collapse

* Prebaruvanje


* Posledni Postovi

DOBRO UTRO by NO CARRIER
[December 08, 2023, 11:53:36 PM]


staklen pesok za akvariumi by p
[September 05, 2023, 11:48:43 PM]

The first post content
колеги,

имам потреба од стручна литература за забна протетика кај кучињата и физиологија на џвакање.
доколку имате некоја информација каде можам да најдам ваква литература, ве молам да ме информирате.

било каква литература (книга, статии, предавања) од било која година на издавање.
се прифаќаат сите извори... официјални или неофицијални... важно е од некаде да се започне истражувањето.

ви благодарам

Link

Author Topic: Забна протетика за кучиња  (Read 3124 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Забна протетика за кучиња
« on: January 05, 2015, 07:45:50 AM »
колеги,

имам потреба од стручна литература за забна протетика кај кучињата и физиологија на џвакање.
доколку имате некоја информација каде можам да најдам ваква литература, ве молам да ме информирате.

било каква литература (книга, статии, предавања) од било која година на издавање.
се прифаќаат сите извори... официјални или неофицијални... важно е од некаде да се започне истражувањето.

ви благодарам

Offline Uran

 • BigUran - Osnivac
 • SeaWolf
 • *******
 • Join Date: May 2008
 • Location: Rio Drimo Negro
 • Age: 57
 • Posts: 12154
 • Activity:
  0%
 • Karma: 469
  • AquaPark
Одг: Забна протетика за кучиња
« Reply #1 on: January 05, 2015, 08:13:21 AM »
kaj zabar be batka  boske boske
Koj gi slusa ribite koga placat ??     [Login or Register]

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Забна протетика за кучиња
« Reply #2 on: January 05, 2015, 08:21:00 AM »
за оваа работа може било кој да ме упати што е навлезен во кинологијата... нема потреба од забар...  :icon_thumright:

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 367
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Забна протетика за кучиња
« Reply #3 on: January 05, 2015, 08:21:28 AM »
да видам кај колегиве ветеринарци па ќе ти пишам

Offline algagrower

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Nov 2011
 • Location: Kumanovo
 • Age: 52
 • Posts: 382
 • Activity:
  0%
 • Karma: 46
Одг: Забна протетика за кучиња
« Reply #4 on: January 06, 2015, 01:27:16 AM »
kakov problem e vo prasanje?Krivo zabalo?Koja rasa na kuce?

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Забна протетика за кучиња
« Reply #5 on: January 06, 2015, 01:37:35 AM »
станува збор за истражување, а не за конкретен случај кај некое куче.
се изработува тема за забна протетика кај кучињата и физиолигија на џвакање.


Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 367
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Забна протетика за кучиња
« Reply #6 on: January 06, 2015, 02:36:40 AM »
физиологија положив и тоа со 9 ка,тука ќе ти треба и анатомија,па за лачење,плунковни жлезди,па крвотоци,па нервни чуда имам јас ама за стока,за куче........... да барам по книгиве

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Забна протетика за кучиња
« Reply #7 on: January 06, 2015, 02:55:06 AM »
ако не ти претставува проблем погледни дали има нешто во книгите и за кучињата.

а може да послужи и наслов од некоја книга која е општа за сите животни и може да се набави било каде и во која се наоѓаат ваков вид на информации во кои се опфатени и кучињата.
« Last Edit: January 06, 2015, 02:58:56 AM by pocttopus »

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 367
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Забна протетика за кучиња
« Reply #8 on: January 08, 2015, 03:38:46 AM »
најдов ама само анатомскиот дел,коски горно-долно вилични итн и мускулатура бла бла бла а физиолошкиот.............. книгата да ја најдами :icon_salut: општо е има и за гризачи кучиња итн

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Забна протетика за кучиња
« Reply #9 on: January 08, 2015, 03:45:06 AM »
благодарам...   :happy:
може да помогне и насловот од книгата или ако не ти е проблем со мобилен да ги сликаш страните доколку не се во голем број...  :embarrass:

Offline viktorr

 • Aqua clen
 • ***
 • Join Date: Oct 2014
 • Location: skopje
 • Age: 35
 • Posts: 367
 • Activity:
  0%
 • Karma: 13
Одг: Забна протетика за кучиња
« Reply #10 on: January 08, 2015, 04:31:20 AM »
насловот е анатомија на домашните животни од кирил петков.......а за сликањево ке ми биде стресно :icon_scratch: 30-40 да ги сликам па да ги поставам аууу

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Забна протетика за кучиња
« Reply #11 on: January 08, 2015, 04:33:27 AM »
ок... ќе ја побарам книгата.
нема потреба да ги сликаш страните.

 55655

едит: некој друг ако има хинт каде да барам материјали, слободно нека пише во темата...   :icon_salut:
« Last Edit: January 08, 2015, 04:39:31 AM by pocttopus »

Offline p

 • Administrator
 • SeaWolf
 • *
 • Join Date: Oct 2009
 • Location: Скопје
 • Age: 45
 • Posts: 7547
 • Activity:
  1%
 • Country: mk
 • Karma: 91
Одг: Забна протетика за кучиња
« Reply #12 on: January 11, 2015, 05:29:32 AM »
актуелно...  :embarrass:

Tags:
 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal