collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
Спремам едно експериментално помало аквариумче па ме интересира дали некој има искуство со лед сијалиците. Ми изгледа многу практично ама незнам како функционираат. Еве нешто што ми фати око.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk


Link

Author Topic: LED sijalica  (Read 4330 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
LED sijalica
« on: December 23, 2014, 09:31:40 AM »
Спремам едно експериментално помало аквариумче па ме интересира дали некој има искуство со лед сијалиците. Ми изгледа многу практично ама незнам како функционираат. Еве нешто што ми фати око.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk


Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: LED sijalica
« Reply #1 on: December 23, 2014, 10:46:01 AM »
нема филозофија во новите лед сијалици.
ја навртуваш на соодветното грло/фасонка и ја пушташ да работи.

фасонката е E27... оваа величина сигурно ја има твојот дом така да можеш веднаш да зебележиш каква ти треба за неа, а ако си ја држел во рака веќе е јасно. заменува 40W сијалица, а троши 7W.

според информациите од она што го пишува на кутијата, мислам дека можеш да ја користиш за аквариумче до 40 литри, но мислам дека со сега никој од нашите членови не употребил ваква сијалица за аквариум...  :dontknow:

пс - ако не е проблем да кажеш која е цената и на кое место ја најде?

едит: 6500К нема да биде премногу за тревките!?
« Last Edit: December 23, 2014, 10:50:00 AM by pocttopus »

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Одг: LED sijalica
« Reply #2 on: December 23, 2014, 11:05:58 AM »
Се тоа е јасно. Келвинажата е добра. Сите карактеристики се погодени. Само не е баш јасен начинот на одредување на соодветната. Дали по вати или лумени или..... На декларацијата има информации дека оваа заменува 40 вати штедлива ама незнам дали е тоа исто за користење во акваристика.  Гледам дека на нет има различни информации за тоа и сеуште нема некое конкретно мислење. Не бев тука некое време и не сум баш во тек со тоа до каде стигна ледот во акваристиката.
Ги има секаде, ова е сликано во бриколаж. Цената е различна во зависност од производителот. Оваа на Осрам мислам беше 400 денари.

Offline fidan

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 521
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: LED sijalica
« Reply #3 on: December 23, 2014, 12:19:07 PM »
Jas mislam deka ovaa ke bide slaba, osobeno ako sakas trevi da imas, za ribi samo ili nekoja epten nezahtevna trevka taman ke bide.
Jas doma smeniv mnogu sijalici so led, za trajnost nema problem, ama poslabo svetlo davaat od navedenoto, ovaa zamenuva 40W obicna sijalica.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Одг: LED sijalica
« Reply #4 on: December 23, 2014, 12:24:02 PM »
Слаба е релативно - зависи за колкав аквариум. Мислиш дека помалку свети од 40w шдедлива. Јас не сум видел какво светло дава али стварно сум скептик дека ке свети колку 40w.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk


Offline fidan

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Skopje
 • Age: 43
 • Posts: 521
 • Activity:
  0%
 • Karma: 20
Одг: LED sijalica
« Reply #5 on: December 23, 2014, 12:38:18 PM »
A imas vo brikolaz od strana i tester za sijalici,  mozes da ja pustis i da vidis od prilika kakvo i kolku svetlo dava

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Одг: LED sijalica
« Reply #6 on: December 23, 2014, 12:41:38 PM »
Не сум знаел. Така најлесно може да се провери. Со читање малку тешко оди:-)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk


Offline tosemk

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2014
 • Location: Kocani
 • Age: 57
 • Posts: 38
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: LED sijalica
« Reply #7 on: December 23, 2014, 01:49:21 PM »
ne stavaj takva..logika nema takva..ke si zemes cob led ..eve vakvi

[Login or Register]

neznam kolku e toa pomalo akvariumce..? kaj mene e 150cm i imam 12 x5w..so toa da 4x5w se najprvin palat i dodeka site se rasonat gi palam i drugite 8x5w...inaku 12 od niv e premnogu,no kaj mene e 70cm i ima mnooogu rastenija

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Одг: LED sijalica
« Reply #8 on: December 24, 2014, 01:58:45 AM »
Аквариумчето е експериментално така да може да се тестира па ке споделам искуство кога тука до сега никој не ги користел. Порано бевме скептични и за штедливите сијалици ама после излегоа супер решение. Аквариумот е 30x30x35. Не ми се исплаќа да правам некое посериозно решение бидејќи аквариумчето ќе биде привремено додека не го направам големиот аквариум.

Offline tosemk

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2014
 • Location: Kocani
 • Age: 57
 • Posts: 38
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: LED sijalica
« Reply #9 on: December 24, 2014, 03:52:26 AM »
koj ti pisha deka nikoj ne gi koristil ? takvi kako ti sto sakas koristam povekje od 5 godini..doduse ne vo akvariumot tuku vo dukjanot i doma..i na kolata imam led..jas od licno iskustvo ti pisham,a ako nekoj saka da ti dade sovet barem se potrudi i proguglaj,cisto da vidis cenite na cob led i na e27 ti sto sakas,i  da vidis sto ke ti se isplati..jas gi znam cenite na e27 led sijalicite,ama izgleda ti ne gi znaes na cob ledovite..koga pisa kolkav e akvariumot,dovolno ti e i 3w
[Login or Register]

i najkratko objasneto za razlikata,pokraj cenata..taa ti sto ja sakas ima zastitno telo,sveti niz plastika,a tebe ti treba direktna svetlina...koga bi ja stavil taa e27 led vo akvariumot efektot bi bil isto kako da stavis neonka,ama vo zastitno telo od plastika i taka da sveti

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: LED sijalica
« Reply #10 on: December 24, 2014, 04:03:30 AM »
@tosemk јас пишав во оваа тема дека лед E27 не се употребувани на форумов.
http://forum.mkreef.com/index.php?topic=10238.msg165076#msg165076

со power led веќе има искуства... ама за Е27 никој од нашите членови не ги користел.
за надвор од форумот не можам да гарантирам за оваа информација, ниту за некој член што не објавил искуство.
верувам дека доколку некој би имал некакво искуство од членовите со Е27 дека би го споделил... до сега барем сите сме споделувале вакви искуства со технологија која е нова на пазарот... :dontknow:

Offline tosemk

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2014
 • Location: Kocani
 • Age: 57
 • Posts: 38
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: LED sijalica
« Reply #11 on: December 24, 2014, 04:15:27 AM »
ok e toa..jas pisav sto e razlikata..isto kako da cekame da pise nekoj so iskustvo kako bi svetele neonki vo akvarium vo zastitni kapaci e toa,ima zaguba golema..:)

eve da vidi deckoto kako svetat SAMO 4x5w,i toa  poevekje od 75cm visochina
[Login or Register]

eve so 12x5w,odblisku
[Login or Register]

i eve go celiot so 12x5w

[Login or Register]

i nakraj,pokraj toa sto e27 ne se za vo akvarium,zoshto svetaat niz plastika,i se mnoooogu poskapi,toa sakav da mu objasnam

Offline tosemk

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2014
 • Location: Kocani
 • Age: 57
 • Posts: 38
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: LED sijalica
« Reply #12 on: December 24, 2014, 04:33:25 AM »
i eve e27 niz kakva mutna plastika treba da SVETI..:)
[Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: LED sijalica
« Reply #13 on: December 24, 2014, 04:59:05 AM »
има лед сијалици и со транспарентна пластика...  :icon_thumright:
сепак се разликуваат по спецификација оваа на сликата и таа што ја нашол @jovanov.
[Login or Register]

и да најде со транспарентна пластика повторно ќе биде поскапа отколку сам да состави осветлување... тоа на сите ни е јасно, така да ако има време и волја за работа сам да си ги поврзе ледовите, нормално дека ќе добие подобро осветлување отколку со Е27.

со Е27 се добива само време бидејќи нема потреба од поврзување...

Offline tosemk

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2014
 • Location: Kocani
 • Age: 57
 • Posts: 38
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: LED sijalica
« Reply #14 on: December 24, 2014, 05:11:56 AM »
@pocttopus nie diskutirame za led sijalica..ne za Лед свеќа  :laugh:

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 46
 • Posts: 7549
 • Activity:
  0%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: LED sijalica
« Reply #15 on: December 24, 2014, 05:36:09 AM »
а „свеќите“ не можат да се користат?  :icon_scratch:

дали и овие се свеќи?Offline tosemk

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2014
 • Location: Kocani
 • Age: 57
 • Posts: 38
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: LED sijalica
« Reply #16 on: December 24, 2014, 05:39:26 AM »
taka pisuva na linkot od ledmarket..:)

Offline Aleksandar B

 • Global Moderator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Dec 2008
 • Location: Skopje
 • Age: 50
 • Posts: 4107
 • Activity:
  0%
 • Karma: 307
Одг: LED sijalica
« Reply #17 on: December 24, 2014, 05:47:09 AM »
Спремам едно експериментално помало аквариумче па ме интересира дали некој има искуство со лед сијалиците. Ми изгледа многу практично ама незнам како функционираат. Еве нешто што ми фати око.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Prvo treba da kazes kakvi rastenija planiras da stavis vo akvarium, pa posle ke ti kazeme dali ti e dovolno svetloto.

Offline jovanov

 • Super clen
 • ****
 • Join Date: Jun 2010
 • Location: Skopje
 • Age: 35
 • Posts: 554
 • Activity:
  0%
 • Karma: 23
Одг: LED sijalica
« Reply #18 on: December 24, 2014, 06:19:34 AM »
i eve e27 niz kakva mutna plastika treba da SVETI..:)
[Login or Register]
Ima i bez plastika.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk


Offline tosemk

 • Junior clen
 • **
 • Join Date: Dec 2014
 • Location: Kocani
 • Age: 57
 • Posts: 38
 • Activity:
  0%
 • Karma: 0
Одг: LED sijalica
« Reply #19 on: December 24, 2014, 06:22:24 AM »
ti blagodaram jovanov..

Tags:
 

Users Online Users Online (25)
Members Google (4)
SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal