collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Имам пар скалари веќе трети пат фрлаат икра. Правам се како што треба и на крај сите умираат ко покосени. Значи малите пропливуваат и за 2-3 дена умираат, ме интересира дали од кога ќе пропливаат треба да ја намалам температурата од 28 на 2-3 степена пониска, тоа го гледам како единствен проблем засега првите 2 мреста иако со хранење со жолчка ја одржавам водата како стакло, менував по 10-20% секој ден вода со иста температура, усисавав дно, у аквариумот немам ништо освен грејач, распрскувач и пластичната цевка на која беа наложени икирите е сега дали може да е до осветлувањето по што иам 2 неонку у 60л АК. Ако може некој скаларџија да каже каде е грешката за да не отидат курбан и новите опавчиња кои за ден-два треба да пропливаат.

Link

Author Topic: Проблем со мрест на скалари  (Read 1208 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Проблем со мрест на скалари
« on: July 11, 2014, 05:37:25 AM »
Имам пар скалари веќе трети пат фрлаат икра. Правам се како што треба и на крај сите умираат ко покосени. Значи малите пропливуваат и за 2-3 дена умираат, ме интересира дали од кога ќе пропливаат треба да ја намалам температурата од 28 на 2-3 степена пониска, тоа го гледам како единствен проблем засега првите 2 мреста иако со хранење со жолчка ја одржавам водата како стакло, менував по 10-20% секој ден вода со иста температура, усисавав дно, у аквариумот немам ништо освен грејач, распрскувач и пластичната цевка на која беа наложени икирите е сега дали може да е до осветлувањето по што иам 2 неонку у 60л АК. Ако може некој скаларџија да каже каде е грешката за да не отидат курбан и новите опавчиња кои за ден-два треба да пропливаат.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7548
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Проблем со мрест на скалари
« Reply #1 on: July 11, 2014, 05:42:01 AM »
стави слики.

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Проблем со мрест на скалари
« Reply #2 on: July 11, 2014, 06:27:56 AM »
Stavi metilensko plavo

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Проблем со мрест на скалари
« Reply #3 on: July 11, 2014, 06:49:31 AM »
staviv metilensko
sega ke stavam sliki od segasnata sostojba

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1

Offline AmbraAzra

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: skopje
 • Age: 51
 • Posts: 109
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Одг: Проблем со мрест на скалари
« Reply #5 on: July 11, 2014, 11:28:24 AM »
ti treba artemija

Offline StefanPatriot

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Sep 2013
 • Location: Veles
 • Age: 28
 • Posts: 76
 • Activity:
  0%
 • Karma: 1
Одг: Проблем со мрест на скалари
« Reply #6 on: July 11, 2014, 12:07:50 PM »
Ambra imas li ti artemija za prodavanje? ako ima nekoj na forumov so prodava neka mi pise poraka da se dogovorime

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7548
 • Activity:
  2%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Проблем со мрест на скалари
« Reply #7 on: July 11, 2014, 01:08:33 PM »
пиши си целосна локација во профилот да знаат членовите на кој начин можат да те контактираат, а не само две букви... :icon_thumright:

Offline AmbraAzra

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Feb 2011
 • Location: skopje
 • Age: 51
 • Posts: 109
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
Одг: Проблем со мрест на скалари
« Reply #8 on: July 11, 2014, 01:59:32 PM »
nemam a i jas tesko ja naogam

Offline voyagerbk

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Kavadarci
 • Age: 41
 • Posts: 322
 • Activity:
  0%
 • Karma: 24
Одг: Проблем со мрест на скалари
« Reply #9 on: July 11, 2014, 09:29:26 PM »
Ima kaj Miki

Pozz
Voyager-BK

Offline DimitarJ

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Apr 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 48
 • Posts: 7401
 • Activity:
  0%
 • Country: 00
 • Karma: 162
  • LID
Re: Проблем со мрест на скалари
« Reply #10 on: July 12, 2014, 08:01:48 AM »
Ima dajana pet vo animals pet shop.
Ima mali pakuvanja vo nemo i deksport.

Offline Ugrin

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2008
 • Location: Скопје
 • Age: 37
 • Posts: 280
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: Проблем со мрест на скалари
« Reply #11 on: July 24, 2014, 01:41:20 PM »
Petar bi ti preporacal 2-3 dena perd da ja stavis ikrata vo akvariumceto ili porano da ima vo nego sunger filter.

Tags:
 

Проблем со неонки

Started by ibrakadabra

Replies: 16
Views: 1604
Last post January 26, 2010, 03:50:21 AM
by p
Hygrophila corymbosa проблем со избушени листови

Started by GoranX

Replies: 4
Views: 1426
Last post May 04, 2009, 06:23:29 AM
by GoranX
проблем со сае!

Started by goch

Replies: 15
Views: 1751
Last post October 14, 2009, 02:04:57 PM
by goch
Проблем со некакви црви

Started by GoranX

Replies: 14
Views: 1217
Last post January 08, 2010, 01:52:51 PM
by Uran
проблем со барбус

Started by tomce

Replies: 7
Views: 1198
Last post January 19, 2011, 02:31:11 AM
by DimitarJ
Users Online Users Online (35)
Members Google
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal