December 09, 2013, 11:40:03 AM »
[Login or Register]

Читав многу и може да биде се, од flagelitis, gill flukes, па до "краток спој" на единка, моментално сите останати се однесуваат нормално, ама за секој случај ги хранам со залучена храна (еден оброк) и еден оброк храна со Flagyl. Prazi(quantel) неможам да најдам (ќе ми донесат од Америка ама тоа ќе биде за некој месец), ако знае некој кај има нека пише (во Скопјево ги пошетав сите ветеринарни, некој од страна ако најде пишете).

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7317
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Re: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #38 on: December 09, 2013, 11:44:20 AM »
Cekaj da vidam vo mojata apteka.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 44
 • Posts: 590
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Re: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #39 on: December 09, 2013, 11:46:09 AM »
Cekaj da vidam vo mojata apteka.

ајде Диме спасувај  :D

Tags:
 

Дискуси - почеток

Started by fis

Replies: 382
Views: 21829
Last post October 09, 2013, 10:51:08 AM
by Ban4o
Users Online Users Online (31)
Members Google (5)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal