collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Zdravo na site,jas sum nov na forumov i relativno amater u akvaristika...porano cuvav ali dosta imam podzaboraveno...e sega mi treba vase mislenje,sakam da cuvam africki ciklidi.Me interesira dali za niv bi bil dovolen akvarium od 210l tolkav mozam so ogled na prostorot so koj raspolagam i dali 2 od ovie filtri hang on bi mi vrsele rabota [Login or Register]

Link

Author Topic: Sovet....  (Read 5844 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline VercinGor

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Sep 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 577
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #20 on: March 11, 2014, 02:33:39 AM »
За стаклен филтер би имал простор зад аквариумот,и постољето што го порачав 25цм+ оставив во ширина во случај да ставам стаклен,значи место имам само ако можете да ми кажете:
Кои димензии би бил филтерот,дали по цела должина на аквариумот?
-Не мора, важно ти е да е иста висина со аквариумот (со тоа што може да биде и поткачено пример) за да неможе да прелее, и да нема струја само ќе се изедначи нивото. Значи горе да се пораменти.

Колкава дебелина на стакло би ми требала?
- ако го направиш понизок (поткачен) може да поминеш со потенко стакло.

Со колку комори би бил најефикасен филтерот?
- две ти се минимално .. една филтер материјал, друга потопната глава. Ако го направиш поголем може да оставиш дел за мали рипки/повредени и сл .. плус повеќе вода во целиот систем.

Дали може филтерот да се обвитка со црна фолија за да не се познава-дали би имало некаква разлика бидејќи нема да има ич светлина,да не делува тоа врз бактериите шо се формираат во него или нема врска.
- Може канистрите нели се целосно затворени.

Главата со колкава јачина треба да ми биде?
- што поголема тоа подобро

Каков матерјал ке ми треба за да го пополнам филтерот?
- сунгер (еден или два типа - порозност) за првиот чекор на механичко филтрирање .. од покрупен кон поситен. После можеш од најефтино вулкански камења дробени, керамички прстени, вреќи пластични .. па поскапите како што ти ги спомнав погоре.

и на крај грубо кажано колку би ме чинело сето тоа?
- потопни глави ти се од 500 денари нагоре нови .. може има некој и што продава половна. Стаклото за филтерот, ако го направиш 35-40 см висок би те коштало поефтино нели со потенко стакло. Сунѓер акваристички по 100 тина денари (луептам цена) и биолошка филтрација зависно што ќе ставиш, вулкански камења ако си собереш сам - 0денри, керамика обична по 100-200 денари литро мислам идеше .. па овие сипорех, симбионт по ~600 денари. Плус цреава.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Sep 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 577
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #21 on: March 11, 2014, 02:39:10 AM »
btw филтер материјалот што иде со hang-on филтерот е ништо .. вата тенка и јаглен активен внатре. Тоа решетката после сум скептик дека прави некоја биолошка филтрација  58805

значи филтер материјал ќе мора да купуваш и ако имаш два такви филтри .. со тоа што таму нема да можеш да поминеш со некој пеофтин поради ептен малиот простор.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 35
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #22 on: March 11, 2014, 02:56:37 AM »
Значи како и секогаш,врти сучи стаклениот е најдобар,читајќи по форуми а и преку вашуве сугестии за него се одлучив. Да го направам 40д15ш50в со 4 комори од кои 3 би биле за филтрација а една да служи за рипки као карантин и за други потреби,значи по 10цм комора.Дали ова би било доволно или треба поголем? Во овој случај би имал околу 20-30л филтерот и можам и со 6-ка стакло да го правам.Ми треба да видам да ги средам димензииве за да си го порачам стаклото па кога ке ми го лепат аквариумот и филтеров да го средам барем стаклото само па после ке купувам глави и матерјали ке барам.

Offline VercinGor

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Sep 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 577
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #23 on: March 11, 2014, 03:04:46 AM »
за дебелина на стакло најголем фактор ти е висината. Ако можеш поголем, направи поголем .. со потенко стакло нема да ти смени цена многу. Ако ништо друго ќе добиеш поголема вкупна литража. 6-ка за 50 см висина (ја лично) не би ставил. Подобро чим имаш место веќе направи го ако треба понизок (ако можеш лесно да решиш како да го подкачиш) ама подолг/поширок пример 60 * 20.
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline VercinGor

  • Super clen
  • ****
  • Join Date: Sep 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 40
  • Posts: 577
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #24 on: March 11, 2014, 03:06:19 AM »
рачунај плус пошироко ќе ти даде тебе поголема комоција кога ќе треба да буричкаш/чистиш .. јес да и 15 не е ептен тесно  :D
"Est Sularus oth Mithas" - "My Honour is my life"

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 35
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #25 on: March 11, 2014, 03:25:12 AM »
За поткачување најмал проблем е,стиропорот одоздола и нема гајле,должината исто така не ми е проблем 60цм комотно можам да го направам,а ширината мислам дека е најдобро 15цм,бидејќи сакам да ми останат 10цм празен простор на постољето, ке ми притреба за да можам да ставам ствари,кабли,штекери,прекидачи и слично.

Дај помогни ми да ги одлучиме димензииве на филтерот денес за да знам колку квадрати да порачам.И ми треба мислење за појачувањата на аквариумот,јас планирам по 2 горе и доле надолжно дали е ок така или има и подобро решение према димензииве што ги имам?

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 35
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #26 on: March 14, 2014, 04:04:51 PM »
Значи вака за аквариумот од 220л,сакам стаклен филтер со димензии 60д20ш55в имам тука 2 прашања.

прво дали е доволна големината на филтерот и дали да оставам комора за карантини такви работи или да го правам 3коморен.

второ најголемата ми дилема...постољето само ми чека за да се склопи.

првата варијанта ми е цело од иверка 2.5цм(не е бугарска) значи 85цм ке биде долго со 2 вертикални прегради во него што му идат како појачувања,бидејќи ми го прави близок човек он тврди дека нема да има проблем никаков ке биде со АБС на краевите и дека ке може да држи до 600+кг а ке ме кошта само 3500ден.Дали би била сигурна?

втората варјанта е со метален профил обложен со тенка иверица,него ке треба сам да го работам што не ми е проблем но би ме коштало нешто повеке и тука имам уште едно мало проблемче,шо тенка иверка моментално немоам да најдам у боја како шо сакам.

Што мислите вие?

Offline Aleksandar B

  • Global Moderator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Dec 2008
  • Location: Skopje
  • Age: 50
  • Posts: 4107
  • Activity:
    0%
  • Karma: 307
Одг: Sovet....
« Reply #27 on: March 14, 2014, 04:51:31 PM »
Da probam da ti odgovoram na prasanjata

- Litrazata na stakleniot filter treba da bide min 20% od litrazata na akvariumot. Toa sto si go zamislil e sosema dovolno za tvojot akvarium.

- Filterot nemoze da bide vo isto vreme i karantin. Dokolku vo nego stavis ribi so paraziti, za mnogu kratko vreme preku vodata koja se dvizi, ke gi zarazis i ribite vo akvariumot. Filterot ne e pomosen akvarium. Filterot sluzi za filtriranje.

- 220l akvarium bez problem ke stoi na postolje od 25mm Iverka. Nemoras da pravis metalna konstrukcija

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 35
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #28 on: March 14, 2014, 05:27:24 PM »
Znaci izumiv da spomnam 220l + filter+pesok +kamenja skoro 400kg ke dojde

Offline Dj

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jun 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 36
  • Posts: 1559
  • Activity:
    0%
  • Karma: 134
    • www.cichlids.mk
Sovet....
« Reply #29 on: March 15, 2014, 12:37:10 AM »
Moja preporaka e da si napravis metalna konstrukcija i da ja oblozis so iverka.Toa sto ti go planiras ke bide golema tezina, plus ne se raboti za vremenski period od nekolku meseci,mozebi ke sedi so godini.Iverka kako iverka nestabilna e,lesno moze da se osteti ili izmeni.I planiraj da si stavis nogarki koi sto ke mozes da gi koristis za niveliranje.A okolu filterot jas sum za kanister.Polesno za odrzuvanje i poprakticno fabricko :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Cvijo

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Aug 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 57
  • Posts: 1122
  • Activity:
    0%
  • Karma: 62
Одг: Sovet....
« Reply #30 on: March 15, 2014, 02:45:15 AM »
E sega nigde ne kaza koi africki ciklidi ti se vo plan a toa e mnogu biten faktor ;)
Ako e malawi ,malawi znaci guzva ,guzvata znaci poveke prostor ,poveke mesta za krienje , pogolema guzva si bara podobra-pojaka filtracija,pojaka filtracija podrazbira pojaka pumpa , dobar filtracionen materijal , seto toa poveke rabota i pari (taka da kanister i ne e loso resenie ;) mozda i najlesno za odrzuvanje  ) ...itn ...itn .
Kako sto pisav - razlicni afrikanci razlicni potrebi . Zaednicko za site - DOBRA FILTRACIJA !
Dimenzijata na aq. 75x50x55 . Da , so ovaa visina dobivas na litraza ama ne mnogu prostor , a kaj afrikacinte -posebno malawi ova vtoroto e mnogu povasno od prvoto .Matematicki okolu 206l koga ke odbies pesok ,kamenja a citam u plan ti e i nekoja pozadina ... litrazata dosta ke se namali a so toa i izborot na ciklidite i nivnata brojka.
Taka da ako sakas napisi sto afrikanci potocno bi cuval za da ti pomogneme vo sovetite  :icon_thumright:

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 35
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #31 on: March 15, 2014, 03:27:13 AM »
Значи сакам да чувам малавци.Во моментов паметот ми е во церулеуси и демасони,јас сепак сум тотален почетник со циклиди па за почеток ја одбрав таа комбинација,ама прво да го склопам цел аквариум па после ке му ја мислам за тоа :))

инаку аквариумот ке ми биде со 80х50х55,засега со тој простор располагам,а понатака во иднина сигурно дека ке има и поголем.т.е подолг

позадината не сакам да ми биде на цела задна страна,туку само у еден крај  за да можам да ја скријам опремата,не можам да објаснам како за ова цртеж би завршило работа.

За Филтрацијата сум свесен,и затоа се одлучив за стаклен сепак најдобро филтрира,но ако мислите тука дека филтер со тие димензии би ме коштал  скоро колку канистер,а двата би вршеле иста работа тогаш не знам шо да правам. Давајте сугестии.Сепак да напоменам гледам и финансиски помалку да ми дојде,да имав кешарица ке купев се одеднаш,немаше ни да се консултирам хехе.

Offline Dj

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jun 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 36
  • Posts: 1559
  • Activity:
    0%
  • Karma: 134
    • www.cichlids.mk
Одг: Sovet....
« Reply #32 on: March 15, 2014, 03:34:40 AM »
Значи сакам да чувам малавци.Во моментов паметот ми е во церулеуси и демасони,јас сепак сум тотален почетник со циклиди па за почеток ја одбрав таа комбинација,ама прво да го склопам цел аквариум па после ке му ја мислам за тоа :))

инаку аквариумот ке ми биде со 80х50х55,засега со тој простор располагам,а понатака во иднина сигурно дека ке има и поголем.т.е подолг

позадината не сакам да ми биде на цела задна страна,туку само у еден крај  за да можам да ја скријам опремата,не можам да објаснам како за ова цртеж би завршило работа.

За Филтрацијата сум свесен,и затоа се одлучив за стаклен сепак најдобро филтрира,но ако мислите тука дека филтер со тие димензии би ме коштал  скоро колку канистер,а двата би вршеле иста работа тогаш не знам шо да правам. Давајте сугестии.Сепак да напоменам гледам и финансиски помалку да ми дојде,да имав кешарица ке купев се одеднаш,немаше ни да се консултирам хехе.

Vo filterot toa sto kosta se filter materijalite.Kolku poveke i pokvalitetni tolku podobro.Cenata ke ti dojde ista, taka da po vtor pat jas sum za kanister! :D
Za kombinaciata demasoni i labido mislenje od mene e -kombinacija snova :) Slobodno mozes da cuvas po edno jato ubavo od niv vo taa litraza i da uzivas!
So srekja,sto treba tuka sme :D
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 35
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #33 on: March 17, 2014, 01:06:34 PM »
Људи профилот од постољето 4х4 ме кошташе околу 1200 ден,димензии 82х50х55 со појачување во средина од сите страни сеа на ред е иверката...
рачунав 2.9м2 иверка 1.6мм=1350 ден
сечење на иверка ми рекоа 400ден
кантирање со абс 100ден метар
ногарчиња со нивелирање 5х100ден 500 ден
рачкичиња имам

горната плоча планирам да биде дуплекс од 2 плочи по 1.6мм

се на се околу 4000ден иде,се ова сам го правам...ме интересира дали ценава е реална или можам поефтино да поминам,дали има потреба горе дуплекс плоча?слики ке има викендов затоа шо сум моментално во СК.


Offline zlatko32

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Sep 2010
  • Location: skopje
  • Age: 46
  • Posts: 1584
  • Activity:
    0%
  • Karma: 65
Одг: Sovet....
« Reply #34 on: March 17, 2014, 10:17:08 PM »
Ako imas odozgora poprecni staveno od metal nemas nikakva potreba edna ke si vrsi rabota

Offline ivica74sk

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Apr 2009
  • Location: Skopje
  • Age: 49
  • Posts: 11195
  • Activity:
    0%
  • Karma: 377
Одг: Sovet....
« Reply #35 on: March 17, 2014, 10:30:00 PM »
 Vnimavaj na nosivosta na nogarkite sto se niveliraat.

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 35
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #36 on: March 19, 2014, 11:38:37 AM »
Кажете ми сега, за 220л аквариум колкав канистер ке ми требат?со колкав проток?кој продава половен и во каква состојба е?и дали се исплака половен или нов за оваа литража?како се цените.

Offline p

  • Administrator
  • SeaWolf
  • *
  • Join Date: Oct 2009
  • Location: Скопје
  • Age: 45
  • Posts: 7549
  • Activity:
    0%
  • Country: mk
  • Karma: 91
Одг: Sovet....
« Reply #37 on: March 19, 2014, 12:04:09 PM »
@Stobi на форумов постои борд со огласи, а во него има категорија „продавам“... провери таму... сигурно има некој канистер што се продава и ќе ја видиш цената за половен...  :D

за нов канистер јави се кај спонзорите... од левата страна на екранот, малку подоле ќе го погледнеш нивното инфо за коктакт... побарај ги и прашај ги што имаат во моментов.

Offline Dj

  • Mega clen
  • *****
  • Join Date: Jun 2011
  • Location: Skopje
  • Age: 36
  • Posts: 1559
  • Activity:
    0%
  • Karma: 134
    • www.cichlids.mk
Sovet....
« Reply #38 on: March 19, 2014, 01:56:09 PM »
Razgledaj si po oglasi i poloven dobar ti brka rabota :) Kaj mene akvarium so taa litraza poln so 30 maticni malavci veke 2 godini funkcionira odlicno so atman (1000 l/h) koj go koristam  veke 5 godini.Se nadevam ova ke ti pomogne pri izborot  :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
House Of Cichlids!!!
[Login or Register]

Offline Stobi

  • Aqua clen
  • ***
  • Join Date: Mar 2014
  • Location: GOSTIVAR
  • Age: 35
  • Posts: 253
  • Activity:
    0%
  • Karma: 20
Одг: Sovet....
« Reply #39 on: March 19, 2014, 02:28:30 PM »
Дали овој Атман ЦФ-800 или ЕФ-4 би ми вршеле работа? цената како шо гледам на нет им оди 4300 ден,а половен да купам претпоставувам би коштал од 2400-3000ден.Ако би ми дале добра филтрација тогаш за 1300+ не се мислам ке си купам нов.

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal