collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
E konecno moj narode na  56048575 dojde mometot da se prestavi uste eden NANO akvarium.Akvariumot ne e bas pusten vcera ali e pred nekoj 7 -8 meseci.
Toa bese zarce koj od damna tleese vo mene i koga i da videv NANO akvarium bukvalno zbudaluvav,pa morav i jas da se posolam.Znaci akvariumot e veke cikliran uspesno i e gore dole vo stabilna sostojba.


E sega da nabrojme sto ima od oprema:

dimenzii na akv. 70x45x45  =140 L staklo 10 mm

 sump so dimenzii 60x45x45

wawe maker: reef octopus 5000l/h
 skimer: RS electronics 4006 1600L/h(kinez ali si ja brka rabotata:)
ziv kamen: vkupno okolu 15 kg
pesok:10 kg Ocean direct Live sand
osvetluvanje LED AB luster 6x10w(3 beli ,3 plavi)
povratna pumpa:Atman 2000l/h



 od ziv svet ima:

par nemo i yelowtail damselfish
zeleni button polyp
ultra crven button polyp
2 euphilia ancora zelena
4 buble red anemone
gorgonia nekolku
nekolku cistaci polzavcinja mediteranski
blue hermit crab


isto taka Ovaa prilika ja koristam da go pozdravam G-din IvicaSK74 koj nesebicno mi pomagase minative meseci i go maltretirav privatno so sekakvi glupi
(pocetnicki)prasanja:))Isto taka toj ima najgolem udel vo naseluvanjeto na akvariumot golem profesionalec nemam zborovi...I ete taka prikaznava moja pocnuva i oficijalno tuka.
Me zanima sto mislite vie za toa sto go poseduvam.P.S sliki se ocekuva vo najbrz mozen period da stavam ne za drugo rabotata e so svetloto bidejki e LED i so sekoj apart koj i da go slika ili snimam go dava kako vo cudno bledo izdanje koj iskreno
navistina nemoze da se dolovi na slika kako vo zivo pa baram soodvetno resenie za toa...:D

Link

Author Topic: reefot na aleksandar28  (Read 5155 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline sale79pp

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Sep 2013
  • Location: Prilep
  • Age: 44
  • Posts: 68
  • Activity:
    0%
  • Karma: 1
Одг: reefot na aleksandar28
« Reply #20 on: October 08, 2014, 11:39:54 AM »
blaze tebe ....kaj mene se vojuva ... :police: nesto cepkav niz akvarium denes damselot mi bese faten vo edna mrezicka i  demek kaznet  basd 5-6 dena do denes taka pomina ....go pustiv preeska sega deluva nesto pomiren no ne e toa toa od  ima situacija kade plivaat site zaedno .......sega i pogolemoto nemo go  basd pomaloto i damselot tesko nego e samo se krie kutroto ...

Offline aleksandar28

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: May 2014
  • Location: skopje
  • Age: 39
  • Posts: 20
  • Activity:
    0%
  • Karma: 0
Одг: reefot na aleksandar28
« Reply #21 on: October 08, 2014, 12:23:14 PM »
epa slicna toi e i kaj mene situacijata ako damselot im se izbaci na nemovcite pred niv obavezno zenkata nemo(pogolemoto)ke go zbrka toa e najverojatno taka kaj site e sega bi trebalo da si nparavi sekoj svoja teritorija so tek na vreme.nego sale kako stois so pramateri imas mereno neso?

Offline sale79pp

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Sep 2013
  • Location: Prilep
  • Age: 44
  • Posts: 68
  • Activity:
    0%
  • Karma: 1
Одг: reefot na aleksandar28
« Reply #22 on: October 08, 2014, 01:02:34 PM »
od strana na parametri nisto nemam izmereno pred se nemam nitu nabaveno nesto testeri ....no mislam deka vo momentov sum katastrofa....izgledot mi e strasen premnogu me nervira ....premnogu alga porasanata nekade okolu 5-6 cm i toa veke pocnuva da se zgusnuva ako ti se veruva ne mozam oko da zavrtam prema akvarium .....ako ne se ribite nema ni da go poglednam poradi algata .....ne me nervira toa sto e na kamenot tolku kolku sto me nervira toa sto e na podlogata .......
 
nekni povtorno go staviv fosfat rem. da vidam kako ke se odnesuva algata .....no nema da vidam efekt naednas mislam deka ke pomini nedela dve za da vidam nekakov rezultat dali ke prodolzi da rasti ili ne .......
 
malku vreme da imam ke napravam nanovo start sekakko ne e pocnat kako sto treba procesot ......samo sto mislam deka fosfatite se visokiiiiiii i toa mnogu   





Offline aleksandar28

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: May 2014
  • Location: skopje
  • Age: 39
  • Posts: 20
  • Activity:
    0%
  • Karma: 0
Одг: reefot na aleksandar28
« Reply #23 on: October 08, 2014, 01:25:17 PM »
sale ne se razocaruvaj u nikoj slucaj samo mislam deka kaj tebe kako so prethodnite celonovi kazaa mn rano vnese ziv svet ja koga pocnav i pokraj toa so imam mn ziv kamen pa sigurno edno 15-20 kg plus pesok ziv aragonit 100 posto bakterija stavav i hrana za nea,menjav voda morksa kupecka od kaj miki vo tubi od po 8 l i ako veruvas edno 3 meseci moze i poise go gleav prazen(kamen i voda)i seuste ne mi e voopsto poln a veke e star skoro 9 meseci taka da i ja pocnav isto kako i ti od 0 mislam deka ke go resis problemot ako na nekoe vreme go trgnes celiot ziv svet i da pocnes od pocetok da go recikliras akvariumot kako so treba da go preredis da napravis greben so ubav ziv kamen.Plus moj sovet ti e da ne stavas DSB bidejki so tek na vreme se talozat sve i svasta i na podolg period moze svarno da steti.Fosfat removerot ostaj go neka ti rab podolgo vreme mislam ke ima efekt.znaci veruvaj ke bide se ok.

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Одг: reefot na aleksandar28
« Reply #24 on: October 09, 2014, 08:02:08 AM »
 Tokmu na toa i jas sugeriram.Vestackiot kamen sto go napravil Sale nema nikakov kapacitet na filtriranje i moze da se koristi samo pokraj najmalce uste tolku ziv kamen vod dobra kondicija i da pomine podolg period.Korali i ribi na necikliran akvarium e  recisi nevozmozno da ima uspeh.Znaci dobar ziv kamen ziv pesok ziva voda i ziva bakterija pa povtorno si bara vreme do prviot zitel da se vnese.

Offline DimitarJ

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 48
  • Posts: 7401
  • Activity:
    0%
  • Country: 00
  • Karma: 162
    • LID
Re: reefot na aleksandar28
« Reply #25 on: October 09, 2014, 08:23:59 AM »
So ziviot svet izbrza epten.
Ama deka mora ziv kamen ili pesok, spored mene ic nemora i vo idnina nov ke praam bez ziv kamen.
Ama toa sum jas i moeto svakjanje za uspesen reef akvarium.

Offline sale79pp

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Sep 2013
  • Location: Prilep
  • Age: 44
  • Posts: 68
  • Activity:
    0%
  • Karma: 1
Одг: reefot na aleksandar28
« Reply #26 on: October 09, 2014, 10:45:51 AM »
Ivica nemav vneseno organizam toa nekoe kamce sto go zedov od prijatel od sk i na nego imase nekoi polipi ili zoantusi i mi dade tri eufillii na kace golemina kolku eden nokt edvaj da gi vidis vo akvarium

Offline sale79pp

  • Junior clen
  • **
  • Join Date: Sep 2013
  • Location: Prilep
  • Age: 44
  • Posts: 68
  • Activity:
    0%
  • Karma: 1
Одг: reefot na aleksandar28
« Reply #27 on: October 09, 2014, 11:21:12 AM »
potoa potoa zedov ripce za ciklirajne na akvariumot a predhodno  okolu 50 l voda od akvarium koj funkcionira 3 god. samo ne znam sto gavol me natera da gi vadam filter materijalite ..........i mislam deka poradi toa mi se javi taa zelena alga koja od takt me vadi navistina ......inaku mislam deka ke si profunkcionirase sistemot normalno ne naednas ama za nekolku meseci ke mozese da se reci deka ima nekoja stabilnost .....

Ivica mislam deka ti znaes deka skoro edna god. ti dosaduvam okolu nacinot kako treba sto treba pa sum kontaktiral i so drugi clenovi na forumov vo vrska so nacin na izveduvajne ......a

Nekoagas sum pisman i za ovie kamcina sto gi zedov ....bidejki mi se napolni ak so crvi ....na kamenot kade e 
makro algata i anemonata mislam deka ima nekade okolu 4-5 zvezdi i se krijat vo toa dupkite od kamenot mnogu retko izleguvaat da bidat videni ....toa pipcite se tanki kako nesto podebelo od vlakno od kosa interesni  se sakav da gi sliknam no se krijat .....

Kako i da e ako algata ne se povleci za nedela do dve ili barem ne pocni da se namaluva vadam toa kamejnata nesto vadam od podlogata kolku sto ke izvadam tolku ke vratam samo cista ,ako uspeam da iscistam kamenot od alga go vrakam ako ne i onaka veke kaj da e ke e stasan drugiot kamen i ke go stavam toj vo akvarium i ke piknam povtorno vnatre kamejna od jonsko more vrakam istata voda ke doziram bakterija ama so ziv kamen nema da odam....mozebi samo ako stavam nesto od strana na zoantusi koj ke bidat na kamen nisto poveke ne planiram  od ovoj koj go gledate da bide  vnesen ziv svet kazav  i na pocetok kako go planiram

par nemo
edna tanga zolta ili plava
nekoj polzav
mozno e rakce
2-3 anemoni
nekolku eufillii
zoantusi crveni zeleni ili potocno poveke go zamisluvav ako uspeam da go napolnam so eufilii anemoni nekoj zoantus i nekoja pecurka ...............................nisto povke ne mi bese vo plan ............mislam deka i toa ne e malku

se nadevam deka ke se protera toa algata za da ne mora da pravam na novo start normalno so vasa pomos kako iskusni akvaristi osobeno  vo morskata akvaristika  mislam deka bi se postignalo seto toa se izvinuvam na clenovite na forumot na onie koj im dosaduvam i gi masiram so nekoi pocetnicki prasajna ....i celatta mi e so sto e mozno pomalku sredstva da se izgradi eden za oko privlecen morski akvarium koj nema da mi predstavuva i problem i golem trosok  za ponatamosno odrzuvajne sepak sum vi blagodaren pred se za odvoenoto vreme ...

Tags:
 

Users Online Users Online (44)
Members Google (2)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal