collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
     Здраво на сите еве време е и јас да го претставам описно и со слики мојот аквариум. Најпрво голема благодарност до Vlatko93 и  56048575  55655 :D. Вие сте криви што го пуштив во функција мојот аквариум :P
     Сега да го претставам аквариумот:

 • Димензии: Должина 70cm Ширина 30cm Висина 30cm, дебелина на стакло 6мм
 • Литража: 63l
 • Карактеристики на водата: 24/25° друго немам мерено
 • Филтрација: Atman 0600 Hang On Filter 600l/h
 • Греач: Атман 200w
 • Осветлување: 2 неонки Радиум 18w 60cm 800, фотопериод 8 часа со еден час пауза на средина( за почеток толку бидејки не е многу засаден а и да не фати алга многу).
 • Подлога: Земја за цвеќиња Florabella 1cm добро премиена, врз неа мрежа за комарци па потоа песок кварцен од стаклара гранулација 0.8mm - 1.2mm(песокот е премиен добро и истотака е извриен)
 • Декорација: Едно дрвце мангров, црна фолија(за стакла на автомобили 100%) на задната и на бочните страни.
 • Растенија:
  • Sagittaria subulata
  • Hygrophila polysperma
 • Риби:
      14 Guppy
 • DIY:
       CO2 - 1 меурче во секунда. Смеса: сув квасец една кесичка од 7gr, 300gr шеќер, во шише од 2л. Од големото шише оди во мало 0.5l, а од малото по црево оди под Hang On Филтерот
  и кога излегува меурчето моторната глава од филтерот го влече нагоре и го соситнува :D
       Постољето за неонките е направено од росвајт материјал, што дава феноменален одблесок на светлината од неонките.
     Давајте критики, совети, мислења ова она не се лутам :D

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

Link

Author Topic: Мојот прв аквариум 60л  (Read 7651 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Мојот прв аквариум 60л
« on: March 22, 2014, 02:37:40 AM »
     Здраво на сите еве време е и јас да го претставам описно и со слики мојот аквариум. Најпрво голема благодарност до Vlatko93 и  56048575  55655 :D. Вие сте криви што го пуштив во функција мојот аквариум :P
     Сега да го претставам аквариумот:

 • Димензии: Должина 70cm Ширина 30cm Висина 30cm, дебелина на стакло 6мм
 • Литража: 63l
 • Карактеристики на водата: 24/25° друго немам мерено
 • Филтрација: Atman 0600 Hang On Filter 600l/h
 • Греач: Атман 200w
 • Осветлување: 2 неонки Радиум 18w 60cm 800, фотопериод 8 часа со еден час пауза на средина( за почеток толку бидејки не е многу засаден а и да не фати алга многу).
 • Подлога: Земја за цвеќиња Florabella 1cm добро премиена, врз неа мрежа за комарци па потоа песок кварцен од стаклара гранулација 0.8mm - 1.2mm(песокот е премиен добро и истотака е извриен)
 • Декорација: Едно дрвце мангров, црна фолија(за стакла на автомобили 100%) на задната и на бочните страни.
 • Растенија:
  • Sagittaria subulata
  • Hygrophila polysperma
 • Риби:
      14 Guppy
 • DIY:
       CO2 - 1 меурче во секунда. Смеса: сув квасец една кесичка од 7gr, 300gr шеќер, во шише од 2л. Од големото шише оди во мало 0.5l, а од малото по црево оди под Hang On Филтерот
  и кога излегува меурчето моторната глава од филтерот го влече нагоре и го соситнува :D
       Постољето за неонките е направено од росвајт материјал, што дава феноменален одблесок на светлината од неонките.
     Давајте критики, совети, мислења ова она не се лутам :D

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]

[Login or Register]
« Last Edit: September 03, 2017, 03:18:33 AM by pocttopus, Reason: Промена на слика за насловна. »
70cm x 30cm x 30cm

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #1 on: March 22, 2014, 02:52:26 AM »
Добро дошол аквариумот. Кога ќе пркнат трефките уште  :icon_thumright:

филтерот на другата страна не ти се свиѓа? (незнам нели како ти е собата распоред) .. ама така цефката би ти дошла во кошот назад несто сега што е напред  :D

Филтерот го користиш со неговите филтер материјали? незнам дали знаеш .. првата плоча ти е активен јаглен затворен со тенок слој вата. А втората со боцките е (наводно) "добра пподлога за биолошка филтрација" хехе

Ја би (кај мене се) ги извадил и двете. Како си тргнал гледам ке си правиш фино тревнато аквариумче. За ваков сетап, активен јаглен (ко што знам јас) не ти иде во прилог. И фокус би ти била механича филтрација, додека тревите би носеле дел од биолошката. Колку за идеа може да ти кажам јас што имам направено со филтерот.

Значи таа со боцките е извадена, а на другата и е изваден јагленот и филцот и е оставена само колку да има преграда. Позади преградата ќе ти остане некој сантим-два место .. јас имам ставено еден слој табла крупна вата (некој 5мм дебела се продава) и после уште еден слој филц. Позади преградата имам ставено микс од sera siporeh и easylife symbiont за биолошка филтрација (најефикасни биолошки филтер материјали за во најмал простор). Кај тебе пример може поголем фокус да ставиш на механичка и да ставиш само неколку слоја акваристички сунѓер во комората. По потреба ако ти треба јаглен (при некој третмани) можеш да уфрлиш торбиче во влезната комора околу цефката.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline ivica74sk

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 49
 • Posts: 11195
 • Activity:
  0%
 • Karma: 377
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #2 on: March 22, 2014, 03:22:45 AM »
 Interesen pocetok,no ima uste mnogu rabota.Obidi se vo start da zamislis najdes i nasadis se sto mislis za da ne cepkas posle edno po edno.

Offline Stobi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: GOSTIVAR
 • Age: 34
 • Posts: 253
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #3 on: March 22, 2014, 04:30:59 AM »
Браво,мене ми се допаѓа само би го преместил греачот вертикално зад филтерот...

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7549
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #4 on: March 22, 2014, 04:48:28 AM »
убаво аквариумче... доста ветува со ваков почеток...  :icon_thumright:
@VercingGor убо велит... позади ако го клајш филтерчето поубо ќе изгледат...  :happy:

со тек на време ко ќе пркнат и тревките, греачот може да се скријат... барем да е малку замаскиран... до тогаш уживај... мене и вака ми се допаѓат... минимално...  :icon_thumright:

пс - убо си го претставил... секоја чест за првиот пост...  applause

за трудот до сега имаш... 560855
за потака одржувај го правилно и развивај го па пак можеш да добијаш „карми“... така ојт от...  jea
« Last Edit: March 22, 2014, 05:03:25 AM by pocttopus »

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: GB
 • Age: 38
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • Unsurpassed Сasual Dating - Actual Women
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #5 on: March 22, 2014, 05:26:46 AM »
Браво,мене ми се допаѓа само би го преместил греачот вертикално зад филтерот...

 :icon_thumright:

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #6 on: March 22, 2014, 06:31:39 AM »
     Благодарам за пофалбите.
     Вака, за грејачот и јас сакам да го ставам вертикално но проблем е неговата должина, нема да го собере во водата и ми е страв да не дојде до негово испукување.

     За филтерот позади не ми се става, бидејки вак од страна прави подобри турбуленции, а од другата бочна страна немозам да го преместам бидејки таму е телевизорот. Составот на филтер масата е како што е купечки, незнам дали ке менувам но сигурно ке ставам една кесичка со керамички прстени а може и парче вата.

     Аквариумчето е старо 2 дена. Вчера сменив 50 % од водата и ги ставив гупите а истото го планирам и за утре,  па потоа на четвртиот ден исто 50%, а после на 1 недела по 30%  ке менувам.

     Сега за сега не ставам течни губрива, дајте совети што мислите околу тоа.
70cm x 30cm x 30cm

Offline Vlatko93

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2013
 • Location: skopje
 • Age: 31
 • Posts: 81
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #7 on: March 22, 2014, 08:18:35 AM »
 560855 за почетокот , со тек на време ќе ја скриеш опремата со треви , само напред креативно :))

Offline Dj

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Jun 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 1559
 • Activity:
  0%
 • Karma: 134
  • www.cichlids.mk
Мојот прв аквариум 60л
« Reply #8 on: March 22, 2014, 10:46:39 AM »
So srekja startot :) Super izgleda uste sega,a tek sega ke se razubavuva.Slikaj i postiraj da sledime :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Cvijo

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: Aug 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 57
 • Posts: 1122
 • Activity:
  0%
 • Karma: 62
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #9 on: March 22, 2014, 12:50:05 PM »
So srekja startot !
Vaka - vetuva ,pa ke vidime ;)
Samo nebrzaj ,mi izgleda neisciklirano ;)

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #10 on: March 22, 2014, 02:53:10 PM »
Akvarium sto vetuva. Ubavo, cisto, pedantno.
Samo ne mi e jasna "fintata" so eden cas pauza vo osvetluvanjeto?!!

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #11 on: March 22, 2014, 11:40:38 PM »
Да аквариумот не е исциклиран ама здравле за месец- два ке се среди и тоа. А финтата со осветлувањето така ми кажаа така правам :D. Да почнат тревите да растат ке биде поубаво. Планирам десната половина од аквариумот кај што е дрвцето да биде густо насаденна па ке видиме здравје.
Фала уште еднаш за пофалбите се надевам дека ке излезе нешто мн убаво.
70cm x 30cm x 30cm

Offline Aljosha

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Штип
 • Age: 32
 • Posts: 170
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #12 on: March 23, 2014, 05:25:22 AM »
Imash karma za pochetokot :) beshe uporen i bidna rabotata :)
Mi se svigja pochetokot, a posebno chistiot izgled na akvariumot :) super e. Samo ne mi se dopagja mestoto na grejachot dolu, spored mene podobro bi bilo vo nekoj kjosh i ispraven da e, ali kako sakash.
Shto planirash da chuvash vnatre? :)

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #13 on: March 24, 2014, 01:56:17 AM »
Па мислам дека кажав дека имам моментално 14 гупи сега за сега додека да се исциклира тие ке бидат. После да речеме месец ипол до два ако се тргне како што треба ке размислувам за други риби. Вчера сменив 50% од водата е сега да прашам како да продолжам со менувањето на вода пошто нели сум на самиот старт од циклирање на аквариумот?
70cm x 30cm x 30cm

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #14 on: March 27, 2014, 01:32:33 PM »
Денеска исто така променив 50% од водата и се подновив со еден анциструс за да го брише стаклото(јаде алгата) :D
Двете растенија што ми се највисоки(Hygrophila polysperma) пораснаа до нивото на водата, па дали смеам да го пресечам на пола и тој дел да го засадам ?. Филтерот го измив со водата од аквариумот и сега следно менување ке има на седмиот ден пропратено со ново чистење на филтерот.
70cm x 30cm x 30cm

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #15 on: March 27, 2014, 01:50:35 PM »
Slobodno mozes da ja preseces Hygrophilata i da go zasadis vrvot.

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #16 on: April 14, 2014, 04:27:34 AM »
Ајде малце update
Значи вака, аквариумчето супер си тера, почнав по 30%  да менувам на недела дена. Имам мал проблем со црна алга што можете да го видите на сликите подолу, ама го направив следното. Во новата смеса за co2 ставив повеќе квасец т.е 300гр шеќер и 7 грама квасец оној од подравка мислам дека беше цело пакетче. Друго што направив е кинење на листовите што имаат црна алга, па сега натака ке видиме како ке се понаша :D Имам и малечки гупи кои се во мрестилка за недела до две ке ги пуштам во аквариумот со другите. Мислам дека веќе е исциклиран аквариумот а и тревките тераат каколуди. Еве и фотки

[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]


[Login or Register]
70cm x 30cm x 30cm

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #17 on: April 14, 2014, 04:56:58 AM »
Kolku sto mozam da vidam crnata alga si ja vnesol so rastenijata. Ne e od tvojot akvarium.
Ako funkcionira se kako sto treba, ke se povlece poleka-poleka.

Offline Vlatko93

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: May 2013
 • Location: skopje
 • Age: 31
 • Posts: 81
 • Activity:
  0%
 • Karma: 2
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #18 on: April 14, 2014, 06:52:47 AM »
Kolku sto mozam da vidam crnata alga si ja vnesol so rastenijata. Ne e od tvojot akvarium.
Ako funkcionira se kako sto treba, ke se povlece poleka-poleka.
Мислам дека не си во право , растенијата јас му ги пратив а јас немам црна алга во аквариум , имав на стартот ама тоа е пред околу 6 месеци.. нормално е секој аквариум на старт да има алга , ама со тек на време ќе се повлече ако има рамнотежа аквариумот.
Мислам дека црната алга му е од јака светлина , бидејќи не му е усогласена со растенијата и прихраната.

Offline antibiotic1

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Jan 2014
 • Location: Delcevo
 • Age: 32
 • Posts: 67
 • Activity:
  0%
 • Karma: 7
Одг: Мојот прв аквариум 60л
« Reply #19 on: April 14, 2014, 07:19:16 AM »
Да, не е од кај влатко донесена, кај мене почна да расте :D. Ама мислам дека ке ја снема. Е сега вака давајте мислење која "постава на играчи" од овие слики е подобра?


[Login or Register]

[Login or Register]
70cm x 30cm x 30cm

Tags:
 

Мојот акваријум 90 литри

Started by joker_mkd

Replies: 23
Views: 3078
Last post June 27, 2012, 10:36:33 AM
by zalxov
Мојот аквариум

Started by decobt

Replies: 39
Views: 3686
Last post August 28, 2011, 02:12:47 PM
by decobt
Мојот аквариум

Started by WarBoSS

Replies: 49
Views: 5438
Last post June 28, 2013, 07:42:16 AM
by vsutarov
Мојот нов аквариум

Started by Kurzschluss

Replies: 27
Views: 4854
Last post November 08, 2016, 01:40:47 AM
by p
Мојот аквариум

Started by Stefanstip

Replies: 28
Views: 3074
Last post July 29, 2012, 09:19:54 AM
by Stefanstip
Users Online Users Online (18)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal