collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Ајде и јас да се претставам
Јас сум Antibiotic :D и еве решив да чувам риби :D. Засега еве ви слика докаде сум стигнат

[Login or Register]

Димензии 70х30х30 6mm залепен со Ceresit 23
Филтер атман 0600
Грејач атман 200w
Следно што планирам е да најдам добар кварцен песок и да направам капак со осветлување нели за да го биде за растенија
Денеска околу 20:00 часот го пуштив онака само да си врти празен, а од пред 2 месеци во тегла имав машко  и женско гупи и сега имам 45 мали 2 месеца стари и 75 мали 1 месец стари :D таткото умре а мајката изврши самоубиство скокајки од теглата. Здравје утре во исто време малите  ке ги ставам во аквариумот.
Давајте инструкции или карајте ме ако нешто нечини :D

Link

Author Topic: Zdravo na site  (Read 2354 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Zdravo na site
« on: January 13, 2014, 12:54:48 PM »
Ајде и јас да се претставам
Јас сум Antibiotic :D и еве решив да чувам риби :D. Засега еве ви слика докаде сум стигнат

[Login or Register]

Димензии 70х30х30 6mm залепен со Ceresit 23
Филтер атман 0600
Грејач атман 200w
Следно што планирам е да најдам добар кварцен песок и да направам капак со осветлување нели за да го биде за растенија
Денеска околу 20:00 часот го пуштив онака само да си врти празен, а од пред 2 месеци во тегла имав машко  и женско гупи и сега имам 45 мали 2 месеца стари и 75 мали 1 месец стари :D таткото умре а мајката изврши самоубиство скокајки од теглата. Здравје утре во исто време малите  ке ги ставам во аквариумот.
Давајте инструкции или карајте ме ако нешто нечини :D
70cm x 30cm x 30cm

Offline Ban4o

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: May 2012
 • Location: Skopje
 • Age: 28
 • Posts: 240
 • Activity:
  0%
 • Karma: 27
Одг: Zdravo na site
« Reply #1 on: January 13, 2014, 01:03:01 PM »
 56805 
Прво ставај стиропор испо акв. за се друго полека  :icon_thumright:
 3dclin

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Zdravo na site
« Reply #2 on: January 13, 2014, 01:04:49 PM »
Се извинувам заборавив да напишам има стиропор испод чаршавот со димензии колку целата масичка 2.5cm
70cm x 30cm x 30cm

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Zdravo na site
« Reply #3 on: January 13, 2014, 01:05:09 PM »
Siguren li si deka postoljeto ke nema problem so tezinata?


Sent from my iPhone using [Login or Register]
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Zdravo na site
« Reply #4 on: January 13, 2014, 01:06:54 PM »
Добредојде.
Ти кажаа за стиропор испод.
Извади водата, извади аквариумот, стави одоздола стиропор.
Зависно од тоа што ќе чуваш, ако одиш на растенија, стави подлога под песокот. Ако имаш парички - купи си акваристичка подлога. Ако немаш, стави саксиска земја, само да не претераш. Акваристичката од продавница е измислена.
Потоа ќе си ставиш песок.
Ќе наполниш вода до пола, ќе насадиш растенија, ќе дополниш со вода и ќе пуштиш филтрација, греење и светло. Со ова ќе започне процесот на циклирање.
Па полека ќе населуваш со рипки.
За почеток некој чистач и така натаму.

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Zdravo na site
« Reply #5 on: January 13, 2014, 01:09:46 PM »
Da da sigurno e se kacuvav na nego sednuvav nemase problem. Kazav imam staveno stiropor
70cm x 30cm x 30cm

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Zdravo na site
« Reply #6 on: January 13, 2014, 01:10:36 PM »
Веќе имав напишано  :icon_thumright:

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Одг: Zdravo na site
« Reply #7 on: January 13, 2014, 01:22:39 PM »
 56805
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Zdravo na site
« Reply #8 on: January 13, 2014, 09:54:12 PM »
 Zosto greacot taka horizontalno?Obicno go stavame vo eden od zadnite agli vertikalno so termostatot nad voda za da mozeme da ja kontrolirame temperaturata bez brcanje vo akvarium.

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Zdravo na site
« Reply #9 on: January 14, 2014, 12:11:57 AM »
Mislam deka ke ide nad akvarium ako go stavam vertikalno. Akvariumot mi e visok 30cm a i nz kolku mozam da go ostavam nad vodata da ne napravam nekoja belja?
70cm x 30cm x 30cm

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Zdravo na site
« Reply #10 on: January 14, 2014, 12:23:00 AM »
Ima crta na grejacot

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Zdravo na site
« Reply #11 on: January 14, 2014, 12:58:40 AM »
[Login or Register]
Eve slika kazete mi do kade mislite deka moze da bide nadvor grejacot?
70cm x 30cm x 30cm

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Одг: Zdravo na site
« Reply #12 on: January 14, 2014, 01:58:53 AM »
do crnoto mozes slobodno da go stavis pod voda, mada treba da ima crta za nivoto, ili ako e potopen (mada sumjam atman da e ) togas cel moze, no, ispod crnoto |kapace" si siguren
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Zdravo na site
« Reply #13 on: January 14, 2014, 02:05:45 AM »

[Login or Register]

Mene mi e do kade moze da izleguva nadvor, inaku da potopen e celosno taka si pisuva na grejacot
70cm x 30cm x 30cm

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Zdravo na site
« Reply #14 on: January 14, 2014, 02:19:44 AM »
tehnikata .... sekogas spored upatstvata od proizvoditelot  :icon_thumright:

Offline Aljosha

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Штип
 • Age: 32
 • Posts: 170
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Zdravo na site
« Reply #15 on: January 14, 2014, 03:48:57 AM »
Da da sigurno e se kacuvav na nego sednuvav nemase problem. Kazav imam staveno stiropor

Ne znachi deka ako si se kachil i ako si sednal deka masata bez problem kje go nosi akvariumot, mozhe so tek na vreme kje ti se svie. Gledaj da imash vertikalni drzhachi nadolu, dve od strana i edno na sredina. Kje bide problem koga kje ti se razvie akvariumot, a masata pochne da ti se krive. Prikachniot filter ne go stavaj tolku na sred staklo dzbe da ne ti go vleche, stavi go na stranata na akvariumot na pokratkite stakla. Kapakot neka ti bide napraven od shto polesno drvo, gledaj medijapan. Za pesokot..gledaj da ne e samo kvarcen, neka ima ili akvariumska podloga na mesta kade kje imash rastenija ili pod pesokot imaj zemja za cvekje. Akvariumska podloga imash vo Skopje, ovde vo Shtip od kade shto sme nie nema :) Najdobro zemi si Oliver Knott od Skopje. Se zema ednash, teshko e natamu da se preprava. Jas izbrzav so akvariumot i zeznav rabota, pa sega pak kje go chekam da ciklira. Za ribi, ako chuvash gupi mozhesh ushte vtoriot tretiot den da gi stavish otkako kje go napolnish, otporni ribi se tie. Izvestuvaj za sekoja ideja sho kje ja imash i sekoja promena, veruvaj teshko e da se prepravaat rabotite.

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Zdravo na site
« Reply #16 on: January 14, 2014, 07:48:31 AM »
Fala druze stabilna e masata ima noseno televizor mn godini. A neli velat deka kvarcniot ne e los pesok?
Doma imam rizla sto e za fasadi bela granulacija no i za taa mi kazaa deka ne e dobra ja pravela tvrda vodata.
70cm x 30cm x 30cm

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Одг: Zdravo na site
« Reply #17 on: January 14, 2014, 08:38:20 AM »
ako e rizla togas nema nisto da ti smeni
kakvi ribi sakas ti da cuvas?
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Zdravo na site
« Reply #18 on: January 14, 2014, 10:13:20 AM »
Гупи само машки, неон тетри 5, еден анцитрус и еден полжав јаболчар мислам дека се викаше.
А што велиш за ризлата смеам ли да ставам од неа со претходно многу многу добро премивање?
70cm x 30cm x 30cm

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Zdravo na site
« Reply #19 on: January 14, 2014, 10:20:54 AM »
Rizla so tie ribi nema shansi.Ostavi go kvarcot super si e ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Tags:
 

Zdravo

Started by Cefopomalio

Replies: 9
Views: 1422
Last post December 05, 2009, 02:27:26 PM
by Bobi
zdravo

Started by andrej79

Replies: 10
Views: 1641
Last post February 19, 2010, 11:16:45 PM
by petreski t.
Zdravo

Started by vace

Replies: 13
Views: 1695
Last post April 13, 2010, 03:05:43 AM
by majakashi
Zdravo

Started by Bojan

Replies: 6
Views: 1399
Last post June 13, 2010, 10:45:38 AM
by Uran
zdravo i od mene ,, pak,,

Started by andrej

Replies: 4
Views: 1272
Last post October 11, 2010, 07:54:27 AM
by ivica74sk
Users Online Users Online (44)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal