collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Здраво дечки,
минатата недела конечно се вратив во Македонија. Некои од вас знаат дека бев странство во 2013, но сега се вратив и спремен сум да се нафатам со новиот проект  :happy:
Планирам да правам нов сетап на мојот 300 литарски што го имам.
Моменталната состојба не му е баш најдобра, но добар е со оглед на тоа што ме немаше цела година. Скоро сите риби се живи, има еден куп ракчиња. Од алги има само црна четкаста по дрвата, камењата па на некои места дури и по земјата. Има малку циано на краевите али не е многу, други алги нема.
Планот ми е да вадам дрва, камења, да ги сварам, да ги исчистам и некои од нив да ги реискористам во новиот сетап. Тревите ќе ги тргнам сите и ќе ставам нови.
Тоа е планот, па сега малку по малку ќе се среди, ќе отворам нова тема откога ќе го средам.
Во меѓувреме гледам дека имам доста нови теми кои треба да ги поминам  :embarrass:
Поздрав
/Ацо

Link

Author Topic: Повторно назад во вода  (Read 1332 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline latko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 380
 • Activity:
  0%
 • Karma: 70
Повторно назад во вода
« on: January 23, 2014, 01:57:43 AM »
Здраво дечки,
минатата недела конечно се вратив во Македонија. Некои од вас знаат дека бев странство во 2013, но сега се вратив и спремен сум да се нафатам со новиот проект  :happy:
Планирам да правам нов сетап на мојот 300 литарски што го имам.
Моменталната состојба не му е баш најдобра, но добар е со оглед на тоа што ме немаше цела година. Скоро сите риби се живи, има еден куп ракчиња. Од алги има само црна четкаста по дрвата, камењата па на некои места дури и по земјата. Има малку циано на краевите али не е многу, други алги нема.
Планот ми е да вадам дрва, камења, да ги сварам, да ги исчистам и некои од нив да ги реискористам во новиот сетап. Тревите ќе ги тргнам сите и ќе ставам нови.
Тоа е планот, па сега малку по малку ќе се среди, ќе отворам нова тема откога ќе го средам.
Во меѓувреме гледам дека имам доста нови теми кои треба да ги поминам  :embarrass:
Поздрав
/Ацо

Offline zlatko32

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Sep 2010
 • Location: skopje
 • Age: 46
 • Posts: 1584
 • Activity:
  0%
 • Karma: 65
Одг: Повторно назад во вода
« Reply #1 on: January 23, 2014, 02:12:54 AM »
Aj dobrodosol nazad pa pokazi ni kako izgleda akva posle godina dena

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Повторно назад во вода
« Reply #2 on: January 23, 2014, 02:14:12 AM »
 Dobredojde doma.

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Одг: Повторно назад во вода
« Reply #3 on: January 23, 2014, 02:15:54 AM »
 56805 nazad  :embarrass:
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: Повторно назад во вода
« Reply #4 on: January 23, 2014, 03:50:22 AM »
 56805

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Одг: Повторно назад во вода
« Reply #5 on: January 23, 2014, 04:06:59 AM »
 56805 назад latko.
Lose yourself in nature and find peace.

Offline grujo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Ohrid, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 862
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Повторно назад во вода
« Reply #6 on: January 23, 2014, 06:09:51 AM »
Aj wlcome aco , kako i sekogas od tebe ocekvam da naprajs aq na koj mnogumina kje mu pozavidat :)
Poz se gledame ko kjd dojs oh :)

Offline latko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 380
 • Activity:
  0%
 • Karma: 70
Одг: Повторно назад во вода
« Reply #7 on: January 24, 2014, 03:56:14 AM »
Фала ви дечки.
@Filip-che - Аквариумот една година имаше минимални интервенции  :D
Еднаш месечно девојками му менуваше околу 30 проценти вода, и го чистеше стаклото.
Аквариумот има два канистри така да филтрацијата не беше проблем, co2  од боца,додавање со намален интензитет, исто така и гјубриво намалено, а после некој месец и целосно прекинато и фото период намален.
Рибите се хранеа редовно со помош на хранилка.
Требаше да го сликам пред да ја ишишам џумглата, вака нема да се долови состојбата каква била, а + и дрвата ми се извадени веќе. Следен пат ќе документирам подобро  :D

Поздрав

Offline zalxov

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2011
 • Location: с.Таринци - Штипско
 • Age: 40
 • Posts: 1070
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: Повторно назад во вода
« Reply #8 on: January 24, 2014, 09:35:27 AM »
ooooo dobredojde :)
Спијат ли рибите?

Tags:
 

Users Online Users Online (22)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal