collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Ljudi sakam da zemam nekoe kolice do 2500eura,preferiram hedzbek,mi pagaat na pamet Ford focus 2000/01 god i hyndai accent 2000/01 god...slabo se razbiram vo koli pa ajde kazuvajte sto mislite predlozete mi nesto i tn. baram dizel ili pak benzin da zemam pa da montiram plin...

prioritet e malata potrosuvacka na gorivo.

Link

Author Topic: Avtomobil  (Read 1311 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Stobi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: GOSTIVAR
 • Age: 34
 • Posts: 253
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Avtomobil
« on: July 01, 2014, 08:58:38 AM »
Ljudi sakam da zemam nekoe kolice do 2500eura,preferiram hedzbek,mi pagaat na pamet Ford focus 2000/01 god i hyndai accent 2000/01 god...slabo se razbiram vo koli pa ajde kazuvajte sto mislite predlozete mi nesto i tn. baram dizel ili pak benzin da zemam pa da montiram plin...

prioritet e malata potrosuvacka na gorivo.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Avtomobil
« Reply #1 on: July 01, 2014, 10:45:19 AM »
Baraj go Bobi
+38975496478
Raboti so polovni koli. Ima zaliha i nosi po zelba.
Jas lani i zemav na zenami opel corsa 2002.
Pozdravi go od Dimitar.

Offline AFROMAN

 • Mega clen
 • *****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Strumica
 • Age: 26
 • Posts: 1687
 • Activity:
  0%
 • Karma: 58
Одг: Avtomobil
« Reply #2 on: July 01, 2014, 12:04:12 PM »
Не се хеџбек но би можело да те интересира
[Login or Register]
и
[Login or Register]
Lose yourself in nature and find peace.

Offline Stobi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: GOSTIVAR
 • Age: 34
 • Posts: 253
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Avtomobil
« Reply #3 on: July 01, 2014, 12:25:59 PM »
fala Afroman :) nego strav mi e alfa da zeam,so site so imam zboreno se zalat...nego gledam i Audi A3  disel 1.9 90-110konja 98-99-2000 godiste do tie pari se naoga i toa solidni  :headbang: ke odam na taa varijanta :D

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Avtomobil
« Reply #4 on: July 02, 2014, 03:45:19 AM »
јас се туфкаф пуно пред да земам пред некоја година .. ауди А3 ми била по кејф од стално ама на крај си земав 156-ка 1.9JTD и еве две години веќе ич не ми е криво  :D 5805

за одржавање нема разлика од коли таа генерација, primer голф 4 ќе те коштаат исто пари деловите .. малце мајсторите ќе ти зимаат повеќе саати работа на алфа пошто ко спортска кола пристапот е отежнат за некој работи споредено со други коли. Пример виљушките напред горе и доле.

а ако бараш нешто за да ти биде градско количе (ко што рече економија уз вожња) .. тогаш види некое од помалите класи .. corsa, fiesta и сл .. они имаат помали дизели, а можеш и со плин варијанта ако не ти е многу голем фактор багажен простор, башка со боца во резервно тркало и од оние малине резервни тркала можеш пак да го искористиш просторот.

Предходно возев Меган класик 1.6i, сега татко ми си го тркала него .. на плин упола цена си вози он дупло од мене  5805 за исти пари.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Avtomobil
« Reply #5 on: July 02, 2014, 03:48:33 AM »
заборавив .. без да седнеш да повозиш не бирај кола само по спецификации/интернет информации .. пример цитроен ц4 топ изгледа ко кола дизајн .. ама (мене лично) ми е ептен неудобна за седење/возење (поготово задната клупа), седиштата аглите ми се лоши и некако високи (ко за 2м луѓе правени).  5805
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline Stobi

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: GOSTIVAR
 • Age: 34
 • Posts: 253
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Avtomobil
« Reply #6 on: July 02, 2014, 04:10:08 AM »
Fala VercinGor...vo pravo si,i bez vozenje nikako nema da zemam normalno,no sepak mora da go svedam izborot na 1-2 modeli za da znam sto da baram konkretno,nemoam da lutam samo po avtoplacovi i po gradovi ke se utepam od pari davanje hehe

A stom spomena deka vozis Alfa,sto mislis za 147 ? na los glas e nasekade,no sto poveke citam gledam deka toa mentalen sklop e vo makedonija,dodeka na strana ne e taka.Me interesira realnata potrosuvacka na Alfite faka od 7-9l? JTD 1.9 proveren motor e,a i posportska kola,normalno poveke delovi ima=poveke razlicni delovi sto bi se rasipale,ama pak kompenzira so lik,komfort i brzina :) se si ima svoe hehe

Offline VercinGor

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Sep 2011
 • Location: Skopje
 • Age: 40
 • Posts: 577
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Avtomobil
« Reply #7 on: July 02, 2014, 04:48:47 AM »
И мене ми беше тоа шубе кога зимав, сите тоа викаа скапи делови чуда ау :) Проблем беше порано каросерија делови пошто не беа застапена кола кај нас .. ама сега веќе на секој чекор гледам алфи од кога почнаа од италија да носат коли годиниве.

За одржување тоа е мајсторите генерала ги неќат, бидејќи некој не знаат да ги работат правилно, а и од тие што знаат, знаат дека ќе мора да си ги обработат саатите што ќе ги наплатат (татко ми е автомеханичар иначе). Пример манжетна имав скинато .. кај други коли за 30 минути си готов да расклопиш, смениш и склопиш .. на алфа-ва ги фати 2 саати дур да расутар се и да склопат  5805 башка што искочија ко црнци на крај од тоа графитната маст  5805
Од тука мислам јас дека е изваден муабетот .. исто татко ми Форд ептен мрзи коа ќе му донесат (од слични причини).

Зависно (како и со секоја кола) како, колку и каде ќе ја возиш .. стриктно градска вожња да тука негде 7-9 литри завино како ќе газиш на старт (а веруј тешко е да оддолееш да не нагазиш хехе) .. еве јас лично различно возам зависно дал сум у меганот или у алфата. Со меганот полесно ми е да возам по штедливо  :D На отворно ќе имаш пад на потрошња поголем 2-3 литра и тоа да идеш 140-150 комотно.

147 ца та малце потешко ке ја најдеш со 5 врати, иначе моторот е ист па не би требало да има некоја разлика (не можам да гарантирам сепак) .. 147ца по технологии треба да е иста како редизјанот на 156ка та, во однос на системи за безбедност, борд компјутер и сл.

Иначе имаш разлика пример истиот мотор .. во Фиат е нешто поекономичен споредба со алфа .. поради разликата во трансмисија и тјунирање на компјутерот. Алфа нели е наменета да поупни спортски сегмент. Поради истово и Фиат има "послаби" и/или помалце од системите за пролизгување, стабилност и сл.

Инаку прво нешто што трбеа да провериш е турбината и цревата од турбината на Алфа .. на постарите модели поради типот на гума често се испукани цревата. Ама ова генерала важи за сите постари турбо мотори .. има сега силиконски црева китови за замена што немаат мака.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Avtomobil
« Reply #8 on: July 02, 2014, 11:12:23 AM »
I kako ke ti se pogodi t.e. kakov ti e ksmetot :)

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7548
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Avtomobil
« Reply #9 on: July 03, 2014, 10:26:06 AM »
еве линкови од наш форум за коли... во него има мислења на членови за половни коли и неколку совети... повели разгледај ги најновите понуди што тие сметаат дека се добри, но мое мислење е да не заборавиш и она што ти го кажаа членовите во оваа тема, особено мислењата на @VercinGor бидејќи се со многу корисни совети/информации!!! 
[Login or Register]

а оваа тема е за некои основни совети при купување на половен автомобил.
[Login or Register]

се на се има многу за читање на форумот и искрено не знам колку од нивните мислења се релевантни... потребно е некој да седне и да се изначита и да издвои што е добро, што не е добро...  :icon_thumright:

Offline grujo

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: May 2010
 • Location: Ohrid, Macedonia
 • Age: 36
 • Posts: 862
 • Activity:
  0%
 • Karma: 42
Re: Avtomobil
« Reply #10 on: July 03, 2014, 05:36:46 PM »
Jas imam eden coek so prodavat ford fiesta 2005 god za 3000 evra
Ako si zainteresiram mozam da prasam za detalji

Tags:
 

Users Online Users Online (46)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal