collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Exemplary Сasual Dating - Authentic Maidens by URAN2
[April 17, 2024, 09:43:10 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
 Imam mnogu cijano bakterija u akvarium no i kozici.Citav tema za eritromicin pa tamu stoi deka e on los za kozici, dali znae nekoj da doobjasni bidejki temata prestanuva tamu.

Link

Author Topic: eritromicin i shrimpovi  (Read 2025 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline algagrower

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Kumanovo
 • Age: 52
 • Posts: 382
 • Activity:
  0%
 • Karma: 46
eritromicin i shrimpovi
« on: March 12, 2014, 02:39:54 AM »
 Imam mnogu cijano bakterija u akvarium no i kozici.Citav tema za eritromicin pa tamu stoi deka e on los za kozici, dali znae nekoj da doobjasni bidejki temata prestanuva tamu.

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Одг: eritromicin i shrimpovi
« Reply #1 on: March 12, 2014, 03:52:25 AM »
teraj slobodno, no pazi da nema bakar, toa e smrtonosno

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: eritromicin i shrimpovi
« Reply #2 on: March 12, 2014, 04:10:46 AM »
Макролидните антибиотици не делуваат на еукариоти. Во соодветни дози нема проблем со еритромицин, како и со било која хемикалија, дали ќе биди отров или лек зависи од дозата  :icon_thumright:
п.с. Со овој вид на антибиотици нема да се уништи цијаното, туку само се инхибира т.е. спречува растот (бактериостатски), па затоа не смее да се прекини терапијата, во спротивно ќе стани само полошо (резистенција!).
« Last Edit: March 12, 2014, 04:14:50 AM by decobt »
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline algagrower

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Kumanovo
 • Age: 52
 • Posts: 382
 • Activity:
  0%
 • Karma: 46
Одг: eritromicin i shrimpovi
« Reply #3 on: March 12, 2014, 04:27:01 AM »
 Sto se makrolidni antibiotici?

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: eritromicin i shrimpovi
« Reply #4 on: March 12, 2014, 04:32:01 AM »
Sto se makrolidni antibiotici?
Група на антибиотици со макролидна структура како што е еритромицин, азитромицин и слично :) Не е битно за темава :)))
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline algagrower

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Kumanovo
 • Age: 52
 • Posts: 382
 • Activity:
  0%
 • Karma: 46
Одг: eritromicin i shrimpovi
« Reply #5 on: March 13, 2014, 05:46:00 AM »
 Kaj otide temata za doziranje na eritromicin?!!!

Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 42
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26
Одг: eritromicin i shrimpovi
« Reply #6 on: March 13, 2014, 06:16:33 AM »
Јас третирав 250 литарски аквариум со 500 козици за цијано бактерија, со еритромицин, по темата за дозирање на MKREEF. Целосно го уништи Цијаното, никогаш не се појави повторно, а по козиците немаше никакви штетни последици. Пишувам за red cherry shrimp.

Offline algagrower

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Kumanovo
 • Age: 52
 • Posts: 382
 • Activity:
  0%
 • Karma: 46
Одг: eritromicin i shrimpovi
« Reply #7 on: March 13, 2014, 07:33:06 AM »
 Dobro no kade e postot za doziranje?

Offline amareto

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Aug 2010
 • Location: Ohrid
 • Age: 42
 • Posts: 128
 • Activity:
  0%
 • Karma: 26

Offline decobt

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: Битола-Скопје-Битола
 • Age: 32
 • Posts: 900
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Одг: eritromicin i shrimpovi
« Reply #9 on: March 13, 2014, 08:39:41 AM »
Јас третирав 250 литарски аквариум со 500 козици за цијано бактерија, со еритромицин, по темата за дозирање на MKREEF. Целосно го уништи Цијаното, никогаш не се појави повторно, а по козиците немаше никакви штетни последици. Пишувам за red cherry shrimp.
Највалиден доказ,  560855 за "операцијата"  :icon_thumright:
Како да знаеш дали рибата е машко или женско?
Фрлиш храна во аквариумот и ако ја изел е машко, а ако ја изела е женско.

Offline algagrower

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Kumanovo
 • Age: 52
 • Posts: 382
 • Activity:
  0%
 • Karma: 46
Одг: eritromicin i shrimpovi
« Reply #10 on: March 14, 2014, 12:36:33 AM »
Kako da mu dadam karma na Amareto za sovetot?Doduse i posle ke treba da mu dademe site po edna za izveduvanje na plan za preselba na king size akvariumi od eden kraj na Makedonija do drugiot. :notworthy:

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Одг: eritromicin i shrimpovi
« Reply #11 on: March 14, 2014, 03:07:29 AM »
Od levata strana na postot, pod nikot na toj sto postira

Karma: 22
[karma] <- klikas ovde
Zaclenat 17/08/2010

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal