collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sreken rodenden by Aquatica
[Yesterday at 10:48:14 PM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[Yesterday at 09:45:08 PM]


'A Tribute To...' Prv blackwater [emoji4] by Ivanov Mitko
[May 19, 2020, 07:26:33 AM]


Мрест на Бета Борци by p
[May 18, 2020, 10:08:50 PM]


Offtopic: PROaqua_The_King_Symphysodon by p
[May 01, 2020, 11:11:24 AM]


PROaqua_The_King_Symphysodon by DimitarJ
[April 23, 2020, 10:27:37 PM]


REEF-ot na Viktor by DimitarJ
[April 20, 2020, 10:09:45 PM]

The first post content
Димензии(Големина на аквариумот, и дебелина на стаклото): 100 долшина, 40 ширина, 50 висина

Литража(Волумен): 200 литри

Филтрација: Канистер Атман 3338 (филтер материјали по ред 1крупен сунгер,1 среденсунгер, 2пакетчиња керамички прстени, 1пакетче sera siporax, активен јаглен, филц)

Осветлување:Во тек се подготовки за изработка на капак со 3 CFL сијалици по 54w (две 6500К и една 2700К) една неонка 36w (mozda od tie za akvariumi sho se) и една сина лед лента. Еве ја дизајнирана by Me
[Login or Register]

Подлога: Земја за цвеќина микс 2:1 (2цм), и над неа комбинација од црна песок од инекс горица и жолта од св.Наум

Декорација: Дрво Red Moor (купено од кај Уран шо многу убо се вклопи)

Растенија:Сега за сега имам eleocharis parvula едно коренче и едно коренче мислам дека е hemianthus callitrichoides уште не се засадени пошо чекав некоја понуда од некој на форумов за да ги искомбинирам али слабо некако, стегнати членовиве :)

Риби: Сеуште се мислам што да чувам друго освен неонки

Останато: вака нешто сакам да изгледа


Епа сега да почнам од почеток прво морав да направам место за аквариумот дневната изгледаше вака ->
[Login or Register]

Па после две недели скцирање барање парчиња од истата иверица  (пошо мајками не ме оставаше да го фрлам плакарот „приќе“ од мајкаи и бил) успеав да направам постоље и елемнти за комодата.


[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Све супер си го наредив аквариумот , прво земја за цвекина (кисната и миена 5 дена според по рецептот на ненад66 шо го прочитав некаде на форумов) па одозгора песокот од 3 до 7цм го поставив дрвото и го наполнив.

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]


Одма веќе сабајлината приметив дека водата позелени и одозгора се појави  како корупка .. и сега да ве прашам Чаре??!?! вејке поминаа 2 дена и уште си зелени .. пробав сменав околу 30% од водата се избистри малку (фала богу чиста вода ставам) но повторно си позелена (можда пошо и јас сум уште зелен во акваристика) секој совет е добредојден :) а богами и некоја тревка :)

П.С. канистерот така е поставен пошо треба да му купам нови лепенки и да му купам ново црево шо неможам да најдам со таа големина за да ги поставам елементите позади дрвото (да ги скријам)Link

Author Topic: Прв паt во акваристика !! :)  (Read 5034 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 22
 • Posts: 1683
 • Activity:
  0%
 • Karma: 52
Одг: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #60 on: March 27, 2015, 12:42:01 AM »
Прекрасно е!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Lose yourself in nature and find peace.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 45
 • Posts: 7317
 • Activity:
  6%
 • Country: 00
 • Karma: 160
  • LID
Одг: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #61 on: April 02, 2015, 10:59:03 PM »
Ne cekaj - kupi si sega 400 litri akvarium

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 42
 • Posts: 7385
 • Activity:
  42%
 • Country: mk
 • Karma: 90
Re: Прв паt во акваристика !! :)
« Reply #62 on: June 08, 2017, 02:24:15 PM »
@Дуки Неданов каква е ситуација со аквариумот? Има нешто ново?

Tags:
 

Users Online Users Online (35)
Members Google (5)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2020, SimplePortal