collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
 Zdravo posle godini i godini bavenje so akvaristika, jas pak so istiot problem-ALGI!!!
 
 Znam zosto se pojavuvaat no ne mozam lesno da ja sredam pricinata preku toa i mi se pojavuva onoj bel tenok film na povrsina, predizvikana od eisenbacteria, koja e inaku eden od najgolemite "sojuznici" na pojava na algi.
 Da skratam me interesira vaseto mislenje okolu izborot pomegju EASY CARBO ili ALGEXIT?
Ednostavno koe e podobro koi se pozitivni a koi negativni strani na dvete?

Link

Author Topic: easy carbo ili algexit  (Read 2014 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline algagrower

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Nov 2011
  • Location: Kumanovo
  • Age: 52
  • Posts: 382
  • Activity:
    0%
  • Karma: 46
easy carbo ili algexit
« on: January 03, 2014, 05:40:32 AM »
 Zdravo posle godini i godini bavenje so akvaristika, jas pak so istiot problem-ALGI!!!
 
 Znam zosto se pojavuvaat no ne mozam lesno da ja sredam pricinata preku toa i mi se pojavuva onoj bel tenok film na povrsina, predizvikana od eisenbacteria, koja e inaku eden od najgolemite "sojuznici" na pojava na algi.
 Da skratam me interesira vaseto mislenje okolu izborot pomegju EASY CARBO ili ALGEXIT?
Ednostavno koe e podobro koi se pozitivni a koi negativni strani na dvete?

Offline majakashi

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Mar 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 1265
  • Activity:
    0%
  • Karma: 57
Одг: easy carbo ili algexit
« Reply #1 on: January 03, 2014, 06:48:25 AM »
Jas imam edno akvariumce so RCS ( 80l) i vo nego koristam easy carbo i profito... veke 2 meseca ima eisen bacteria, ( ili bel film na povrsinata) i nemozam da go izvadam skroz osven so golemi turbulencii na povrsinata na vodata... no povtorno se vrakja koga ke nema turbulencii...
taka da  :dontknow: .... mozes da probas so algexit....

vsutarov

  • Guest
Re: easy carbo ili algexit
« Reply #2 on: January 03, 2014, 06:58:21 AM »
Da dades malku poveke informacii,svetlo,CO2,photoperiod,gjubrenje,ishrana,promena na voda,podloga,koja alga pravi problem,koga e startuvan akvariumot i sve sto ke ti tekne drugo od odrzuvanje,pa da probame da dademe nekoja nasoka.Sliki se isto pozelni
Alga obicno se pojavuva koga rastenijata sragniraat.Jas od tuka bi pocnal,kako da se udovoli na rastenijata da se zabrza fotosintezata i na toj nacin da se takmicat so algata i da pobedat.Nema podobar protivnik za algata od samoto rastenie.
Jas vo vakvi slucai poleka ja usporuvam fotosintezata preku osvetluvanjeto:jacina i photoperiod,dodeka ne utvrdam za sto se raboti i dodeka novite merki ne pocnat da deluvaat.

Easy carbo i algexit se razlicni proizvodi.Prvoto e CO2 doziranje,a drugoto e tretiranje na algata.Procitaj na internet ima dosta za niv.

Sent from my PAP4500TDUO using Tapatalk 2


Offline algagrower

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Nov 2011
  • Location: Kumanovo
  • Age: 52
  • Posts: 382
  • Activity:
    0%
  • Karma: 46
Одг: easy carbo ili algexit
« Reply #3 on: January 03, 2014, 07:12:56 AM »
 Fala za brzite odgovori...kako sto rekov gi znam pricinite no ne mozam sega da gi objasnuvam a toa ne mi e ni cel na ovoj post, prasanjeto mi e za ALGEXIT najveke...znaci iskustvo so nego,dali steti na rastenijata i kanisterot? i dali e po efekten od koristenje na easycarbo koe istotaka se koristi vo borba protiv algi?
« Last Edit: January 03, 2014, 07:16:04 AM by algagrower »

Offline algagrower

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Nov 2011
  • Location: Kumanovo
  • Age: 52
  • Posts: 382
  • Activity:
    0%
  • Karma: 46
Одг: easy carbo ili algexit
« Reply #4 on: January 04, 2014, 04:55:24 AM »
 De be, nikoj neznae?!!!

Offline Uran

  • BigUran - Osnivac
  • SeaWolf
  • *******
  • Join Date: May 2008
  • Location: GB
  • Age: 38
  • Posts: 12154
  • Activity:
    0%
  • Karma: 469
    • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Одг: easy carbo ili algexit
« Reply #5 on: January 04, 2014, 05:22:54 AM »
EasyLife AlgExit combats green algae in freshwater aquariums, such as beard algae, brush algae and string or thread algae. It is harmless for fish, crustaceans and plants.

Kolku e tesko da se najde na internet i da se vidi  5805

Offline algagrower

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Nov 2011
  • Location: Kumanovo
  • Age: 52
  • Posts: 382
  • Activity:
    0%
  • Karma: 46
Одг: easy carbo ili algexit
« Reply #6 on: January 04, 2014, 05:33:41 AM »
 Procitav toa no si mislev ako nekoj ima svoi iskustva.Podrugo e, sepak fala mnogu.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal