collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[Today at 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
 ebate beljataНова раса на мачки што повеќе наликуваат на митски суштества отколку на миленичиња деновиве го има целото внимание на јавноста.

Расата наречена „Lykoi“ името го добила од грчкиот збор „Lykos“ што значи волк, а таа и навистина изгледа како минијатурен волк. Има пепеласто сиво крзно и големи очи со златна боја. Една од највпечатливите карактеристики ѝ е немањето влакна околу очите, носот, ушите и устата, а настанала со мутација на домашни кратковлакнести мачки во Тенеси.

За настанувањето на оваа раса на мачки одговорни се ветеринарите Џони и Бритни Гобл, Првиот примерок на мачката волк е добиен во јули 2010 година, но интересот за оваа раса започна од неодамна, кога фотографиии од необичната мачка се појавија на интернет.

Овие мачки се вбројуваат во малите видови и достигнуваат тежина до 3 килограми. Велат дека имаат карактер на ловечко куче, а според изгледот идеални се за во сцени на хорор филмови. Тие се многу енергични, љуобпитни и сакаат многу да си играат.

Овие мачки се недоверливи кон непознатите, а под нивниот грд „оклоп“ се крие едно многу мило суштество кое сака да се гали и да биде сакано.

Расата се уште не е официјално призната. Во моментот се работи на добивање на стандардите и статусот на експерименталните раси од меѓународната асоцијација „TICA“.Link

Author Topic: Macka Volk  (Read 1635 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night
Macka Volk
« on: February 26, 2014, 04:59:00 AM »
 ebate beljataНова раса на мачки што повеќе наликуваат на митски суштества отколку на миленичиња деновиве го има целото внимание на јавноста.

Расата наречена „Lykoi“ името го добила од грчкиот збор „Lykos“ што значи волк, а таа и навистина изгледа како минијатурен волк. Има пепеласто сиво крзно и големи очи со златна боја. Една од највпечатливите карактеристики ѝ е немањето влакна околу очите, носот, ушите и устата, а настанала со мутација на домашни кратковлакнести мачки во Тенеси.

За настанувањето на оваа раса на мачки одговорни се ветеринарите Џони и Бритни Гобл, Првиот примерок на мачката волк е добиен во јули 2010 година, но интересот за оваа раса започна од неодамна, кога фотографиии од необичната мачка се појавија на интернет.

Овие мачки се вбројуваат во малите видови и достигнуваат тежина до 3 килограми. Велат дека имаат карактер на ловечко куче, а според изгледот идеални се за во сцени на хорор филмови. Тие се многу енергични, љуобпитни и сакаат многу да си играат.

Овие мачки се недоверливи кон непознатите, а под нивниот грд „оклоп“ се крие едно многу мило суштество кое сака да се гали и да биде сакано.

Расата се уште не е официјално призната. Во моментот се работи на добивање на стандардите и статусот на експерименталните раси од меѓународната асоцијација „TICA“.Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Macka Volk
« Reply #1 on: February 26, 2014, 05:51:24 AM »
како што разбрав што читав околу расава .. немаат подкрзно и со тоа е добиен тој изглед.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline latko

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 39
 • Posts: 380
 • Activity:
  0%
 • Karma: 70
Одг: Macka Volk
« Reply #2 on: February 26, 2014, 06:23:39 AM »
Interesen izgled ima mackava

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Одг: Macka Volk
« Reply #3 on: February 26, 2014, 06:39:08 AM »
Ieleee ama suratt  aha Navistina lici na volk  :embarrass:
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Usa
 • Posts: 12155
 • Activity:
  1%
 • Karma: 469
  • Sexy Womans from your city for night
Одг: Macka Volk
« Reply #4 on: February 26, 2014, 06:42:53 AM »
tocno, surat  boske boske

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Macka Volk
« Reply #5 on: February 26, 2014, 06:51:36 AM »
 Odvratno i bolesno.

Offline majakashi

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Mar 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 1265
 • Activity:
  0%
 • Karma: 57
Одг: Macka Volk
« Reply #6 on: February 26, 2014, 11:36:51 AM »
OMG greota  ebate beljata
aj nie se iznagleavme hibridi i promaseni genetiki.... sto ostanuva za edno 20-30 godini.... se poise mi e strav!

Tags:
 

Users Online Users Online (15)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal