collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Today at 08:43:58 PM]


Sreken rodenden by p
[May 22, 2020, 11:10:40 PM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by Ivanov Mitko
[May 19, 2020, 07:26:33 AM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]


Offtopic: PROaqua_The_King_Symphysodon by p
[May 01, 2020, 11:11:24 AM]


PROaqua_The_King_Symphysodon by DimitarJ
[April 23, 2020, 10:27:37 PM]


REEF-ot na Viktor by DimitarJ
[April 20, 2020, 10:09:45 PM]

The first post content
После два неуспешни обиди, скоро тримесечно одлагање и многу искинати живци, аквариумот е конечно активен. Голема благодарност до Борис Aquatica (и јавно извинување ако му досаѓав) за реализирање на проектов.

Па да почнеме, ова е сегашната состојба, но ќе има измени во иднина.
 
Постоље: Метален рам од 3-ка профил обложен со 16-ка иверица, одозгора 4-ка плоча

Аквариум: Димензии 97x47x52 (ДxШxВ) 240 литри, 10-ка стакло, предно Clear white со горни појачувања и дупло дно (Зошто дупло дно? Не прашувајте!)

Светло: 3х10W power LED (1x10000K, 2x6500K), во план е измена и додавање на плави и црвени ледови

Филтрација: Канистер SunSun 1000 l/h и внатрешен сунгер филтер

Грејачи: 2x200W (1xTetra 1xAtman)

Од вчера жители се само седум дискуси, но наредниве денови ќе им се придружат и Rumminose и Cardinal тетрите, Corydoras-ите (Panda, Sterbai, Aeneus) и Ancistrus-ите. Во план ми е да додадам и растенија поради тоа што неможам да најдам дрво по мој мерак, понатаму ако се појави нешто може и да се смени сетапот. Растенијата ќе бидат насадени во садови во кварцен песок Kema со гранулација од 0.3-0.8 мм збогатен со Pfertz root tabs.


Link

Author Topic: Дискуси - Нов Почеток  (Read 13293 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 42
 • Posts: 1589
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #240 on: February 04, 2014, 10:27:09 PM »
odlicna fotosesija ali putujucata trevka e zakon ja zakasniv sve razdigaat

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 32
 • Posts: 1565
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #241 on: February 04, 2014, 11:03:37 PM »
Pece mnogu profesionalci za fotografija moze voda da ti nosat, i toa so profi aparati  :icon_salut: .Mnoooogu dobro  applause
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #242 on: February 05, 2014, 10:26:39 AM »
Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 53
 • Posts: 1128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 61
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #243 on: February 05, 2014, 01:13:06 PM »

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #244 on: February 05, 2014, 01:22:25 PM »
lol @Cvijo  boske

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #245 on: February 15, 2014, 01:22:49 PM »
Нешто од денес, има и нешто ново, ќе приметите на сликите  :D
Offline Ogi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Oct 2010
 • Location: Kumanovo
 • Age: 34
 • Posts: 1774
 • Activity:
  0%
 • Karma: 85
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #246 on: February 15, 2014, 02:58:41 PM »
Odlicni i sliki i diskusi  58805 58805 Sto e novo ? :) Mangrovanot mi izlgeda nov ?  :embarrass:
Comming soon :)

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 54
 • Posts: 12168
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #247 on: February 16, 2014, 01:59:30 AM »
marlboroto ne go gledam, go smena ili dodade? pandi novi?
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #248 on: February 16, 2014, 03:45:53 AM »
Red Melon-от е тргнат а додаден е еден поголем тиркиз, другото е се по старо


Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 54
 • Posts: 12168
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #249 on: February 16, 2014, 06:44:59 AM »
 fgdhfd
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 32
 • Posts: 1565
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Дискуси - Нов Почеток
« Reply #250 on: February 16, 2014, 06:58:09 AM »
Ubav ubav :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Juventino

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Feb 2014
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 18
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #251 on: February 26, 2014, 02:47:10 PM »
Preubavu diskusi, varijeteti, generalno...Bravo, se gleda koga nekoj nesto pravi so golema ljubov i merak pred se...

Samo kako moe mislenje, ako smeam da kazam, i kako dobra namera na ovie super dobri ribi, nedostiga pozadina... Po moj ukus, sto nisto neznaci :)
Od taa percepcija sve ke izgleda uste podobro...
Vo sekoj slucaj i vaka akvariumot izgleda odlicno...  applause

Poz Pece..!

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #252 on: February 28, 2014, 02:34:14 PM »
Фала за коментрот Juventino, инаку позадината ми е болна точка од кога го ставив ледот (веќе имав пишано), никако да најдам боја по мој вкус, црна несакам, многу темна, ставив бел хамер, небива изгледа сив, ставив тиркиз хамер, изгледа многу темно иако е ветол (мава многу на зелено), пробав и со свтла крем, светло сиво не ми се бендисува а и некако се навикнав без позадина, дава плус длабочина на аквариумот. Во план сум да пробам уште со неколку други бои па ќе видиме.

Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #253 on: March 11, 2014, 07:50:26 AM »
Еве неколку нови сликиOffline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #254 on: March 11, 2014, 07:52:18 AM »
уште неколку
Offline fis

 • Banned
 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jan 2013
 • Location: Скопје
 • Age: 43
 • Posts: 606
 • Activity:
  0%
 • Karma: 67
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #255 on: March 11, 2014, 07:54:13 AM »
и уште неколку
Offline grujo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Ohrid, Macedonia
 • Age: 32
 • Posts: 865
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #256 on: March 11, 2014, 08:20:44 AM »
Boli glava sekoja cest  :notworthy:  :notworthy:  :notworthy:

Offline Дуки Неданов

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2014
 • Location: Охрид
 • Age: 28
 • Posts: 146
 • Activity:
  0%
 • Karma: 15
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #257 on: March 11, 2014, 09:44:55 AM »
Navistina Lepotani :)  560855
Na zena tajna ne kazuvaj !!
[Login or Register]

Offline ancistrus

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jan 2012
 • Location: Kavadarci
 • Age: 29
 • Posts: 426
 • Activity:
  0%
 • Karma: 18
Одг: Дискуси - Нов Почеток
« Reply #258 on: March 11, 2014, 01:48:59 PM »
Site se ubavi ali ovoj plaviot e da go grabnis I da begas :)

Tags:
 

Дискуси - почеток

Started by fis

Replies: 386
Views: 21748
Last post October 09, 2013, 01:55:16 PM
by Filip-che
Users Online Users Online (25)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal