collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

Sexy Womans from your city for night by Uran
[June 14, 2024, 04:03:41 AM]


DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Зошто Ред черру шримповите ги отфрлаат јајцата.. Денес заприметив на едно од растенијата едно купче јајца од Ред черру ...

сеа јас мислам една од можните работи е тоа што кај мене има варијации на температура.. пример 23 ц е нормална температура.. кога ке се упалат светлата рипа температурата до 24 а греалка у соба коа ке упалам некогаш е 24 ипол .. Навечер кога се е изгасено некогаш ако е многу ладно температурата се намалува до 22 ипол ... Сите други ракчиња се добри си пливкаат убаво весели се незнам со е проблемот ... 
и друго прашање дали тие јајца со се на растението на врвот од растението никој не ги чепка дали има шанса да се испилат да добијам мали ред черру од нив ?
дали треба да додадам дополнителен греач во аквариумот , може да го појачам другиот ама тогаш рипа температурата до 26 целзисови а тоа несакам...
ве замолувам за совет!!!

Link

Author Topic: зошто Ред черру шримп ги отфрла јајцата  (Read 1607 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ivica11

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 217
 • Activity:
  0%
 • Karma: 10
Зошто Ред черру шримповите ги отфрлаат јајцата.. Денес заприметив на едно од растенијата едно купче јајца од Ред черру ...

сеа јас мислам една од можните работи е тоа што кај мене има варијации на температура.. пример 23 ц е нормална температура.. кога ке се упалат светлата рипа температурата до 24 а греалка у соба коа ке упалам некогаш е 24 ипол .. Навечер кога се е изгасено некогаш ако е многу ладно температурата се намалува до 22 ипол ... Сите други ракчиња се добри си пливкаат убаво весели се незнам со е проблемот ... 
и друго прашање дали тие јајца со се на растението на врвот од растението никој не ги чепка дали има шанса да се испилат да добијам мали ред черру од нив ?
дали треба да додадам дополнителен греач во аквариумот , може да го појачам другиот ама тогаш рипа температурата до 26 целзисови а тоа несакам...
ве замолувам за совет!!!

Offline kris

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Nov 2013
 • Location: Kriva Palanka
 • Age: 37
 • Posts: 508
 • Activity:
  0%
 • Karma: 9
 И јас денес ѕирнав во куглата имаше 3 за оплодуње ама ништо .
Не знам дали има или нема  :'( :'( :'(

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Rakcinjata ne sakaat mnogu visoka temperatura. Ne ti treba dopolnitelen greac.
Varijacijata od 1-2 stepeni dokolku trae podolgo vreme, ne e voopsto problem. Problem se nagli promeni na temperaturata.

Prasanjeto ti e "Zosto gi otfrlaat jajcata?" (mnozina)
Toa ti se slucuva kaj site ili samo kaj edna zenka si primetil?

Offline Ivica11

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 217
 • Activity:
  0%
 • Karma: 10
Sea za sea kaj Edna

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Ako e samo kaj edna, ne strasno. Verojatno ne bile site oplodeni.

Offline Ivica11

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Mar 2014
 • Location: Skopje
 • Age: 36
 • Posts: 217
 • Activity:
  0%
 • Karma: 10
добро е сеа видов 5-6 фулл трудни и таа истата имаше пак пуно јајца изгледа тие јајца биле не оплодени пошто таа буквално беше преполна .. само ме интересира има ли шанса тие јајца да се оплодат со ми се во аквариум

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 368
 • Activity:
  0%
 • Karma: 14
и кај мене е иста  ситуација,причина може да биде и ако и е прво легло,првиот пат ги отфрлаат,или ако се под стрес ако ги закачаат рибите како кај мене.

Offline vsource

 • Neaktiven
 • *
 • Join Date: Oct 2013
 • Location: Prilep
 • Age: 36
 • Posts: 8
 • Activity:
  0%
 • Karma: 3
Малце касно на темава одговарам ама Aleksandar даде точен одговор,неплодните јајца се откачуваат кога женката ги “треси“ со нозете и испаѓаат инаку тресењето е секојдневен процес случајно да не зафатат некоја габа па да не бидне ништо,за температурата и тврдината на водата ако се постари ракчиња гарантирано дека немаат галје и новите што ќе се множат тука ќе бидат живеат без мака.Од една страна добар украс се за во аквариум, само кај мене се направи хаварија со истите, неконтролирано се намножија па мораше да земам мало јато барбуси да ги намалат.

Tags:
 

Users Online Users Online (16)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal